" “İKTİDARIN REFAHTAN ANLADIĞI ÜÇ BEŞ ZENGİN TÜRETMEK”

"ALADAĞ’DA YANAN HEPİMİZDİK"

 “ÇOCUKLARIMIZI TARİKAT YURTLARINA MAHKUM ETMEYELİM”

 “BU SENE SADECE  KOVİD-19 VİRÜSÜYLE DEĞİL, İSLAM DÜŞMANLIĞI VİRÜSÜ İLE MÜCADELE ETTİK”

"YANDAŞLARINDAN BAŞKA KİMSEYİ GÖRMÜYORLAR"

"Ülkemizin suları Katar'a mı devrediliyor?"

 “PANDEMİDE ESNAF DÜKKANINI KAPATIYORSA SOSYAL DEVLETİN  YARDIM ETMESİ GEREK”

“YENİ BİR SİYASET ANLAYIŞINI TÜRKİYE’YE GETİRMEK İSTİYORUZ”

BABACAN: ‘SALGININ BU NOKTAYA GELMESİNİN SORUMLUSU SARAY YÖNETİMİDİR’

“Sattıklarınız şahsi malınız değil, Cumhuriyet’in birikimleri”

CHP'Lİ BÜLBÜL: "İSRAF YÖNETİM TARZI OLDU"

Babacan:‘100 milyon doz aşı lazım ama daha grip aşısını bile yaptıramadık’

"EĞİTİMDE CEMAATLER DEĞİL DEVLET ETKİLİ OLMALI"

“Krizi çıkaran, AKP iktidarlarının uyguladığı ekonomi politikaları”

KILIÇDAROĞLU ADANA’DA

İMAMOĞLU: “KANAL İSTANBUL, SONU GELMİŞ BİR PROJEDİR”

 “15 MİLYON KİŞİYİ İLGİLENDİREN SİCİL AFFI ÇIKARILMALI”

TÜSİAD: “EKONOMİ VE HUKUK ALANINDA ÇÖZÜMLERİN İSTİŞARE ORTAMINDA ELE ALINMASINDAN MEMNUNİYET DUYDUK”

BERAT ALBAYRAK VARLIK FONU YÖNETİMİNDEN DE İSTİFA ETTİ

İYİ Parti'li Poyraz, "Cumhur İttifakı yüzde 30+1'i bulamayacaklar"

"ESNAFIN, ÇİFTÇİNİN, İŞLETMECİNİN, EMEKLİNİN CEBİNDEKİ DELİK BÜYÜYOR"

"İran sınırında 200 tır muz çürümeye terk edildi"

CHP Mersin Milletvekili Cengiz Gökçel, İran’a ve Türki cumhuriyetlere ihraç edilmek üzere transit ihracatı gerçekleştirilen 200 TIR muzun korona virüsü gerekçe gösterilerek sınırlarda çürümeye terkedilmesine tepki gösterdi.

CHP Mersin Milletvekili ve TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Üyesi Cengiz Gökçel, 200 TIR muzun transit ihracatının engellenmesini eleştirdi. Korona kriziyle birlikte İran gerçekleştirilen ihracatta çözülemeyen sorunlar yaşandığını belirten Gökçel, son dönemde özellikle muz ihracatında yaşanan sıkıntılara dikkat çekti. Iğdır Dilucu Sınır Kapısından Nahcivan’ın Culfa Serbest Bölgesine geçerek yük boşaltan TIR’ların çıkışına izin verilmediğini söyleyen Gökçel, 10 günlük bekleyişin ardından TIR’ların Van Kapıköy Gümrük Kapısına tren vagonlarıyla sevkiyat için yönlendirildiğini ancak burada da sevkiyatın gerçekleştirilmediğini ifade etti. Gökçel, sektör temsilcilerinin tren ile sevkiyatın yaş meyve ve sebze sevkiyatı için uygun olmadığını aktardı.

200 TIR MUZ ÇÜRÜYOR

Van Kapıköy Gümrük Kapısına yönlendirilen 200 TIR muzun burada da bekletildiğini ve muzların çürüdüğünü söyleyen CHP’li Vekil, “Bu muzlar transit ihracata konu olan ürünler. Mersin Limanına geldikten sonra ya Mersin Serbest Bölgede paketlenerek ya da doğrudan İran’a ve Türki cumhuriyetlere sevk ediliyor. Hem ihracatçımız ülkemize döviz kazandırıyor, hem lojistik sektöründe çalışanlar bu işten ekmeğini kazanıyor. İç piyasaya sürülmeyen bu muzların çürümesi demek ihracatçının kazanamaması demek. Lojistikçiye ücretinin ödenmemesi demek. Bu ihmal sonucunda yüzlerce aile ekmeğinden oluyor. Bu uygulama sadece bugünü değil yarını da etkiliyor. İhracat ve lojistik sektörünün ciddi uyarıları var. Böyle giderse transit ihracat işi Dubai, Kuveyt ve Um Kasr Limanlarına kayacak. Önemli bir ticaretimiz sona erecek ve kaybeden Türkiye olacak. İhracatçımız, lojistikçimiz kaybedecek. ” dedi.

ÇÖZÜM KOLAY UYGULAYAN YOK

Muz transit ihracatının hızlı bir şekilde gerçekleştirilebilmesi için sektör paydaşlarının çözüm önerileri olduğunun altını çizen CHP’li Cengiz Gökçel, fiziki şartları uygun olan Doğubeyazıt Gürbulak Sınır Kapısına tampon bölge oluşturulabileceğini veya bu ürünlerin Hakkâri Esendere Sınır Kapısı kullanılarak İran’ın Sero kapısına boşaltılabileceğini belirtti.

“İhracatçı kan ağlıyor, lojistikçi kan ağlıyor. Yaş meyve ve sebze ihracatı gerçekleştiren tüm paydaşlar tedirgin. Muz ihracatı için ödenen paralar muzlarla birlikte çöp olmasın istiyoruz. Yarın sert çekirdekli kayısı, şeftali ve nektarin ihracatı başlayacak. Üreticiden ihracatçıya herkes tedirgin. Ülkece zor zamanlardan geçtiğimiz bu günlerde hem üreticilerimize hem de sektörde faaliyet gösteren tüm iş kollarına güvence vermemiz gerekir. Ancak ne yazık ki uygulama tüm tarım sektörüne endişe veriyor. İktidar kulağını açıp sektörün taleplerini ve önerilerini dinlese çözüm çok kolay ama uygulayan yok.”(CO)


Haber Kaynak : HABER MERKEZİ