“VATANDAŞIN DERDİ İLE İLGİLENMEYEN BİR İKTİDARLA KARŞI KARŞIYAYIZ”

“BİZ TÜRKÇE SÖYLEDİK DİNLEMEDİLER, IMF İNGİLİZCE SÖYLEYİNCE KABUL ETTİLER”

Atay, "İlk seçimde iktidar olacağız"

TBMM YERLEŞKESİNİ, HER İKİ KOVİD-19 AŞISINI OLANLAR ZİYARET EDEBİLECEK    

TBMM'DE BU HAFTA    

CHP'Lİ SARIASLAN'DAN 3 HİLALLLİ YEŞİL BAYRAK ASILMASINA TEPKİ

Erdoğan, Fransa Cumhurbaşkanı Macron ile görüştü

Gürer mobilet mezarlıklarını gezdi

CHP'Lİ TOPRAK: "MARMARA EYLEM PLANI YANDAŞA VE KATAR’A YENİ KAZANÇ KAPISI"

CHP, KHK MAĞDURU YURTTAŞLARLA ADANA’DA YARIN BULUŞUYOR

KILIÇDAROĞLU, "KIBRIS TÜRKLERİ ADALET İSTİYOR"

CHP Gençliği karpuz hasadı yaptı

CHP'li Gürer: “Pembe tablolar sorunları örtemiyor”

MUHARREM VARLI’DAN BÜNYAMİN AVCI’YA ZİYARET

Deva Partisi Sarıçam kongresi yapıldı

Gürer, "Eğitim çağında 1 milyon 272 bin sığınmacı var"

CHP, KHK İLE İHRAÇ EDİLEN YURTTAŞLARLA BULUŞMALARI İZMİR’DEN BAŞLATTI

Erdoğan, Kilis Yukarı Afrin Barajı ve İçme Suyu İsale Hattı Açılış Töreninde konuştu

CHP Çukurova teşkilatı Yurt Mahallesinde

Gürer: “Deniz kirliliği tüm denizler için risk, sorumlu, siyasi iktidardır”

Vedat Gündoğan yerel medyaya destek istedi

CHP'li Bulut suda boğulmalara karşı gerekli tedbirlerin alınmasını istedi

CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, Adana başta olmak üzere her yıl yüzlerce vatandaşın sulama kanalları, baraj, nehir, göl ve göletlerde hayatını kaybettiğini bildirdi.

CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, Adana başta olmak üzere Türkiye'de giderek artan boğulma olaylarına ilişkin Meclis Başkanlığına araştırma önergesi sundu.Her yıl özellikle havaların ısındığı yaz aylarında çok sayıda vatandaşın denizlerde ve tatlı sularda boğularak hayatını kaybettiğini kaydeden Bulut, serinlemek ve eğlenmek için gidilen havuzlar, deniz, nehir, göl, sulama kanalı ve göletlere girenlerin çoğunun yüzme bilmediğini belirtti.

BOĞULMA VAKALARI EN ÇOK İÇ BÖLGELERDE

Kazaya bağlı ölümler sıralamasında trafik kazalarından sonra en önemli 2. nedenin boğulma olduğunu söyleyen Bulut,   suda boğulma sonucu ölümlerin yaklaşık yarısının 20 yaş altındakiler ve çocuklar olduğunu bildirdi. Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığına göre (AFAD) boğulma vakalarının sahil kentlerinden öte en çok iç bölgelerde görüldüğüne dikkat çeken Bulut,  boğulma vakalarının göze çarptığı bölgelerin başında İç Anadolu, Güneydoğu ve Doğu Anadolu bölgeleri geldiğini belirtti.

ADANA’DA SUDA BOĞULMAYA BAĞLI ÖLÜMLER

CHP’li Bulut, “Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre ise ülkemizde her yıl ortalama 643 kişi suda boğularak ölmektedir. Her yıl ortalama 30 kişinin boğulduğu Adana’da DSİ’nin hazırladığı rapora göre 2003-2016 yılları arasında 49 ilde toplam 922 kişi boğulmuş en çok boğulma olayının olduğu il de 235 vaka ile Adana olmuştur. Sulama kanallarının şehir içinden geçmesinden dolayı su kaynaklarına ulaşımın kolay olduğu Adana’da DSİ, Adana Valiliği, jandarma ve emniyet verilerine göre göl, nehir ve sulama kanallarında 2008'de 21; 2009'da 23; 2010'da 21; 2011'de 27; 2012'de 32; 2013'te 34; 2014'te 40; 2015'te 36; 2016 yılında 32; 2017 yılında 49 kişi hayatını kaybetmiştir” dedi.

ADANA’DA BU YIL 5 ÖLÜM

Bu yıl da kavurucu sıcakların yaşandığı Adana’da nemin artmasıyla birlikte sulama kanalları ve Seyhan Baraj Gölü’nde ölümler yaşandığını kaydeden Bulut,  Haziran ve Temmuz aylarında Adana’nın Çukurova ilçesine bağlı Topalak Mahallesi’nde ve Dörtler Mahallesinde Seyhan Baraj Gölü kıyısına serinlemek için giren iki vatandaşın,  Karataş’ta denize giren bir baba ile 12 yaşındaki oğlunun ve Seyhan ilçesine bağlı Gülbahçesi Mahallesi’nde sulama kanalına giren bir gencin hayatını kaybettiğini söyledi.

BİR AN ÖNCE ÖNLEM ALINMALI

Bulut, “Yapılan araştırmalar sonucunda, suda boğulma olaylarında başlıca risk faktörleri cinsiyet, yaş, düşük gelir, yetersiz eğitim, kırsalda ikamet, suya erişim durumu, iklim koşulları, riskli davranışlar (yüzme bilmeden denize girme, kurtarma ekipmanı bulundurmama vb.) ve gözetim eksikliği olarak belirlenmiştir.Adana başta olmak üzere ülkemizde her yıl yüzlerce vatandaşımızı kurban verdiğimiz suda boğulma vakalarının nedenlerinin araştırılıp, gerekli tedbirlerin alınması ve ilgili yasal düzenlemelerin sağlanabilmesi amacıyla Meclis Araştırması açılması yerinde olacaktır” dedi.(CO)