Hindistan ve Çin askerleri sınırda çatıştı

Türkiye ve Yunanistan arasındaki öngörüşmelerde neler ele alınacak?

İskoçya Ulusal Partisi yeni bağımsızlık referandumu için kolları sıvadı

Hollanda'da 150’den fazla gözaltı

Rusya'da 3 bin kişi gözaltına alındı

BAE, İsrail'de elçilik açıyor

Rusya'da Navalny protestolarında çok sayıda kişi gözaltına alındı

Çin'de 14 gündür yer altında olan madenciler kurtarıldı

Gazze'de patlama: 36 kişi yaralandı

Portekiz’de bugün Cumhurbaşkanlığı seçimi yapılıyor

ÖSO'dan Halep'e top atışı: 3 sivil yaşamını yitirdi

Gine açıklarında Türk gemisi kaçırıldı

DÜNYA ÇAPINDA CORONAVİRÜS SALGININDA VAK’A SAYISI 100 MİLYONA YAKLAŞTI

Hamaney’den Trump’a suikast iması

Mısır ve Tunus iş birliğini artırma yolunda

"Mutasyon virüs daha ölümcül olabilir"

ABD’lilerin salt çoğunluğu Trump'ın yargılansın diyor 

Biden, Kanada Başbakanı Trudeau ve Meksika Devlet Başkanı Obrador ile görüştü

AB Yüksek Temsilcisi Borell'den Türkiye'ye eleştiri

Lenin Kızıl Meydan'daki Mozolesi başında anıldı

Moldova Rusça'yı resmi dillerden çıkarttı

BİDEN'IN KABİNESİ ŞEKİLLENMEYE BAŞLADI

Biden, eski Başkan Barack Obama döneminde Dışişleri Bakan Vekili ve Ulusal Güvenlik Danışman Vekili olarak görev yapmış olan Anthony Blinken'ı Dışişleri Bakanı olarak aday gösterdi.

 

 

Resmi olmayan sonuçlara göre ABD'de 3 Kasım'da yapılan başkanlık seçiminin galibi olan Demokrat Partili Joe Biden, kabinesinde yer alacak isimleri açıklamaya başladı. Öncelikle dışişleri ve ulusal güvenlik ekibini açıklayan Biden, Anthony Blinken'ı Dışişleri Bakanı olarak aday gösterdi.

VOA Amerika’nın Sesi internet sayfasında yer alan habere göre Joe Biden ve Hillary Clinton'a danışmanlık yapan Jake Sullivan ise Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanlığı'na atanıyor. 1976 doğumlu Sullivan, on yıllar sonra bu göreve getirilen en genç yetkili olacak. ABD'nin Birleşmiş Milletler Daimi Temsilciliği’ne ise Dışişleri Bakanlığı’nda 35 yıldır hizmet veren, geçmişte Afrika’dan sorumlu bakan yardımcılığı görevi üstlenen Linda Thomas-Greenfield aday gösterildi.

İç Güvenlik Bakanlığı'na ise kariyeri boyunca Senato'dan üç kez onay alan, İç Güvenlik Bakan Vekili olarak görev yapan Alejandro Mayorkas getirilecek. Mayorkas, bu göreve getirilen ilk Latin kökenli ve ilk göçmen olma özelliğine sahip.

ABD Merkezi İstihbarat Örgütü CIA'in eski başkan vekili ve Ulusal Güvenlik Danışmanı eski vekili Avril Haines ise Ulusal İstihbarat Direktörü olarak görev yapmak üzere aday gösterildi. Haines, Senato'dan onay aldığı takdirde Amerikan istihbaratına liderlik edecek ilk kadın olacak.

Ulusal Güvenlik Konseyi bünyesinde ilk kez Özel İklim Temsilciliği oluşturuldu

Eski Dışişleri Bakanı John Kerry ise Ulusal Güvenlik Konseyi bünyesinde ilk kez oluşturulan İklim Özel Başkanlık Temsilciliği görevine getiriliyor. Joe Biden'ın iklim değişikliğini acil bir ulusal güvenlik meselesi olarak kabul etmesinin bir yansıması olarak oluşturulan bu temsilcilikte ilk kez görev yapacak isim olan John Kerry, Paris İklim Anlaşması'nın mimarlarından biriydi.

Blinken ABD'nin küresel ilişkilerini yeniden şekillendirecek

Biden'la yakın bağı olduğu bilinen 58 yaşındaki Anthony Blinken, eski Başkan Barack Obama döneminde Dışişleri Bakan Vekili ve Ulusal Güvenlik Danışman Vekili olarak görev yapmıştı. Blinken, Senato'dan onay alması durumunda 20 Ocak 2021'de göreve gelecek yeni yönetim içinde Amerika'nın küresel ilişkilerine yeniden yön veren kritik isim olacak.

Anthony Blinken, kısa süre önce Biden ve yardımcısı Kamala Harris’le birlikte bir ulusal güvenlik brifingine katıldı, Mısır ve Etiyopya'daki dış siyaset meseleleriyle ilgili kamuoyuna açıklamalar yaptı.

Harvard Üniversitesi ve Columbia Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu olan Anthony Blinken, küresel işbirliğine dönülmesini destekleyen eski ulusal güvenlik yetkilileriyle aynı görüşü paylaşıyor.

Eylül ayında Associated Press haber ajansına konuşan Blinken, "Demokrasi dünya genelinde geriledi. Başkan Trump’ın ABD kurumlarına, değerlerine ve halkına her gün saldırması nedeniyle maalesef bizde de gerileme içinde. Dostlarımız, Joe Biden'ın kim olduklarını bildiğinin farkında. Düşmanlarımız da öyle. Bu farklılık, daha ilk günden hissedilir" ifadelerini kullanmıştı.

Anthony Blinken, Joe Biden'ın Senato Dış İlişkiler Komisyonu Başkanı olduğu yıllarda komisyonda görev yapmadan önce eski Başkan Bill Clinton döneminde Ulusal Güvenlik Konseyi'nde yer almıştı. Obama yönetiminin ilk yıllarında Ulusal Güvenlik Konseyi'ne geri dönen Blinken, aynı zamanda dönemin Başkan Yardımcısı Joe Biden'ın Ulusal Güvenlik Danışmanı'ydı. Blinken, daha sonra eski Dışişleri Bakanı John Kerry'nin vekilliği görevini üstlenmek üzere Dışişleri Bakanlığı'na geçmişti.

Biden'ın yeni Dışişleri Bakanı, Başkan Trump'ın bu göreve getirdiği Rex Tillerson ve Mike Pompeo dönemlerinde personelin moral bozukluğuna uğradığı, deneyimli eleman sayısının azaldığı bir bakanlık devralacak.

ABD Dışişleri Bakanlığı, son üç yıldır bütçesinde yüzde 30'dan fazla kesinti yapılması girişiminden büyük ölçüde kurtulmuş olsa da kıdemli ve orta seviye kadrolarda yer alan çok sayıda diplomat, son dört yılda ya emekliliğini istedi ya da bakanlıktan ayrıldı.

Bu görev için daha önce eski BM Daimi Temsilcisi Susan Rice ve Senatör Chris Coons'un adları geçiyordu. Bu iki ismin tercih edilememesi, Senato'daki onay sürecini olumsuz yönde etkileyebilecek bazı tartışmalı meselelerin de bertaraf edilmesi anlamına geliyor.

Susan Rice, özellikle 2012 yılında Amerika'nın Libya'da Bingazi Büyükelçiliği'ne düzenlenen saldırılardan sonra yaptığı açıklamaları nedeniyle uzun zamandır Cumhuriyetçi Partililer'in hedefinde olan bir isim.

Senato Dış İlişkiler Komisyonu üyesi Delaware Senatörü Chris Coons ise dış siyasette Anthony Blinken kadar deneyim sahibi değil.

Kabine aşamalı olarak açıklanacak

Joe Biden, kabinesinde yer alacak isimleri ekonomi, ulusal güvenlik ya da kamu sağlığı gibi farklı kategorilere göre aşamalı olarak açıklıyor. Biden'ın Savunma Bakanlığı'na Michèle Flournoy'u ataması olasılığı gündemde.

Kabinede çeşitlilik sözü

Biden ve ekibi, Amerika'nın çeşitliliğini yansıtan bir yönetim kurma arzusunu sık sık gündeme getiriyor. Biden'ın Savunma, Maliye ya da Eski Muharipler bakanlıklarına ilk kadın bakanları atayıp-atamayacağı ya da Savunma, İçişleri ya da Maliye bakanlıklarının başına ilk siyah bakanları getirip-getirmeyeceği merakla takip ediliyor.

 


Haber Kaynak : HABER MERKEZİ