BASK’TAN MEMURLARA İKRAMİYE İÇİN CUMHURBAŞKANINA 16’NCI BAŞVURU

"Gübre fiyatlarındaki zam  bir yılda yüzde 80’i geçti"

Araç muayenesi kredi kartı ile yapılabilecek

Deri sektörü sanal fuarlarla pandeminin olumsuz etkilerini azalttı

Adana; büyük bir sanayi sitesine daha kavuşuyor

Rusya Türk domatesinin kotasını 250 bin tona çıkardı

İHRACATTA ARTIŞ REKORTMENİ AHKİB

01 Burda’yaSıfır Atık Belgesi

KKTC'nin Yerli Otomobili Günsel, Adanalı Mühendislerin İmzasını Taşıyor

YD-ÜFE yıllık yüzde 37,56 arttı, aylık yüzde 0,76 azaldı

ASHİB URGE PROJESİYLE YENİ PAZARLARA ULAŞIYOR

Çin’e kuru meyve ihracatı yüzde 21 arttı 

Zeytinyağı ihracatı yüzde 20 arttı

TÜRKİYE ELEKTRİĞİNİN %8,44’ÜNÜ RÜZGARDAN KARŞILADI

"KORONAVİRÜS FIRSATÇILARI İNSAN SAĞLIĞINI TEHDİT EDİYOR"

AHBİB 40’I AŞKIN ÜLKEDE İHRACATINI ARTIRDI

Feyzioğlu: "CMK tarifesinden KDV alınmasını kaldırmak zorundayız"

İşlenmiş doğal taş ihracatı 1 milyar doları aştı

DİSK, "İşsize ve işçiye derman olamayan fon:İSF"

Bankalar EFT ve havale ücretlerine zam yaptı

İkinci el araç satışı durma noktasında

EGİAD "Ekonomi Bilim Kurulu Kurulmalı"

“Krizin uzun sürmesi tüm dünyada yoksulluğun önemli ölçüde artmasına yol açabilir. Ülkemiz özelinde mesela beni işsizlik korkutuyor. Özellikle düşük gelir grubu için devlet desteği şart."

Krize ilişkin değerlendirmede bulunan EGE Genç İş İnsanları Derneği’nin (EGİAD) Başkanı Mustafa Aslan, salgının tam olarak ne kadar süreceğinin kestirilemediğini belirterek, “Krizin uzun sürmesi tüm dünyada yoksulluğun önemli ölçüde artmasına yol açabilir. Ülkemiz özelinde mesela beni işsizlik korkutuyor. Özellikle düşük gelir grubu için devlet desteği şart. Birkaç ay önce başlattığımız ekonomi sohbetlerinde Yeni Ekonomi Programı’nı ele almıştık ama şimdi tüm tahminlerin geçerliliğini yitirdiğini düşünüyorum. Açıkçası Sağlık Bakanlığı bünyesinde yürütülen çalışmaları çok başarılı ve yerinde buluyorum. Bilim kurulu bu anlamda ehil kişilerden oluşuyor ve etkin çalışmalar yapıyor. Önümüzdeki günlerde sağlık tarafından gelecek iyi haberlerle beraber belki ekonomi bilim kurulunu kurmak ve buna göre mali tedbirleri konuşmak yerinde olabilir. Ülkemizde nakit akışı bozulan işletmelere daha fazla destek gerekiyor. Tedarik zincirinin tek bir halkası zayıfsa herkes etkileniyor. Bu sadece ulusal değil uluslararası boyutta da bir sorun. Ülkelerin tek başına bu krizle mücadele etmesi yeterli değil. Uluslararası koordinasyona her zamankinden daha fazla ihtiyaç var. KOBİ tarafında küçük ölçekte KGF ile sağlanan desteklerden faydalanmaya çalışılıyor. Bunların limitleri çok hızlı doluyor. Burada daha fazla desteğe ihtiyaç var. Özellikle KOBİ ve esnaf için bu krediler çok kritik. Tarım, gıda, ilaç ve sağlık sektörleri gibi temel ihtiyaçları karşılayan sektörlerin devamlılığı çok kritik. Bu sektörlerde faaliyet devam etse bile onlar da mevcut durumdan fazlasıyla etkileniyorlar ve önemli ölçüde zorluk çekiyorlar. Dolayısıyla bu alanlarda üretim ve hizmetlerin kesilmeden devam edebilmesi için ihtiyaç duyulan destekler verilmeli” dedi.

EGE Genç İş İnsanları Derneği’nin deneyim ve misyonunu aktarmak için fahri üyelerle, yeni üyeleri biraraya getirdiği ve en önemli faaliyetleri arasında yer alan ‘Biz Bize’ etkinliği Covid-19 salgını sebebiyle online platformda düzenledi. EGİAD geçmiş dönem başkanları Bülent Şenocak ve Temel Aycan Şen’in de yer aldığı etkinlikte, salgın ve krize ilişkin değerlendirmelerde bulunuldu. Ayrıca şirketlerin beklenti ve talepleri de görüşülerek birliktelik ve dayanışma pekiştirildi.

Amacımız Üyeler Arası Dayanışma

Zoom üzerinden gerçekleşen ve 50’yi aşkın üyenin katılım gösterdiği online Biz Bize etkinliği 105 dakika sürdü. Etkinliğin açılış konuşmasını yapan EGİAD Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Aslan, Endüstri 4.0 ile gündeme gelen dijitalleşme sürecine, salgın sebebiyle tüm dünyanın hızlı bir geçiş yapmak durumunda kaldığına dikkat çekti. Covid 19 salgının ülkemizde görülmesiyle birlikte kurulan EGİAD Kriz Masasının, üyeler arası dayanışma sürecini tepe noktaya ulaştırdığını ifade eden Aslan, “Sizlerle irtibat kurmaya ve elimizden geldiğince bu süreçte destek olmaya çalıştık. Bugün de burada geniş bir katılımla beraberiz; amacımız yine birlikte olmak, birbirimize destek olabilmek” dedi.

Dünya için adeta yeni bir dönemin başladığının dile getirildiği online toplantıda, söz alan üyelerin ortak değerlendirmesi ise, insanoğlunun tüm alışkanlıklarının, yaşam biçiminin ve mesleklerinin revize edileceği ve tartışmaya açılacağı oldu. Dünya’nın blokchain tabanlı dijital topluma dönüşmekte olduğuna işaret edilen etkinlikte, üye iş insanlarının çalışma biçimleri ve deneyimleri görüşüldü. Şirketlerin mevcut çalışanlarının yeterliliğinin sorgulanacağı bir süreçten geçildiğinin ifade edildiği Biz Bize etkinliğinde ayrıca yapılabilecek online etkinlikler de masaya yatırıldı.

(VŞ)


Haber Kaynak : HABER MERKEZİ