AB'nin  Türkiye’ye yönelik yaptırımları 'şimdilik' ertelendi

ABD'nin yeni Dışişleri Bakanı resmen Antony Blinken

Korsan saldırısında ölen gemi personelinin cenazesi memleketi Azerbaycan'a gönderildi

Biden Putin'le görüştü

“ABD FİLİSTİN’E YARDIMLARI YENİDEN BAŞLATACAK”

TRUMP’I ‘İSYANA TEŞVİK’ İLE SUÇLAYAN AZİL GEREKÇESİ SENATO’YA SUNULDU

Çavuşoğlu, ""Korsanlardan henüz bir haber gelmedi"

Yunanistan 18 savaş uçağı için Fransa ile anlaşma imzaladı

Yemen, “ABD terörizmin anasıdır”

Hollanda'da eylemler sürüyor

Türk ve Yunan heyetleri 5 yıl aradan sonra masaya oturdu

Hindistan ve Çin askerleri sınırda çatıştı

Türkiye ve Yunanistan arasındaki öngörüşmelerde neler ele alınacak?

İskoçya Ulusal Partisi yeni bağımsızlık referandumu için kolları sıvadı

Hollanda'da 150’den fazla gözaltı

Rusya'da 3 bin kişi gözaltına alındı

BAE, İsrail'de elçilik açıyor

Rusya'da Navalny protestolarında çok sayıda kişi gözaltına alındı

Çin'de 14 gündür yer altında olan madenciler kurtarıldı

Gazze'de patlama: 36 kişi yaralandı

Portekiz’de bugün Cumhurbaşkanlığı seçimi yapılıyor

"TÜRKİYE VE YUNANİSTAN HAFTAYA PLANLANAN ASKERİ TATBİKATLARI İPTAL ETTİ"

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Türkiye ve Yunanistan'ın haftaya birbirlerinin ulusal bayramlarına denk gelen günlerde düzenlemeye karar verdikleri deniz tatbikatlarını iptal ettiğini açıkladı.

Sanal olarak toplanan NATO Savunma Bakanları toplantısının ardından konuşan Stoltenberg, "Yunanistan ve Türkiye haftaya yapmayı planladıkları tatbikatları iptal etti. Bunlar, kaza riskini azaltmaya fayda sağlayan olumlu adımlar" dedi.

Genel Sekreter, bu sayede Doğu Akdeniz'deki gerilimin daha da azalacağını umduğunu ifade etti.

Doğu Akdeniz'de münhasır ekonomik bölge tartışmaları Yunanistan ile Türkiye arasındaki gerginliğin uzun süredir tırmanmasına neden oluyordu. NATO'nun ara buluculuğuyla yeniden masaya oturan iki taraf arasında, askeri sorunların engellenmesi amacıyla kırmızı hat kurulmuştu.

Yunanistan'ın ekim başında 29 Ekim günü tatbikat yapacağını açıklamasının ardından Ankara, tarihin özellikle Cumhuriyet Bayramı'na denk getirildiğini savunmuştu. Bunun üzerine misilleme olarak Türkiye, Yunanistan milli bayramı olan 28 Ekim'de bir tatbikat düzenleyeceğini açıklamıştı.

AKAR: "NATO'YA KARŞI YAPTIĞIMIZ TAAHHÜTLERİMİZ VAR"

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar yeni tip koronavirüs (Kovid-19) önlemleri kapsamında video konferans yöntemi ile gerçekleştirilen NATO Savunma Bakanları Toplantısı'nın ardından aptığı açıklamada Türkiye'nin, NATO Savunma Bakanları Toplantısı sırasındaki teklifi üzerine Türkiye ve Yunanistan'ın ilan ettiği NAVTEX'leri iptal etme kararı aldığını belirtti ve şunları söyledi:

"Türkiye olarak bütün görüşlerimizi ifade ettik. Özellikle NATO faaliyetleri çerçevesinde dile getirilen konular arasında bölgemizde, ülkemizde ve sınırlarımız ötesinde yaklaşık 8 milyon Suriyeli kardeşimiz hayatlarını idamesi için gayret gösterirken diğer taraftan Kovid-19 ile mücadelemiz devam ediyor. Tüm bunlarla birlikte diğer tehdit, risk ve tehlikelere rağmen başlatmış olduğumuz operasyonların da kesintisiz şekilde devam ettiğini de ifade ettik. Ayrıca NATO'ya karşı karada, denizde ve havada yaptığımız bazı taahhütler var. Bu operasyonlarımız kesintisiz şekilde devam ederken bunları da eksiksiz, aksaksız ve başarılı bir şekilde arkadaşlarımızın yerine getirdiğini de orada gerekli somut bilgileri ortaya koyarak sayın bakanların dikkatlerine sunduk."

 

 


Haber Kaynak : HABER MERKEZİ