Gelecekte var olmanın yolu “akıllı tarım”

Bayraktar, “ 2020 yılı çiftçimiz için zor bir yıl oldu”

PORTAKAL İHRACATINA BAKANLIK ENGELİ

Doğru, Adana çiftçilerin 25 maddelik teklifini açıkladı

DOĞRU,"SÜT KRİZİ KAPIDA"

Beyaz Altın Çiftçiyi Sevindirdi

15 Ekim Dünya Çiftçi Kadınlar Günü… 

''Beyaz Altın'' Pamuk Eski Günlerini Arıyor

‘Beyaz Altın’ Pamuk İçin Büyük İşbirliği

Soya Üreticisi Destek Bekliyor

TÜDKİYEB'den metereolojiye mobil uygulama önerisi

Gürer: “70 kuruşa mal edilen  domates tarlada 40 kuruş”

TARIM ARAZİLERİNDEN EMLAK VERGİSİ ALINMAMALI

Adana Çiftçiler Birliği Başkanı Mutlu Doğru,“Pamuktan Vazgeçemeyiz”

TZOB Genel Başkanı Bayraktar, "Süt üreticisi zorda"

9 TARIM İLACINA DAHA YASAK, 7 TANESİNE KISITLAMA GELDİ

Bilgiç’ten üreticilere çağrı: “Dalında olgunlaşmamış ürünü hasat etmeyin”

Seyhan Ziraat Odası’nda sulama birliklerine eleştiri

Bilgiç, “Adana tarımının gelişmesi vazgeçilmezimizdir”

Girmen, “ÇKS başvuru süresi uzatılmalıdır”

TARSİM BİLİM KURULUNDAN VALİ DEMİRTAŞ’A ZİYARET

Yedigöze Sulama Projesi devam ediyor

Adana’da 1 Milyon 061 Bin 300 Dekar Tarım Arazisini Sulu Tarıma Kavuşturacak Aşağı Seyhan Yedigöze İmamoğlu Sulaması Projesinde Çalışmalar Hızla Devam Ediyor

Tarım ve Orman Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü, tarımda modern sulamayı yaygınlaştırmak, toplulaştırma çalışmalarıyla tarım arazilerinden en yüksek faydayı sağlamak, musluklara sağlıklı ve içilebilir su ulaştırmak ve yerleşim yerleri ile tarım arazilerini taşkın risklerine karşı korumak için tüm gücüyle çalışırken, sürdürülebilir su yönetimi anlayışıyla da suyun her damlasına sahip çıkıyor.
Adana il merkezi ve ilçelerinde son dönemde yapılan su yapılarının artması yıllardır tarımın lokomotifi olarak bilinen şehrimizdeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde de önemli rol oynuyor.

Adana ili sınırları içinde yer alan, Kozan, İmamoğlu ve Ceyhan ilçelerindeki toplam 1 milyon 061 bin 300 dekar tarım arazisini sulu tarıma kavuşturacak “Aşağı Seyhan Yedigöze İmamoğlu Sulaması Projesinde” çalışmalar hızla devam ettiğibildirildi.

‘Yıldız,’Adana’nın Kırk Yıllık Rüyasını Gerçeğe Dönüştürüyoruz’
DSİ Genel Müdür Vekili Kaya Yıldız, ’DSİ yatırımları ile Adana il merkezi ve ilçelerinde son dönemde yapılan su yapılarının artması ile yıllardır tarımın lokomotifi olarak bilinen şehrimizdeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde de önemli rol oynadığının altını çizerek; bu kapsamda Adana’nın Kozan, İmamoğlu ve Ceyhan ilçelerinde toplam 1 milyon 061 bin 300 dekar tarım arazisini sulu tarıma kavuşturacak “Aşağı Seyhan Yedigöze İmamoğlu Sulaması Projesinde” çalışmalar hızla devam etmektedir"dedi. 
Genel Müdür Yıldız; “Çalışmaların tamamlanması ile Adana’nın 40 yıllık rüyasını gerçeğe dönüştüreceklerini belirtti.
Projenin bütün bileşenlerinin tamamlanması ile birlikte; Kozan, İmamoğlu ve Ceyhan İlçelerinde bulunan toplamda 1 milyon 61 bin 300 dekarlık tarım arazisinde modern borulu sistem sulama yapılacağının altını çizen Yıldız, ’Sulama projesinin tamamlanması ile birlikte bölgede yapılacak sulu tarım ile birlikte milli ekonomiye yıllık 1 milyar 292 bin TL katkı ve 95 500 kişiye de istihdam alanı sağlanmış olacaktır’dedi.
DSİ'den yapılan açıklamada şunlar kaydedildi:
"Bu devasa sulama projesini hayata geçirebilmek için projenin ana su kaynağını oluşturmak maksadıyla 2010 yılında 130 metre yüksekliğindeki Yedigöze Barajı inşa edilmişti. Ayrıca sulamanın yanı sıra enerji faydası da olan bu baraj yılda 967 GWh enerji üretimine sahiptir. Barajın tamamlanarak ana su kaynağının oluşturulmasının akabinde ovanın bir an önce suya kavuşması ve projenin faydaya dönüştürülebilmesi için çalışmalar kısımlara ayrılmış ve aynı anda birçok farklı şantiyede çalışmalara devam edilmiştir. 
Proje muhtevasında Yedigöze Barajı başta olmak üzere 1 adet baraj ve 7 adet sulama tesisi mevcuttur. İlk etapta İmamoğlu Sulaması 1. Kısım Projesi İmamoğlu Sulaması İletim Kanalı ile 14 bin 610 metre uzunluğundaki iletim kanalı tamamlanmıştır. Böylece Musullu-S0 Sulaması ile 21 bin 210 dekar, S1 Ana Kanal ve Şebekesi ile 5 bin 020 dekar zirai arazi olmak üzere toplamda 26 bin 230 dekar sulamaya açılmıştır. 8 bin 210 dekarlık kısmın sulamaya açılmasını sağlayacak olan İmamoğlu Sulaması S1 Anaboru ve Şebekesi İkmali 2. Kısım işi kapsamında 3800 mm çapında 3.252 metre CTP ana iletim borusu, 21.600 metre HDPE boru imalatları ve sanat yapıları için ihale ve yer teslim süreçleri tamamlanmıştır. 
9 köye ait yaklaşık 176 bin 390 dekar zirai araziyi sulayacak olan Aşağı Seyhan Yedigöze İmamoğlu Sulaması 2. Kısım İnşaatında 77 bin 540 dekar alanda su testlerine devam edilmektedir. 2. Kısımda bugün itibariyle % 66 fiziki gerçekleşme sağlanmıştır. 77 bin 540 dekarlık kısımda imalatlar tamamlanmış ve sızdırmazlık testlerine başlanmış, 16 bin 010 dekarlık kısımda imalatlar tamamlanmış ve 35 bin 780 dekarlık kısımda ise imalatlarımız devam etmektedir.
218 bin 550 dekar zirai arazinin sulanması sağlayacak olan Aşağı Seyhan Yedigöze İmamoğlu Sulaması 3. Kısım inşaatı kapsamında 29.448,81 metre S1-B1 ana boru hattı ve 557.683,57 metre borulu sulama şebekesi döşenerek yöre halkının hizmetine sunulacaktır. Bu iş kapsamında 80 bin dekar tarım arazisinin toplulaştırma işleri ve 2 yıl süre ile işletme bakım hizmeti de yapılacaktır. 3. Kısımda bugün itibariyle 26 bin metre CTP ile 11 bin 560 metre HDPE boru döşenmiştir. Ayrıca 91 adet sanat yapısı imalatı yapılmış, böylece %14 fiziki gerçekleşme sağlanmıştır. 76 bin 400 dekar alanın sulanmasını sağlayacak olan kısmı için 51.450 metre CTP, 149.450 metre HDPE boru ve 1.571 adet mekanik aksam montajı yapılacaktır. Bununla ilgili ihale yapılmıştır. 131 bin 150 dekarlık kısmı için İmamoğlu Sulaması 3. Kısım 2. Ünite ihale edilecektir.

261 bin 920 dekar zirai arazinin sulanması sağlayacak olan Aşağı Seyhan Yedigöze İmamoğlu Sulaması 4. Kısım inşaatı kapsamında aynı zamanda 21 adet köy arazisindeki 280 bin dekar sahanın toplulaştırması sağlanacaktır. 4. Kısımda bugün itibariyle 20 bin 838 metre CTP boru, 72 bin 930 metre HDPE PE 100 boru, 251 adet hidrant, 77 adet vantuz, 92 adet ayrım+hat kapama, 158 adet tahliye imalatı tamamlanmış, böylece %20 fiziki gerçekleşme sağlanmıştır.
Projenin ilerlemesi ile birlikte vatandaşlarımızdan gelen talepler ve yapılan fizibilite çalışmaları sonucunda 370 bin dekarlık zirai arazi daha “ek saha” olarak projeye dahil edilmiştir."

(VŞ)


Haber Kaynak : HABER MERKEZİ