Gelecekte var olmanın yolu “akıllı tarım”

Bayraktar, “ 2020 yılı çiftçimiz için zor bir yıl oldu”

PORTAKAL İHRACATINA BAKANLIK ENGELİ

Doğru, Adana çiftçilerin 25 maddelik teklifini açıkladı

DOĞRU,"SÜT KRİZİ KAPIDA"

Beyaz Altın Çiftçiyi Sevindirdi

15 Ekim Dünya Çiftçi Kadınlar Günü… 

''Beyaz Altın'' Pamuk Eski Günlerini Arıyor

‘Beyaz Altın’ Pamuk İçin Büyük İşbirliği

Soya Üreticisi Destek Bekliyor

TÜDKİYEB'den metereolojiye mobil uygulama önerisi

Gürer: “70 kuruşa mal edilen  domates tarlada 40 kuruş”

TARIM ARAZİLERİNDEN EMLAK VERGİSİ ALINMAMALI

Adana Çiftçiler Birliği Başkanı Mutlu Doğru,“Pamuktan Vazgeçemeyiz”

TZOB Genel Başkanı Bayraktar, "Süt üreticisi zorda"

9 TARIM İLACINA DAHA YASAK, 7 TANESİNE KISITLAMA GELDİ

Bilgiç’ten üreticilere çağrı: “Dalında olgunlaşmamış ürünü hasat etmeyin”

Seyhan Ziraat Odası’nda sulama birliklerine eleştiri

Bilgiç, “Adana tarımının gelişmesi vazgeçilmezimizdir”

Girmen, “ÇKS başvuru süresi uzatılmalıdır”

TARSİM BİLİM KURULUNDAN VALİ DEMİRTAŞ’A ZİYARET

Adana Çitfçiler Birliği Başkanı Mutlu Doğru, "Narenciyeyi Sıcak Vurdu"

Doğru, “Narenciyede yüzde 80’in üzerinde kayıp var.TARSİM, sigortalı alanlarda sıcak ve poyrazı kapsam dışı bırakıyor.TARSİM ile görüşme yaptık, konu inceleniyor” dedi

Ülke genelinde olduğu gibi Çukurova’da da mevsim normallerinin üzerinde seyreden hava sıcaklığı narenciye ekili bahçelerde yüzde 80’in üzerinde ürün kaybına neden oldu. Adana Çitfçiler Birliği Başkanı Mutlu Doğru, çiftçilere “geçmiş olsun” temennisinde bulunurken, zarar tespiti için İlçe Tarım Müdürlüklerine başvurulmasını önerdi.

Başkan Mutlu Doğru, konuya ilişkin açıklamasında, geçtiğimiz hafta ülke genelinde yaşanan, mevsim normallerinin üzerindeki hava sıcaklıkları nedeniyle Çukurova’daki narenciye çeşitlerinden erkenci limon, mandalina, portakal ve bazı orta erkenci mandalina çeşitlerinde büyük oranda meyve dökümü yaşandığını bildirdi.

Yaptıkları ilk gözlemlere göre yaklaşık %80’in üzerinde meyve döküm zararı yaşandığına dikkati çeken Başkan Mutlu Doğru, “Ova genelinde bölge farkı olmaksızın her yerde zarara yol açan aşırı sıcaklar ve poyraz, narenciye üreticilerimizin henüz sezonun başındayken morallerinin bozulmasına sebep oldu” dedi.

Adana’da ekim alanları her yıl artan narenciyenin bazı çiftçiler için tek geçim kaynağı olduğunu vurgulayan Çiftçiler Birliği Başkanı Mutlu Doğru, “Bu durum çiftçi kadar bölge ve ülke ekonomisine de zarar vermiştir. Ülkemizin yaş sebze ve meyve ihracatında önemli bir yeri olan narenciyedeki bu zarar ihracatımızı da olumsuz etkileyecek, döviz girdimizde azalma yaşatacaktır” diye konuştu.

TARSİM SICAK VE POYRAZI AFET SAYMIYOR

Narenciye ekim alanlarının büyük bir bölümünün TARSİM (Tarım Sigortaları Havuzu) aracılığıyla sigortalı olmasına rağmen, aşırı sıcak ve poyraz  zararının kapsam dışı olmasının çiftçileri daha da zorda bıraktığının altını çizen Başkan Mutlu Doğru, şöyle devam etti:

“Geçen hafta TARSİM Genel Müdürümüz Sayın Serpil Günal ile yaptığım telefon görüşmesinde; oluşturdukları bilim kurulu aracılığıyla sıcak ve poyraz riskinin de incelenerek çalışma yapacaklarından dolayı memnuniyet duydum ve umarım bu risk de poliçeye eklenerek narenciye üreticilerimizin zararı karşılanır.”

Başkan Mutlu Doğru, sıcak ve poyrazdan zarar gören çiftçilerin büyük gelir kaybına uğrayacakları tahminiyle, bağlı oldukları Tarım İlçe Müdürlüklerine başvurarak zarar tespit raporu almaları önerisinde bulunarak, “ Bu zarar raporlarına göre zararın boyutu daha net ortaya çıkacak ve zirai kredi borçlarının ertelenmesi için gerekli girişimlerde bulunma şansımız olacaktır” bilgisini verdi.

Doğru, açıklamasının sonunda, sıcak ve poyrazdan zarar gören tüm üreticilere “geçmiş olsun” dileklerini iletip,  bu gibi sıra dışı iklim olaylarının tekrar etmemesi temennisinde bulundu.

(VŞ)


Haber Kaynak : HABER MERKEZİ