EĞİTİM 23.09.2020 08:27:00 1968 0
 • BIST 100

  1.419%0,10
 • DOLAR

  8,6605% 1,58
 • EURO

  10,1884% 1,29
 • GRAM ALTIN

  487,74% 1,50
 • Ç. ALTIN

  804,771% 1,50

LİG TABLOSU

Takım O G M B Av P
1.Beşiktaş 5 4 0 1 8 13
2.Trabzonspor 5 4 0 1 7 13
3.Fatih Karagümrük 5 3 1 1 5 10
4.Fenerbahçe 4 3 0 1 5 10
5.Konyaspor 4 3 0 1 4 10
6.Altay 5 3 2 0 3 9
7.Galatasaray 4 2 0 2 3 8
8.Hatayspor 4 2 1 1 6 7
9.Kayserispor 4 2 1 1 0 7
10.Yeni Malatyaspor 5 2 3 0 -5 6
11.Alanyaspor 4 2 2 0 -6 6
12.Göztepe 5 1 2 2 -1 5
13.Gaziantep FK 5 1 2 2 -1 5
14.Kasımpaşa 5 1 2 2 -1 5
15.Adana Demirspor 5 1 2 2 -3 5
16.Antalyaspor 5 1 3 1 -4 4
17.Sivasspor 5 0 2 3 -2 3
18.Çaykur Rizespor 5 0 4 1 -8 1
19.Başakşehir FK 4 0 4 0 -4 0
20.Giresunspor 4 0 4 0 -6 0
21.Denizlispor 40 6 24 10 -39 28
 • Pazar 33.9 ° / 22 ° Bulutlar
 • Pazartesi 34.4 ° / 22.7 ° Açık hava
 • Salı 36.2 ° / 23.3 ° Bulutlar

CHP’li Orhan, “Eğitimde fırsat eşitliğindeki uçurum salgınla tavan yaptı”

CHP Seyhan Belediye Meclis Üyesi ve Eğitimci Hüseyin Orhan,“Sosyal adaletsizliğin getirdiği eğitimde fırsat eşitsizliğinin yanında; Her gelen iktidar kendi siyasi ve ahlaki görüşüne göre öğrenci yetiştirmeyi kendine görev bildi"

-CHP Seyhan Belediye Meclis Üyesi Eğitimci Hüseyin Orhan, “Yerel yöneticiler kentlerindeki gençlerin eğitim ve sosyal sorunları için tüm kurum, kuruluş ve eğitimcilerin içinde olduğu bir eğitim çalıştayı yaparak sorunları ortak akılla tespit edip çözüme kavuşturabilirler.  Özellikle yerel yönetimler lokalde yoksul halk çocuklarının kitap okuyabileceği ders çalışa bileceği internet erişimi olan çok kapsamlı kültür evleri (bilgi evi) açmalı ve sayısını artırmalıdır” dedi.

-Orhan,”Kent merkezlerinde yeterli sayıda tekno- kütüphaneler oluşturmalıdır. Eğitim materyaline ulaşamayan çocuk ve gençlerimize bu araç gereçler hızlı bir şekilde ulaştırılmalıdır. Kuracakları psikolojik destek merkezleri ile sosyal adaletsizliğin

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Seyhan Belediye Meclis Üyesi ve Eğitimci Hüseyin Orhan, 21 Eylül itibariyle 18 milyon öğrenci ve 1 milyona yakın öğretmenin yeni eğitim-öğretim dönemine tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de covid19 pandemisinin gölgesinde başladığını belirterek,”Ülkemizde eğitimde fırsat eşitliğindeki uçurum bu salgınla beraber tavan yapmıştır “ dedi.

Dünya ekonomileri ve sağlık sektörünün bir bir çökerken gözden kaçan bir gerçeğin gençlerin gelecek kaygısı yaşadığını ve virüsten biyolojik olarak en az etkilenen gençlerin sosyal anlamda en fazla etkilenen kesim olduğunu ifade eden Orhan, Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) tarafından yapılan bir araştırmaya göre eğitim gören veya okulla işi bir arada götüren gençlerin %70 işyerlerinin ve okullarının kapanmasından olumsuz etkilendiğini söyledi.

Orhan, “Eğitimde yaşanan aksaklıklar ve çalışan gençlerin kaybettiği işler onları gelecek kaygısıyla baş başa bırakmıştır. Ülkemizde eğitimde fırsat eşitliğindeki uçurum bu salgınla beraber tavan yapmıştır. Salgın öncesine baktığımızda sosyal adaletsizlik nedeniyle çocuklarımız birbirinden çok farklı eğitim imkânlarına sahip olduklarını zaten görüyorduk. Bazı öğrenciler en iyi okullarda, en iyi eğitim araç ve gereçlerini ve teknolojinin tüm imkânlarını kullanırken; bazıları ise, örneğin mevsimlik tarım işçilerinin çocukları, ortalama 5-6 ay çadırlarda ya da kamyon arkalarında okullarından çok uzakta aynı sınava hazırlanıyorlardı.

Şimdi ise kriz çok daha büyük. Kimi özel okullarda yüz yüze eğitime başlarken, kimi kişiye özel uzaktan eğitim programları uygularken, kimi de özel dersler ile eğitim açıklarını kapatmaktadır. Peki, yoksul halkın çocukları? Hepimiz gerçeğin  farkındayız. Sosyal adaletsizlik her yerde olduğu gibi eğitimde de bireyler arasındaki fırsat eşitliği uçurumunu arttırıyor” dedi.

CHP Seyhan Belediye Meclis Üyesi Hüseyin Orhan daha sonra şunları kaydetti:

“Sosyal adaletsizliğin getirdiği eğitimde fırsat eşitsizliğinin yanında; Her gelen iktidar kendi siyasi ve ahlaki görüşüne göre öğrenci yetiştirmeyi kendine görev bildi. Eğitim sistemini yaz boz tahtasına çevirdi. Bazı yıllarda sadece bir eğitim öğretim döneminde ya sınav sistemini ya ders programı ve içeriğini değiştirdikleri oldu. En kötüsü ise hedefte hiçbir zaman bilim ve teknoloji ve insan yaşamı olmadı. Bunun sonuçlarını çok ağır ödedik ve ödüyoruz.”

“Peki, ne yapmalı?”

Birilerinin sihirli bir değnekle ülkenin eğitim sorunlarını çözmesini beklemenin şu aşamada hayalperestlik olacağını vurgulayan Orhan, şöyle devam etti:

”Bu yüzden her eğitimli bireyin toplumdan sorumlu olduğunu düşünüyorum. Tüm sivil toplum kuruluşları, odalar, dernekler, siyasi partiler ve yerel yönetimler kendi alanlarında önemli katkılar sunabilirler. Yerel yöneticiler kentlerindeki gençlerin eğitim ve sosyal sorunları için tüm kurum, kuruluş ve eğitimcilerin içinde olduğu bir eğitim çalıştayı yaparak sorunları ortak akılla tespit edip çözüme kavuşturabilirler.  Özellikle yerel yönetimler lokalde yoksul halk çocuklarının kitap okuyabileceği ders çalışa bileceği internet erişimi olan çok kapsamlı kültür evleri (bilgi evi) açmalı ve sayısını artırmalıdır. Kent merkezlerinde yeterli sayıda tekno- kütüphaneler oluşturmalıdır. Eğitim materyaline ulaşamayan çocuk ve gençlerimize bu araç gereçler hızlı bir şekilde ulaştırılmalıdır. Kuracakları psikolojik destek merkezleri ile sosyal adaletsizliğin ve pandeminin gençler üzerinde yol açtığı psikolojik sorunlarla mücadele edilmeli. Yerel yönetimlerin en büyük şansı; 

Geçmiş yıllarda birçok sivil toplum kuruluşuyla yaptığım görüşmelerde bu tür girişimlere hem katkı sunacaklarını hem de manevi destek sunacaklarını belirtmeleri oldu. Kısacası her birey çocuklarımız ve gençlerimiz için elini taşın altına sokmaya hazır. Yeter ki kurumlar olarak üzerimize düşen sorumlulukları yerine getirelim.”

(VŞ)Eğitim düzeyi arttıkça istihdam edilebilirlik artıyor

Uzaktan eğitim öğrenci becerilerinin gerilemesine yol açtı

ATB'den ihtiyaç sahibi öğrencilere katkı

İLK FIRSAT PROGRAMI 6 YILDA 200 GENCE ULAŞTI

Öğrencilerin yüzde 83’ü matematiği oyunla öğreniyor

TÜRKİYE’NİN EN İYİLERİNDEN BİRİ ADANA ÖĞRETMENEVİ

Çukurova Üniversitesi Ev Sahipliğinde “22. Ulusal Mekanik Kongresi” Düzenlendi

“COVİD-19 ETKİSİNDE TÜRKİYE’DE EĞİTİM RAPORU” TANITILDI

AKKUYU NÜKLEER A.Ş. GÜLNAR’DAKİ ÖĞRENCİLERİN YENİ EĞİTİM-ÖĞRETİM YILINI KUTLADI

VALİ SÜLEYMAN ELBAN’IN İLKÖĞRETİM HAFTASI MESAJI

ZORUNLU OLARAK UYGULANACAK YÜZ YÜZE EĞİTİM BAŞLADI

‘1.5 Adana’ Şehre Ödülle Döndü

“MEB YÜZ YÜZE EĞİTİM İÇİN TÜM TEDBİRLERİ ALMAK ZORUNDADIR!”

24 ÖĞRENCİ AKKUYU NGS PERSONEL YETİŞTİRME PROGRAMI KAPSAMINDA RUSYA'DA EĞİTİME GİDECEK

ADANA MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSESİ'NDE PYK TOPLANTISI 

ÖSYM: "İki ek yerleştirme yapılacak"

YÖK BAŞKANI’NDAN ÜNİVERSİTELERDE YÜZ YÜZE EĞİTİM AÇIKLAMASI

YÜZYÜZE  EĞİTİM SIRASINDA OKULLARDA ALINMASI GEREKEN ÖNLEMLER AÇIKLANDI

Rektör Prof. Dr. Tuncel, YÖK Anadolu Projesi Kapsamında Doğu ve Güneydoğu’daki Bazı Genç Üniversiteleri Ziyaret Etti

Boğaziçi Dayanışması’ndan “Direnişe Devam” Kararı

6 EYLÜL'DE TAM ZAMANLI OLARAK YÜZ YÜZE EĞİTİM BAŞLAYACAK