4. Uluslararası Kadın ve Adalet Zirvesi Başlıyor

 Borrell: Türkiye ile ilişkiler 'kritik bir anda'

Azerbaycan ordusu Kelbecer'e girdi

Rusya'dan ABD'ye tepki

Biden'den 'Devri sabık yaratmayacağız' mesajı

Papa, "Göçmenler Hristiyanlık için bir tehdit değil"

Dışişleri'nden AB, İtalya ve Almanya'ya nota

Suudi Aramco petrol dağıtım istasyonuna füze saldırısı

Macron: "Dağlık Karabağ bölgesi Azerbaycan toprağıdır, müdahale edemeyiz"

BİDEN'IN KABİNESİ ŞEKİLLENMEYE BAŞLADI

TÜRKİYE,  İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ İLE MÜCADELE KONUSUNDAKİ ONAYLAMADIĞI  PARİS ANLAŞMASINA İTİRAZINI YİNELEDİ

PTT AŞ'DEN "TÜRKİYE-VENEZUELA ÖZELGÜN ZARFI

Erdoğan G-20 liderler zirvesinde konuştu

Fransa'da eski Cumhurbaşkanı hakim karşısına çıkıyor

Rusya: ABD kasıtlı olarak Açık Semalar Anlaşması'nı bozdu

Guatemala'da bütçe protestoları

Fransız Bakan: "Türkiye ile ilişkiler böyle devam edemez"

Trump'tan Biden'a 'kabine oluşturma' tepkisi

Rusya Dışişleri Bakanı: "Türkiye birçok yönden ortağımız"

Irak’ta IŞİD saldırısı

Türkiye'den Ahıskalı Türklere destek

YAZARLAR

 • BIST 100

  1.325%0,34
 • DOLAR

  7,9634% -0,52
 • EURO

  9,4769% -0,50
 • GRAM ALTIN

  463,45% -0,38
 • Ç. ALTIN

  764,6925% -0,38
 • Çarşamba 24 ° / 8 ° Parçalı bulutlu
 • Perşembe 20 ° / 8 ° Parçalı bulutlu
 • Cuma 21 ° / 7 ° Bulutlu

BOLİVYA'DA SOL KAZANDI

Bolivya'da dün gerçekleşen başkanlık seçimlerini, ülkede ABD destekli darbenin ardından istifa eden eski devlet başkanı Evo Morales'in partisi MAS'ın adayı Luis Arce kazandı.

Bolivya'da dün yapılan başkanlık seçimleri sonuçlandı.
Bolivyalı yetkililer, oyların yüzde 52,4'ünü alan Sosyalizme Doğru Hareket Partisi'nin (MAS) adayı Luis Arce'nin seçimi lider olarak tamamladığını açıkladı. Resmi sonuçlara göre, Yurttaşlar Birliği (CC) adayı Carlos Mesa oyların yüzde 31,5'ini alırken, "İttifaka İnanıyoruz" adayı Luis Fernando Camacho oyların yüzde 14,1'ine sahip oldu.
Sonuçların açıklanmasının ardından konuşan Arce, destekleri ve seçim sürecine barışçıl bir şekilde dahil oldukları için Bolivya halkına teşekkür etti.
Arce, "Demokrasi ve umudu yeniden kazandık. Toplumsal örgütlerle birlikte çalışma bağlılığımızı yineliyoruz. Bir ulusal birlik hükümeti kuracağız" dedi.
MAS Sözcüsü Sebastian Mitchell, sonuçların ilan edilmesinden önce yaptığı açıklamada, seçimlere ilişkin verilerin ortada olmadığını, anaakım medya ve seçim anketi yapan şirketlerin, Arce'nin oyların yüzde 45'inden fazlasını aldığını bildiğini söylemişti.
Mitchell, "Seçim gözlemciler, sonuçların ortada olmamasının yetersizlikten mi, yoksa hükümetin 2-3 gün daha kazanmaya çalışarak şiddet veya askeri müdahale stratejisine başvurmasından mı kaynaklandığını anlamıyor" dedi.
Mitchell, "Halka provokasyonlardan kaçınma çağrısı yapıyoruz. Hadi bir yıldır yaşadığımız bu kabusu bitirelim" diye konuştu.
Morales: Darbe yönetimi sonuçlara saygı duymalı
Sonuçların açıklanmasından önce konuşan eski devlet başkanı Evo Morales de, milyonlarca Bolivyalı'nın oylarını barışçıl bir şekilde verdiğine dikkat çekerek, darbe yönetiminden sonuçlara saygı duymasını talep etti.
Morales, "Dün yetkililerin oy sayım şirketlerinin sandık sonuçlarını sunmasını yasaklamasını kınamıştık. Bu şüpheli bir karardı. Tüm veriler, MAS'ın seçimleri kazandığını ve mecliste çoğunluğu sağladığını gösteriyor" dedi.
ABD destekli darbe
Bolivya’da bir önceki başkanlık seçimlerini kazanan Evo Morales’e karşı başlatılan ABD destekli sağcı muhalefetin saldırıları darbeyle sonuçlanmıştı.
Seçim sonuçlarını tanımayan sağ muhalefetin şiddetin dozunu artırmasıyla iç savaşın eşiğine getirilen ülkede Morales, yurttaşlarının daha fazla zarar görmemesi için görevi bıraktığını açıklamıştı. Kendisi hakkında tutuklama kararı çıkarılan Morales, ülkeyi terk etmek zorunda kalmıştı.
Morales'in istifa etmesinin ardından, İkinci Senato Başkan Yardımcısı Jeanine Añez, kendisini devlet başkanı ilan etmişti.
Seçimler sürekli ertelendi
Bolivya'da 6 Eylül tarihinde yapılması planlanan başkanlık seçimleri, darbe yönetimi tarafından pandemi bahanesiyle sürekli ertelenmişti.
Erteleme kararlarını kabul etmeyen Bolivya halkı, ülke çapında büyük protestolar gerçekleştirmişti. Halkın baskısı sonucunda Yüksek Mahkeme, seçim tarihinin en geç 18 Ekim'de olması kararı vermişti.

(vş)


Haber Kaynak : HABER MERKEZİ