ADANA’NIN ŞAMPİYON ÖĞRENCİLERİ ANKARA BİLETİNİ ALDI

Prof. Özgünen’in adı Ç.Ü'de amfiye verildi

Uluslararası Gamification Projesi tamamlandı

Kolejliler geri dönüştürdüler, kazandılar

YÜREĞİR BELEDİYESİ ÜCRETSİZ BESYO KURSU DÜZENLEDİ

ADANA’DA YENİLİKÇİ BİR EĞİTİM ANLAYIŞI GELİŞTİRİLDİ

EĞİTİM-SEN, "LGS iptal edilmeli"

“3. Sanayiye Uygulanabilir Öğrenci Projeleri Yarışması” Ödülleri Sahiplerini Buldu

Kültür elçileriyle masaldan matematiğe

Milli Eğitim Bakanı: Planımız Eylül’de okulları beş gün açmak

İçişleri Bakanlığı’ndan LGS Genelgesi

SULUCA ORTAOKULU’NDA etwinning ÇALIŞMALARI

Ç.Ü. Adana Meslek Yüksekokulu Öğrencileri İçin Oryantasyon Programı

SEYHAN'IN ‘GEZİCİ BİLGİ EVİ’ HİZMETE GİRDİ

MİLLİ EĞİTİM BAKANI’NDAN YÜZ YÜZE EĞİTİM AÇIKLAMASI

Bakan Selçuk'tan eğitime ilişkin 3 tarih

KÜÇÜKLER DE KOD YAZABİLİR

ATÖLYE SEYHAN’DA ROBOTİK KODLAMA EĞİTİMLERİ 

Cumhurbaşkanı Erdoğan kararıyla 8 yeni fakülte kuruldu

ÇUKUROVA BELEDİYESİ ROBOTİK KODLAMA EĞİTİMİYLE ÇOCUKLARI GELECEĞE HAZIRLIYOR

Uzaktan eğitime üç günlük mola

Koronadan bugünkü ölüm sayısı 22

Bugün iyileşen sayısı 2219 olurken yeni vaka sayısı ise 1041 olarak açıklandı

Bugüne kadar vefat sayısı ise 5282.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu toplantısının ardından düzenlediği basın toplantısında bugünkü verileri açıkladı.

Buna göre son 24 saatte Türkiye'de 22 kişi Covid-19 nedeniyle yaşamını yitirdi, 1041 kişinin test sonucu pozitif çıktı. Yoğun bakımdaki hasta sayısı 1172'ye yükseldi.


Koca, Twitter hesabından yaptığı yorumda "Bazı büyük kentlerde en yüksek haftalık vaka sayıları salgının 5. haftasında görülmüştü. Tedbirlerle bunu düşüşler izledi. 13 ilimizde en yüksek haftalık vaka sayılarına son 1 ay içinde veya yeni ulaşılmaktadır. Yeni vakalar belli illerde yoğunlaşmaktadır" dedi.

İstanbul 'pik'i tamamladı
Bilim Kurulu toplantısının ardından düzenlediği basın toplantısında konuşan Bakan Koca, bazı illerin vaka sayısındaki pik seviyelerine ilişkin verileri açıkladı. Koca İstanbul'un pik seviyesinden düşüşe geçtiğini söyledi.

Filyasyon çalışmalarında vaka artışının düğünlerden kaynaklandığını gördüklerini söyleyen Koca, asker uğurlamalarının da 8 ilde yasaklandığını belirtti. Koca "Din görevlilerimiz, cenaze merasimi, taziye, mevlid ve toplu ibadetten kaynaklanan riskleri önlemek için çalışmalar başlatmıştır" dedi.

Koca şunları kaydetti:

- "Düğün nişan gibi törenlerde toplum sağlığı açısından gözlemci bulundurmak için hazırlık vardır."

- "Diyarbakır, Konya, Adana, Gaziantep ve Urfa başta olmak üzere bazı illerimizde vaka sayısı pik seviyesinde. Buradaki vaka artışlarının hala tedbirlerle düzeleceğini düşünüyoruz"

- "İllerimizin pik yapma durumunu gösteren tabloda, İstanbul’un piki tamamladığını, giderek aşağı düşen bir tablo olduğunu görüyoruz. Ama Anadolu’daki illerimizin bu piki daha tamamlamadığını gösteren, Eskişehir, Sakarya ve Ankara gibi bu piki tamamlamadığını, yeni yeni pik dalgasına ulaştığını görmüş oluyoruz."

'En çok vaka İstanbul'da, en az vaka Tunceli'de'
- "İstanbul, İzmir, Kocaeli, Sakarya, Eskişehir illerimizde 5. haftada piki yaptığımızı görüyoruz. Ama Anadolu'daki illerimizde, Trabzon 6. haftada, Kayseri 7. haftada, diğer illerimizde 14., 15., 16. ve 17. haftalarda piki oluşturma döneminde olduğunu görüyoruz."

- "Anadolu’da hâlâ birinci dalga devam ediyor. Sayılardaki artış da, pikini tamamlayan illerin stabil olduğunu Güneydoğu Anadolu ve Doğu Anadolu’da pikini tamamlama durumunda olan illerimizdeki artışta, toplam vaka sayımızın düşmemesine sebep olmakta."

- "Son 3 gün ortalamasıyla, en çok vakanın görüldüğü 7 ili söylemek istiyorum: İstanbul, Ankara, Gaziantep, Konya, Mardin, Diyarbakır ve Şanlıurfa. Ayrıca son 3 gün en az vaka görülen 7 il ise, Tunceli, Artvin, Iğdır, Erzincan, Bayburt, Kırklareli ve Bİlecik."

Bakan Koca, Kurban Bayramı'nda alınacak tedbirlerin henüz netleşmediğini ancak il bazında bazı kısıtlamaların sözkonusu olabileceğini belirtti. 

'31 Ağustos'ta uzaktan eğitim kararı verilebilir'
Koca "31 Ağustos'a doğru salgının seyrinde bir farklılık olursa online, uzaktan eğitim gibi birtakım yöntemler önerilebilir Bilim Kurulu'ndan. Salgının seyrinde bir farklılık sözkonusu olursa eğitim devam eder ama uzaktan eğitim, online eğitim ya da hibrit olarak devam eder" dedi.

Bilim Kurulu'nun hiçbir üyesi ödenek almıyor
Bakan Koca "Bilim Kurulu'ndan hiçbir üye hiçbir ödenek almamaktadır, tamamen gönüllülük esasıyla çalışmaktadır" dedi. 

(VŞ)