ÇAĞDAŞ YAŞAMI DESTEKLEME DERNEĞİNDEN “BİR DESTEK BİR GELECEK” KAMPANYASI

“TATİLDE HER GÜNE BİR ETKİNLİK PLANLAYIN”

Üniversitelerin altın çağı sona eriyor

Okçular Çukurova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tuncel’i Ziyaret Etti

BAŞKAN ERDEM ÖĞRENCİLERİN KARNE SEVİNCİNE ORTAK OLDU 

2020/’21 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI I. YARIYILINDA EĞİTİMİN DURUMU

Çukurova Üniversitesinden TÜBİTAK Dergileri İçin Bir Editör Daha

ÖZEL OKUL KURUCULARI ÖRGÜTLENİYOR!

Allianz Motto Hareket Adana’da da dijital eğitimlerle devam ediyor

Eğitim-Sen: "Boğaziçi Üniversitesi Bileşenlerinin Yanındayız"

Yüz yüze eğitim için adım atıldı!

Eğitimin İçeriği Masaya Yatırılıyor

Yüz yüze yapılacak sınavlar ertelendi

60 Metre Yüksekliğindeki Siloyu 8 Saniyede Enkaza Çevirdiler

EĞİTİMSEN,”SINAVSIZ EĞİTİM MODELİ GELİŞTİRİLMELİDİR”

ÇÜ Ziraat Fakültesinin Dergisi TÜBİTAK ULAKBİM TR Dizinine Girdi

Seyhan'da zabıtaya “Salgında Davranış” eğitimi

ÇÜ AGENTEM Türkiye’nin İlk, Avrupa’nın Sayılı Merkezleri Arasında

Ç.Ü.'de bir ilk “ÇEVRİMİÇİ KURS”

Rektör Prof. Dr. Tuncel ÇÜTAM'daydı

KİMFOR 2 Konferansı tamamlandı

AKP'li Kurtulmuş, "Erken seçim için siyasal şartlar yoktur"

Kurtulmuş, "Erken seçim, herhangi birisi, herhangi bir parti ya da partiler isteyebilir, ama bunun bir siyasal zemininin, rasyonalitesinin, bir takım gereklerinin olması lazım" dedi.

AKP Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, "Başkent Kulisi" programında Kanal 7 Ankara Temsilcisi Mehmet Acet'in sorularını yanıtladı.

"Onlar seçimlerini yapsın, bizim A planımız da B planımız da hazır"

AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, erken seçim tartışmalarına ilişkin soruya, "Şu anda Türkiye'de erken seçimi gerektirecek siyasal şartlar yoktur. Erken seçim, herhangi birisi, herhangi bir parti ya da partiler isteyebilir, ama bunun bir siyasal zemininin, rasyonalitesinin, bir takım gereklerinin olması lazım. Tabii bunun ikinci adımının olması gerekir, yani rasyonalitesi var, bunu parlamentoda sağlayacak bir aritmetiğin ortaya çıkması lazım. Ne rasyonalitesi vardır ne aritmetiği vardır, dolayısıyla erken seçim üzerinden bir tartışma yapmak beyhude bir çabadır. Açıkçası Türkiye'nin bu kadar zor sorunlarla boğuştuğu bir ortamda vakit kaybıdır diye düşünüyorum. Bunun da bizim gündemimizde olmadığını bir kez daha ifade etmek isterim." karşılığını verdi.

ABD başkanlık seçimlerine yönelik öngörüsü sorulan Kurtulmuş, şunları söyledi:

"Amerika'da kim başkan olursa olsun, Türkiye bağımsız, kendi göbeğini kesen, ayakları üzerinde duran, güçlü bir bölgesel aktördür. Amerika'da 'Ahmet oldu, Mehmet oldu başkan' bizi ilgilendirmez, biz kendi programımıza, kendi işimize, kendi milli hedeflerimize bakarız. Bize ne Amerika'daki seçimlerden. Türkiye, Amerika'dan ya da falanca ülkeden söylenecek bir sözle idare edilecek bir ülke değildir. Hem dışarısının hem Türkiye'nin bunu görmesi lazım. Kim Amerika'da başkan seçilecekse ona karşı nasıl davranacağımızı hesap ederiz ve bunu planlarız. Türkiye olarak Amerikan seçimlerinde kimin kazanacağını belirlemek gibi ne haddimiz olabilir ne de böyle imkanımız olabilir. Onlar seçimlerini yapsın, bizim A planımız da B planımız da hazırdır."

Kurtulmuş, Altan Tan ve Ayhan Bilgen'in çağrılarının etkisinin ilerleyen günlerde görüleceğini dile getirerek, çağrının önemli olduğunu ancak biraz geciktiğini düşündüğünü ifade etti.

Türkiye'nin köklerine döndükçe, kendisiyle barıştıkça, her alanda daha güçlü bir hale geldiğini anlatan Kurtulmuş, "Bu, Türkiye'nin önlenemeyen yükselişidir. savunma sanayiinde yüzde 70 civarında bir başarı ortaya koyuyoruz. Libya'daki meşru hükümetle anlaşma yaparak Doğu Akdeniz'de bizi sözde Sevilla haritası ile kara sularımıza hapsetmek isteyenlere cevap veriyoruz." dedi.

Kurtulmuş, iki kutuplu dünya sisteminin 1990'lı yılların başında, sonradan kurulan yeni sistemin de çoktan çöktüğünü belirterek, şimdi yeni yapılanan dünyada Türkiye'nin aktif olarak yerini alarak belirleyici bir unsur olduğunu söyledi.

Yeniden yapılanan dünyada Türkiye olarak, barış içerisinde, adalet içerisinde, eşitlikçi bir şekilde, bütün ülkelerin bağımsızlığını tanıyan bir anlayış içerisinde bir dünya kurulması için mücadele ettiklerini vurgulayan Kurtulmuş, "Mücadelemizin esası budur. Bundan rahatsızlık duyanlar da kusura bakmasınlar rahatsızlık duyacaklar. Türkiye bu tezleri üzerinde önlenemeyen bir yükseliş sergiliyor." diye konuştu.

Kurtulmuş, kimsenin hakkına, hukukuna saldırmadıklarını, her ülkenin egemen eşitliğini, bağımsızlığını kabul ettiklerini belirterek, bütün halkların da dünyanın nimetlerinden eşit bir şekilde faydalanabilmesini istediklerini aktardı.

Suudi Arabistan'da Türk mallarının boykot edilmesine ilişkin görüşü sorulan Kurtulmuş, "Bazı ülkelerin Türkiye'yi boykot etmesine gülüp geçiyoruz. Önce onlar bağımsız bir ülke olarak durmasını öğrensinler. Öyle bir sihirli kürenin etrafında gelip el tutarak ağabeylerinden alacakları desturla ayakta durmaktan vazgeçsinler. Kendi halklarının asaleti üzerinde ayakta dursunlar." dedi.

Numan Kurtulmuş, Türkiye'nin demokrasisi güçlendikçe ekonomisinin de güçlendiğini ve siyasal gücünün de arttığını anlatarak, "Eğer Türkiye'de demokrasi güçlenmeseydi çok açık söylüyorum, son yıllarda atılmış olan adımlar atılmasaydı, reformlar yapılmasaydı, bugün ne SİHA'larımız olurdu, ne tanklarımız ne de helikopterlerimiz olurdu. Bunların ikisi birbirine bağlıdır." değerlendirmesinde bulundu.

(VŞ)