ÖNCE EĞİTİM - BURHAN YETKİL EMEKLİ EDEBİYAT ÖĞRETMENİ


YAVAŞ YE, FİT OL


Doktorlar ve diyetisyenler kilo almamak ya da kilosunu korumak isteyenlere üç tavsiyede bulunuyorlar. Dengeli beslenme, bol su içme ve eksersiz. Toplumumuzun yüzde otuzu şişmanlıkla mücadele ediyor. Hızlı yiyenler, aşırı kiloların yol açtığı şeker hastalığı, kalp rahatsızlığı ve hazımsızlık tehdidiyle karşı karşıyalar.
Şişmanlığa yol açan sebeplerin başında bir de lokmaları çiğnemeden acele ile yutmak geliyor.  Çok hızlı yiyenler kilo almak riski altındalar. Abur cuburla beslenmek yanında hızlı yeme alışkanlığı da şişmanlamaya sebep oluyor. Gazete ve televizyonlardan tanıdığımız DoktorOsman Müftüoğlu’na göre hızlı yiyenler yavaş yiyenlere göre yüzde kırk daha fazla kilo alma riskiyle karşı karşıyalar. Hiçbir sebep hızlı yememiz için bahane olmaz. Çünkü önemli olan sağlığımızdır.
Yemek tüketmeyi bir sanat olarak görmeliyiz. Sofrada uzun zaman oturup her lokmayı en az yirmi defa çiğneyip yutmak gerekir. Sofra aynı zamanda sohbet yeri olduğuna göre, güle konuşa bunu başarabiliriz. İlkokuldan bu yana öğretmenlerimiz sindirimin ağızda başladığını söylüyorlar. Ne yersek yiyelim onu ağzımızda bulamaç kıvamına gelecek kadar çiğnemeliyiz. Lokmaları iki dolandırıp yutarsak sindirim sistemimiz zorlanır. Maalesef midemizin ve bağırsaklarımızın dişleri yoktur.
Lokmalarımızı ağzımızda ne kadar çok çiğnersek, yumuşatırsak o miktarda kilo almak riskimiz azalır. Halk arasında hızlı yiyenler için söylenmiş bir söz vardır. “ Çiğnemeden yutan çürütmeden çıkarır.” Yani çiğnenmeden alınan gıdaların mide ve bağırsaklarda özümlenmesi ve enerjiye çevrilmesi şansı azalır. Yediğimizden, içtiğimizden yeteri kadar yararlanamayız. Çare çiğneyerek yiyip, sağlıklı ve zayıf kalabilmektir.
Beslenmenin bedensel yanı sıra ruhsal yanı da vardır. Hızlı yiyenler belki bedenen beslenmiş sayılırlar. Ama ruhen doymuş sayılmazlar. Yani hızlı yediği ve çiğnemeden yuttuğu için tokluk hissi duyamazlar. Ruhen açlık duydukları için de ikinci ve üçüncü tabağı isterler. Herkes iki öğünle günü geçirirken hızlı yiyenler her gün tabaklar dolusu yemek yiyerek, sürahiler dolusu su içerek hızla kilo alıp obez olma yoluna girerler.YAZARLAR

 • Cumartesi 23 ° / 5 ° Güneşli
 • Pazar 22 ° / 6 ° Güneşli
 • Pazartesi 22 ° / 7 ° Güneşli
 • BIST 100

  1.471%-1,13
 • DOLAR

  7,4236% 0,96
 • EURO

  8,9715% 0,17
 • GRAM ALTIN

  412,72% -1,39
 • Ç. ALTIN

  680,988% -1,39