Prof. Dr. Sinan Canan: “Yeni dijital dünyaya karşı uyanık olmalıyız”

Erkan Koleji’nde kep töreni

ADANA’NIN ŞAMPİYON ÖĞRENCİLERİ ANKARA BİLETİNİ ALDI

Prof. Özgünen’in adı Ç.Ü'de amfiye verildi

Uluslararası Gamification Projesi tamamlandı

Kolejliler geri dönüştürdüler, kazandılar

YÜREĞİR BELEDİYESİ ÜCRETSİZ BESYO KURSU DÜZENLEDİ

ADANA’DA YENİLİKÇİ BİR EĞİTİM ANLAYIŞI GELİŞTİRİLDİ

EĞİTİM-SEN, "LGS iptal edilmeli"

“3. Sanayiye Uygulanabilir Öğrenci Projeleri Yarışması” Ödülleri Sahiplerini Buldu

Kültür elçileriyle masaldan matematiğe

Milli Eğitim Bakanı: Planımız Eylül’de okulları beş gün açmak

İçişleri Bakanlığı’ndan LGS Genelgesi

SULUCA ORTAOKULU’NDA etwinning ÇALIŞMALARI

Ç.Ü. Adana Meslek Yüksekokulu Öğrencileri İçin Oryantasyon Programı

SEYHAN'IN ‘GEZİCİ BİLGİ EVİ’ HİZMETE GİRDİ

MİLLİ EĞİTİM BAKANI’NDAN YÜZ YÜZE EĞİTİM AÇIKLAMASI

Bakan Selçuk'tan eğitime ilişkin 3 tarih

KÜÇÜKLER DE KOD YAZABİLİR

ATÖLYE SEYHAN’DA ROBOTİK KODLAMA EĞİTİMLERİ 

Cumhurbaşkanı Erdoğan kararıyla 8 yeni fakülte kuruldu

​​​​​​​Srebrenitsa Katliamı Adana’da kınandı

ünde anılarak,  yapılan soykırım lanetlendi.

Adana Balkan Boşnak Türkleri Derneği’nin ev sahipliğinde Merkez Park’ta bulunan Srebrenitsa Soykırım Anıtında bir araya gelen Akdeniz Balkan Türkleri Federasyon Başkanı Dr. Özgür Kara ve yönetim kurulu üyeleri, federasyona bağlı derneklerin temsilcileri, pandemi kurallarına uygun şekilde anma programı düzenledi.

Bir dakikalık saygı duruşundan sonra, soykırımın 25. Yılında açıklamalarda bulunan Akdeniz Balkan Türkleri Federasyon Başkanı Dr. Özgür Kara, “Bugün burada ne yazık ki içimizi yaralayan sözde medeniyet Avrupa’nın göbeğinde  son yüzyılın en büyük katliamı olan, hafızalarda kapkara bir leke haline gelmiş Srebrenitsa Katliamı’nın 25. Yıldönümünde hayatını kaybeden 8372 Müslüman,Türk Boşnak vatandaşımızı anmak, soykırımı lanetlemek üzere bulunuyoruz “ dedi.

 “11 Temmuz 1995’te Ratko Mladiç emrindeki Sırp askerler Srebrenitsa’da binlerce insanı acımasızca katlederek soykırım yapmıştır.” diyerek sözlerini sürdüren Dr. Özgür Kara, bugüne kadar 6643 soykırım kurbanının defnedildiğini, 1000 üzerinde kurbanın bedenine hâlâ ulaşılamadığını, yapılan çalışmalarda hâlâ toplu mezarların ortaya çıkmakta olduğunu, yüreklerin yanmaya devam ettiğini belirtti.

Kara, “Bugün, soykırımda hayatını kaybeden ve henüz bulunan dokuz kurban anıt mezarlığa defnedilecektir. Soykırımda hayatını kaybeden Boşnak vatandaşlarımızı rahmetle anıyoruz” dedi.

Soykırım anıtında bulunan mavi kelebeklere de değinen bulunan Akdeniz Balkan Türkleri Federasyon Başkanı Dr. Özgür Kara,  “Mavi Kelebekler anıtın ve yaşanan acıların simgesidir. Böyle acımasız katliamların, soykırımların tekrarlanmamasını diliyoruz” dedi.

Özgür Kara; soykırımı anmaya katılan Balkan Rumeli camiasının temsilcilerine,  ev sahipliği için Adana Balkan Boşnak Türkleri Derneği Yönetimi’ne ve anma programına katılan diğer duyarlı insanlara teşekkür etti.

(VŞ)