AB'nin  Türkiye’ye yönelik yaptırımları 'şimdilik' ertelendi

ABD'nin yeni Dışişleri Bakanı resmen Antony Blinken

Korsan saldırısında ölen gemi personelinin cenazesi memleketi Azerbaycan'a gönderildi

Biden Putin'le görüştü

“ABD FİLİSTİN’E YARDIMLARI YENİDEN BAŞLATACAK”

TRUMP’I ‘İSYANA TEŞVİK’ İLE SUÇLAYAN AZİL GEREKÇESİ SENATO’YA SUNULDU

Çavuşoğlu, ""Korsanlardan henüz bir haber gelmedi"

Yunanistan 18 savaş uçağı için Fransa ile anlaşma imzaladı

Yemen, “ABD terörizmin anasıdır”

Hollanda'da eylemler sürüyor

Türk ve Yunan heyetleri 5 yıl aradan sonra masaya oturdu

Hindistan ve Çin askerleri sınırda çatıştı

Türkiye ve Yunanistan arasındaki öngörüşmelerde neler ele alınacak?

İskoçya Ulusal Partisi yeni bağımsızlık referandumu için kolları sıvadı

Hollanda'da 150’den fazla gözaltı

Rusya'da 3 bin kişi gözaltına alındı

BAE, İsrail'de elçilik açıyor

Rusya'da Navalny protestolarında çok sayıda kişi gözaltına alındı

Çin'de 14 gündür yer altında olan madenciler kurtarıldı

Gazze'de patlama: 36 kişi yaralandı

Portekiz’de bugün Cumhurbaşkanlığı seçimi yapılıyor

ABD’den İran’a silah satacak ülkelere tehdit

Pompeo,"ABD’nin İran’la silah ticareti işine girecek kişi ve kuruluşlara yaptırım uygulayacağını açıkladı. Pompeo İran’a silah satacak ülkelerin “çatışma ve gerginliği tırmandırmayı seçmiş olacaktır" dedi.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Birleşmiş Milletler’in (BM) İran’a silah ambargosunun yürürlükten kalmasının ardından yaptığı yazılı açıklamada, ABD’nin İran’la silah ticareti işine girecek kişi ve kuruluşlara yaptırım uygulayacağını açıkladı. Pompeo İran’a silah satacak ülkelerin “çatışma ve gerginliği tırmandırmayı seçmiş” olacaklarını savundu.

İran'ın, BM'nin kendisine yönelik silah ambargosunun kaldırıldığını duyurması üzerine, ABD Dışişleri Bakanı Pompeo yazılı bir açıklama yaptı.

19 Eylül'de attıkları adımla İran'a yönelik silah ambargosu da dahil tüm BM yaptırımlarını tekrar getirdiklerini kaydeden Pompeo, İran’a belirli konvansiyonel silahların ihracatı ya da bu ülkeden silah alınmasının BM Güvenlik Konseyi kararlarının ihlali olacağını ileri sürdü.

Pompeo, "ABD, İran'a yönelik konvansiyonel silah tedariği, satışı ya da transferine katkı bulunan kişi ve kuruluşları yaptırıma çarptırmak için tüm ülke içi yetkilerini kullanmaya hazırdır. Ayrıca, bu silahlara ilişkin teknik eğitim, mali destek ve hizmet ya da herhangi bir şekilde yardım sağlayan kişi ve kurumlara da yaptırım uygulamaya hazırız. Orta Doğu'da barış ve istikrar isteyen ve terörle mücadeleyi destekleyen tüm milletler İran ile tüm silah işlerinden kaçınmalıdır" açıklamasını yaptı. 

İran'a silah satışının bölgedeki tansiyonu artırdığını ileri süren Pompeo, İran'ın “terör gruplarının eline daha fazla silah verdiğini, İsrail ve diğer barışçıl ülkelerin güvenliğini tehlikeye attığını” savundu.

Pompeo, "Son 10 yıldır, ülkeler çeşitli BM önlemleri çerçevesinde İran'a silah satışından kaçındı. Şimdi bu yasaklara karşı gelen bir ülke, barış ve güvenliğin yerine çatışma ve gerginliği tırmandırmayı seçmiş demektir" ifadelerini kullandı. 
İran'ın önünde şu anda iki seçenek olduğunu söyleyen Pompeo, bu ülkenin “ya BM yaptırımlarını ihlal ederek silah satın almayı sürdürmeyi ya da fonlarını İran halkı için kullanmayı seçebileceğini” kaydetti.

ABD'nin ambargoyu yenileme girişimleri başarısız olmuştu
ABD’nin, BM'nin 2007'den bu yana İran'a uyguladığı ve nükleer anlaşma kapsamında 18 Ekim itibariyle sona eren silah ambargosunu yenileme girişimleri ağustosta BMGK'de başarısızlıkla sonuçlanmıştı. Bunun üzerine ABD, İran'ın nükleer anlaşma kapsamındaki taahhütlerini askıya almasını gerekçe göstererek, Konseyin 2231 sayılı kararı ile kaldırılan tüm yaptırımların tekrar uygulanmasına olanak sağlayan mekanizmayı (snapback) tetiklemişti.

ABD, BMGK üyelerinin anlaşmadan çekilen bir ülkenin söz konusu mekanizmayı hayata geçiremeyeceğini açıklamasına rağmen İran'a yönelik tüm BM yaptırımlarını tek taraflı olarak 19 Eylül'de uygulamaya başlamıştı. ABD yönetimi, İran'a yönelik tek taraflı uyguladığı silah ambargosunu delen ülkelere yaptırım uygulayacağını duyurmuştu.

İran Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, Tahran'ın 2015'te BMGK daimi üyeleri ve Almanya arasında imzaladığı nükleer anlaşma uyarınca, 13 yıldır uygulanan uluslararası silah ambargosu ile bazı İranlı yetkililere yönelik getirilen uluslararası seyahat yasağının kaldırıldığı belirtilmişti.

(VŞ)


Haber Kaynak : HABER MERKEZİ