KABİL HAVALİMANI KONUSUNDA HENÜZ KARAR YOK

ERDOĞAN-BİDEN GÖRÜŞMESİ YAPILDI

Erdoğan, Letonya Cumhurbaşkanı Levits ile görüştü

Almanya'da Merkel'in Koltuğu İçin Yarış Hızlanıyor

Venezuela'da Peynir Artık Gramla Satılıyor

36 Milyonerden 'Zenginlerden Daha Fazla Vergi Alınsın' Çağrısı

Netanyahu İktidarı Sona Erdi:Naftali Bennett İsrail’in yeni başbakanı

 S-400 Sistemi Neden Tartışılıyor? 

ERDOĞAN NATO ZİRVESİ İÇİN BRÜKSEL’E GİTTİ

Çalışan Çocuk Sayısında Rekor Artış

Suriyeli Çocuklar 'Güvenli Bir Vatan" İstiyor

G7 Zirvesinde "Tarihi Bildiri" Vurgusu

Türkiye'den Libya'ya Üst Düzey Resmi Ziyaret

“S-400 Konusunda Yumuşama Mümkün Değil”

G-7 Liderlerinden Aşı Paylaşımı Taahhüdü 

NATO Zirvesi Öncesi Atina’dan Ankara’ya Mesaj

ABD İranlı Üç Kişi ve İki Kuruma Yönelik Yaptırımları Kaldırdı

‘Vatandaş Gazeteciye’ Pulitzer Ödülü

IMF’den Türkiye’ye Övgü 

İki Lider S-400'ler Konusunda Anlaşabilecek mi?

"Erdoğan'ın İktidarında LGBTQ Hakları İhlalleri Arttı"

Çin Dışişleri Bakanı Vang Yi,"Çin, süper güç olarak ABD’nin yerini almayacak"

Vang, ‘‘Kaygı verici olan şu ki, Çin-ABD ilişkisi, dünyadaki en önemli ikili ilişkilerden biri, ama diplomatik ilişkilerin kurulmasından bu yana yaşanan en ciddi güçlüklerle karşı karşıya’’ dedi.

Çin’in süper güç olarak ABD’nin yerini almayacağını vurgulayan Vang, ‘‘Kaygı verici olan şu ki, Çin-ABD ilişkisi, dünyadaki en önemli ikili ilişkilerden biri, ama diplomatik ilişkilerin kurulmasından bu yana yaşanan en ciddi güçlüklerle karşı karşıya’’ dedi.
Çin’in en üst düzey diplomatlarından biri olan ve Dışişleri Başkanlığı görevini yürüten Vang Yi, Perşembe günü Pekin’de yaptığı konuşmada ABD’ye uzlaşma çağrısı yaptı.

Çin’in ABD’ye yönelik politikalarının değişmediğini ileri süren Bakan, Çin-ABD ilişkilerini samimi bir şekilde geliştirme arzularını koruduklarını söyledi. Vang, ufak kazaların önlenmesi için iki ülkenin daha fazla diyalog kurması gerektiğini ve Çin’in ‘‘ABD istekli olduğu sürece’’ askıya alınan görüşmelere yeniden başlamaya hazır olduğunu söyledi.

ABD’nin mevcut Çin politikasının, olgusal bir zeminden yoksun, yanlış stratejik değerlendirmelere dayandığını ve duygusal patlamalarla ve McCahrtyci önyargılarla dolu olduğunu belirten Vang, 1950’lerde ABD’de Senatör McCarthy tarafından başlatılan anti-komünist kampanyaya atıfta bulundu.

Wang ayrıca iki ülkenin birbirini değiştirmeye çalışmaması gerektiğinin altını çizerek, Çin’in başka bir Amerika olamayacağını ve olmayacağını, sosyalist sistemin ülkeye ve halkın seçimlerine daha uygun olduğunu belirtti.

Çin Dışişleri Bakanı, ikili ilişkilerin geliştirilmesi için bir yol haritası da ortaya koyarak iki ülkedeki düşünce kuruluşlarının üç liste hazırlamasını önerdi. Buna göre, ilk liste iki ülkenin birlikte çalışabilecekleri ikili ve küresel meseleleri ortaya koyacak, ikincisi ihtilaf yaşadıkları ancak diyalog yoluyla çözülebilecek meseleleri ayrıntılandıracak ve sonuncu liste de çözülmesi mümkün olmayan meselelerden oluşacak. Vang bu listelerin hazırlanmasının ardından bu ihtilafları düzgün bir biçimde yönetmeleri ve iki ülke arasındaki ilişkilerin gördüğü zararı, farklılıklarını korurken ortak bir zemin bulma anlayışı bulma ruhuna uygun olarak asgariye indirmeleri gerektiğini sözlerine ekledi.

(VŞ)