Nurettin ÇELMEOĞLU - BİRAZ GÜL BİRAZ DİKEN


YEREL YAYINLAR GÜÇLENMEZSE ADANA İLERİYE ÇOK ZOR GİDER


1964’te Haftalık BÜĞELEK’le yerel gazete sahasına adım attıktan kısa bir süre sonra Günlük DİRLİK’te büyük ustalar Aydın Remzi Yüreğir ve Necâti Enez Kâhyaoğlu’nun yanında çıraklıktan kalfalığa ulaştım. O yıllarda Adana’nın nüfusu, 400 bin’i merkez olmak üzere toplam 950 bin dolaylarındaydı. Kentte günlük 4 gazete vardı; Yeni Adana, Türksözü, Vatandaş, Bugün… 

Yeni Adana ile Vatandaş günlük dört ile beş bin arası, Bugün yaklaşık üç bin, Türksözü de yaklaşık 2 bin satabiliyordu. Dirlik, aralarına sonradan girmesine karşın 2 bin 500 yüz ile 3 bin’e ulaşmıştı. Yani, toplamda 5 gazetenin günlük satışı ortalama 17-18 bin düzeyindeydi. İleri yaştakilerin, özellikle kadınların pek çoğu okur yazar değilken bile bu rakama erişebiliyordu gazetelerimiz. Çok da etkiliydiler. Kadroları güçlüydü. Gazeteci mesleğe, halk da gazetecilere saygı duyardı. Kamusal Kurumlar da yerel gazeteleri satır satır inceler, kendi alanlarıyla ilgili haber varsa anında gerekeni yaparlardı. Denilebilir ki, Adana’nın ekonomisi ile, spor dahil sosyal yaşamı yerel gazeteler sayesinde belli düzeyi koruyor, hatta ufak veya iri adımlarla ileri gidebiliyordu. 

Gelişen teknoloji, güçlü İstanbul gazetelerine Ankara’da baskı olanağı verdi. Artık yaygın bazı gazeteler inanılmaz süratle yol alan araçlar sayesinde sabah erkenden kentimize ulaşmaya başladı. Promosyonlar, resimli romanlar ve Adana’da kurdukları güçlü bürolar, yerel gazetelere olan ilgiyi zayıflattı. Nüfus artarken, yerel gazete satışı aksine azaldı. Kadrolar zayıfladı. Ne yazık ki, çok az da olsa parayla haber yapmak ya da şantaj kokulu yayınlarla çıkar sağlamak gibi uygulamalarla karşılaşıldı. Yerel gazeteler hızla tiraj kaybetti. Üstüne üstlük bir de televizyon gelince, sadece yereller değil, yaygın basın da kan kaybetti. 

ADANA ÖZELİNE BİR BAKALIM MI?

Başkan Aytaç Durak “Gazetecileri hoş görün; onlardan yararlanıyoruz, işimiz kolaylaşıyor. Ben oturduğum yerde kentin bazı sorunlarını bu gazetelerdeki haber veya yazılarla öğrenebiliyorum” derdi. Elbette bu haberler filtre edilir, siyasi husumete bağlı yayınlar çoğu kez dikkate alınmazdı. 

Günümüzde, yanılmıyorsam 16 veya 17 günlük gazete var. Hepsinin toplam bayi satışını yazmaya elim varmıyor. Yetmezmiş gibi, resmi ilanların önemli bir bölümü yerel gazetelerden alındı. Özel ilanlar neredeyse sıfıra yaklaştı. Bu da, kadro yetersizliğine yol açtı. 

Gerçekçi olalım; Adanalı, kentinde olup bitenlerin ancak pek azını öğrenebiliyor. Buna karşılık, derdini de anlatamıyor. Yerel basınımız bülten gazeteciliğini kanıksamış gibi. Bir-ikisi hariç, ajans aboneliğine güç yetiremiyor. En çok da belediyelerden gelen bültenlerle ön sayfa hazırlanabiliyor. Neyse ki, spor sayfaları halen de güçlü. 

Halk, kentinin potansiyelini bilmezse, sosyal ve ekonomik gelişme ve akımların farkında olmazsa, sektörler kendilerini yeterince anlatamazsa, o kentin ilerlemesi çok zor olur. Adana işte tam da bu durumda. Kim yapar, nasıl yapar bilemem; fakat bu kentin yerel basın gücü düzey kazanmazsa, ileriye gitmesi zor, çok zor olacak…

Tüm sıkıntılara karşın özverili bir mücadele ile 1918’de kurulan Yeni Adana, yıllardır yine özverili mücadele ile şimdi 105’inci yaşına giriyor. Bir kent gönüllüsü olarak, gururla ve teşekkürlerle kutluyorum Gazetemizi. 

 

 

 

 

 


YAZARLAR

 • Perşembe 14.6 ° / 6.5 ° Orta kuvvetli yagmurlu
 • Cuma 13.9 ° / 2.4 ° Parçali Bulutlu
 • Cumartesi 12.4 ° / 5.4 ° Düzensiz Yagmur Mümkün
 • BIST 100

  4.743%0,62
 • DOLAR

  18,8199% 0,08
 • EURO

  20,7204% 0,25
 • GRAM ALTIN

  1.184,3% 0,30
 • Ç. ALTIN

  1954,095% 0,30