ALİ UYSAL- EĞİTİMCİ YAZAR


GAMLANMA GÖNÜL GAMLANMA


       Elifle araları hoş değildi. Tepeden tırnağa birbirleri için sevgi dolulardı; ne var ki ters giden bir şeyler vardı. Olur olmaz yaşantılar sevgilerini bulandırıyordu.

        Karacaoğlan için ikinci bir sorun daha vardı: Elif için söylediği türkü dağa taşa kazınmıştı. Türkmen elinde duyman kalmamıştı. Hatta sınırların dışına bile taşmıştı. Karacaoğlan’ı sevmeyen kız yoktu yörük dünyasında. Elifi kıskanmaları doğaldı kızların. Her biri açıkça söylemese bile: “Benim için neden böyle bir türkü söylemez!” sorgusunu içinden geçirirdi. Tümünün gönlü kırıktı Karacaoğlan’a karşı. Sıcak yaklaşımlar, sımsıcak ilgiler yok olmuştu. Böylesi bir tutum da büyük ozanı tedirgin ediyordu.

         Bu duygularla attı kendini kara çadırdan dışarı. Doğa cıvıl cıvıldı. İç dünyası ne zaman kararsa içindeki boşluğu doğanın güzellikleriyle doldururdu. Yine aynı yola başvurdu. Bin bir renkli çiçekler, otlar, böcekler, kuşlarla doldu taştı deli gönlü.

        Rahatlamıştı. Birkaç çadır dolaştı. Evlerde yaşlılar kalmıştı. Onlarla hiçbir sorunu yoktu. Derdi gençlerle güzellerleydi. Onlar da şu anda işteydi. Kimi oğlak, kimi keçi güdüyordu.

        Tatlı tatlı söyleşti evdekilerle. Bu arada karnını da doyurdu. Yeniden dağlarda dolaşmaya başladı. Oldum olası dağlara yakınlık duyuyordu. Dağlar dostu, dağlar can yoldaşıydı. “Onlara baktıkça sevinir, sevinirken kalbi yanar göyünürdü!”

          Bir ardıç çıkıverdi yolunun üstüne. Görkemli bir ağaçtı. Dağların ütünde ardıç ağacının özel bir yeri vardı. Nedenini kendi de bilmiyordu. Bu ağacın dengini kayıtsızca geçip gidemezdi. Yine öyle oldu: Kaba ardıcın gölgesinde bir taşın üstüne kurulup sazını kucakladı. Deli gönlünü avutmaya başladı:

 

Koyun meler kuzu meler

Sular hendeğine dolar

Ağlayanlar bir gün güler

Gamlanma gönül gamlanma

 

Yiğit yiğide yad olmaz

Eyilenler ham süt olmaz

Bin kaygu bir borç ödemez

Gamlanma gönül gamlanma

 

Yiğit yiğidin yoldaşı

At yiğidin öz kardaşı

Sağlıktır her işin başı

Gamlanma gönül gamlanma

 

Yiğit yiğide yar olur

Kötülerde ham süt olur

Kara gün ömrü az olur

Gamlanma gönül gamlanma

 

Naçar Karacaoğlan naçar

Pençe vurup göğsün açar

Kara gündür gelir geçer

Gamlanma gönül gamlanmaYAZARLAR

 • Cumartesi 18 ° / 6 ° Fırtına
 • Pazar 17 ° / 5 ° Bulutlu
 • Pazartesi 14 ° / 3 ° Parçalı bulutlu
 • BIST 100

  1.524%-1,43
 • DOLAR

  7,4738% 1,53
 • EURO

  9,0327% 0,72
 • GRAM ALTIN

  438,57% 0,24
 • Ç. ALTIN

  723,6405% 0,24