ÇULHAOĞLU: “VATANDAŞLARIMIZ ELEKTRİK BORÇLARINI ÖDEYEMİYORLAR"

AKINCI ÜSSÜ DARBE GİRİŞİMİ DAVASI SONUÇLANDI

CHP’Lİ SÜMER, ADANA TESPİHÇİLER ÇARŞISINI GÜNDEME GETİRDİ

CHP'Lİ İLGEZDİ: "HER 10 SALDIRGANDAN 7'Sİ SERBEST"

Erdoğan: "Dijitalleşmenin sonu faşizme çıkar"

İYİ Parti'li Çelik, "60 milyon insan yoksullaştırıldı"    

CHP KADIN KOLLARI'NDAN EŞİTLİK VE SEVGİ MESAJI

CHP KADIN CİNAYETLERİNİ TEK TEK SIRALADI

CHP CAMİ İMAMLARI İÇİN ARAŞTIRMA ÖNERGESİ VERDİ

“Kadın dövenler serbest kalıyor”

“BOTAŞ VE TPAO’YU KİME SATACAKSINIZ?”

 MİLLİ GÜVENLİK KURULU TOPLANDI

AKP'li Ay, "Adana'ya yararı olacak projelere destek vereceğiz"

CHP'li Kuşoğlu, "Sayıştay, Karayolları'nda 97 bulguya rastladı"

CHP'Lİ SARIBAL,"ÇİFTÇİLER HACİZ KISKACINDA"

CHP- İYİ PARTİ ORTAK AÇIKLAMASI: “SEÇİM İSTİYORUZ”

CHP, “KADINA ŞİDDET POLİTİKTİR”

DANIŞTAY CİNAYET’NİN FAİLİ ALPARSLAN ARSLAN’IN CEZASI ONANDI

Erdoğan ‘yerli aşı’ için tarih verdi

GÜRER, "ÇİFTÇİ BORÇLARI YAPILANDIRILMALI, FAİZLER SİLİNMELİ"

 ADIGÜZEL: BİLİŞİM ÇAĞINI 390 BİLİŞİM ÖĞRETMENİ ATAMASIYLA MI YAKALAYACAĞIZ?

“Cumhuriyet dönemini anlamayanlar, Cumhuriyet döneminin uygulamalarına mecbur kaldı”

CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, Sağlık Bakanlığı’nın kamu hastanelerinin tıbbi maskelerini kendi imkanlarıyla üreteceğine yönelik uygulamasını Meclis gündemine taşıdı.

CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, kamu hastanelerinin tıbbi maskelerini kendi imkanlarıyla üretecek olmasını Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya önergeyle sordu. Bulut, TBMM Başkanlığı’na verdiği önergede plansız, programsız bir şekilde vatandaşlara ücretsiz maske sağlanmasının yarattığı sorunların devam ettiğini belirtti. Bulut, Koronavirüse karşı önlemler çerçevesinde marketlerde, hastanede, bankada, toplu taşımda, tüm kamusal kapalı alanlarda maske takmak zorunlu hale geldiği halde birçok vatandaşın maskeye ulaşamadığını söyledi.

MASKE STOKLARINDA SORUN YOK DEMİŞLERDİ

Sağlık Bakanlığı’nın yayımladığı Tıbbi Maske İç İmkânlarla Üretim Kılavuzu’na göre kamu hastanelerini tıbbi maskelerini kendi imkânları ile üreteceğini kaydeden Bulut, “ Kılavuza göre; “Kamu Hastaneleri Genel Müdürlüğüne bağlı tüm sağlık tesislerinde KKE (Kişisel Koruyucu Ekipmanı) ihtiyaçları doğrultusunda sadece kurum içi kullanımı esas olmak üzere pandemi durumu ortadan kalkıncaya kadar geçecek süre zarfında standartlara uygun, sağlık tesislerimizde acil durumlarda görevlendirilen ilgili personel tarafından tıbbi maske üretilebilecektir. Bu durum iktidarın, ‘kişisel koruyucu ekipman stoku ve yönetimi, dağıtımı açısından sorun yoktur’ yönündeki açıklamalarıyla uyuşmamaktadır” dedi.

STRATEJİK FABRİKALAR ÖZELLEŞTİRİLDİ

Cumhuriyet döneminde yapılan fabrikaların iktidar tarafından, değerli arsaları için yok pahasına özelleştirildiğini veya kapatıldığını kaydeden Bulut, “Maske kumaşı üreten Sümerbank, “devlet bez mi diker” denilerek satıldı. Kolonya ve dezenfektanların ana bileşeni olan etanol üreten şeker fabrikaları özelleştirildi. Bomonti’deki SSK İlaç Fabrikası “Bizim ilaç fabrikamız olsun diye bir niyetimiz yok” denilerek kapatıldı. Pandemi döneminde bu kurumların ne kadar stratejik olduğu bir kez daha ortaya çıktı. Milli Savunma Bakanlığı şimdi ilaç üretiyor. MSB’nin ilaç üretmesini de göz önüne alırsak, devlet kurumlar yeniden üretime dönmeye başladı. Cumhuriyet dönemini anlamayanlar, Cumhuriyet döneminin uygulamalarına mecbur kaldı” ifadelerini kullandı.

Bulut, Bakan Koca’nın yanıtlaması istemiyle şu soruları yöneltti:

-Kamu hastanelerinin tıbbi maskelerini kendi imkânları ile üretmesine neden ihtiyaç duyulmuştur?

-Hastanelerin kendi ihtiyaçları için maske üretmeye başlaması stokların azaldığına mı işaret etmektedir?

-Türkiye’de üretilen maskeler ve diğer kişisel koruyucu ekipman yurtdışına ihraç/hibe edilmekte midir? Stokların erimesinin nedeni maske ihracı mıdır?

-Önergenin yanıtlandığı tarihe kadar ayrı ayrı belirtilmek üzere salgın süresince ne kadar maske ve koruyucu ekipman ihraç/ hibe edilmiştir? Maske ihraç/hibe edilen ülkeler hangileridir?

-Takmak zorunlu olduğu halde vatandaş maske bulamazken maske ihraç veya hibe edilmesine kim ya da kimler tarafından izin verilmiştir?

-Vatandaşa maske dağıtımında yaşanan plansızlığın ve aksaklığın gerekçesi nedir? Vatandaşın maskeye ulaşamamasının nedeni maskenin olmamasından mıdır?

(CO)


Haber Kaynak : HABER MERKEZİ