"ALADAĞ’DA YANAN HEPİMİZDİK"

 “ÇOCUKLARIMIZI TARİKAT YURTLARINA MAHKUM ETMEYELİM”

 “BU SENE SADECE  KOVİD-19 VİRÜSÜYLE DEĞİL, İSLAM DÜŞMANLIĞI VİRÜSÜ İLE MÜCADELE ETTİK”

"YANDAŞLARINDAN BAŞKA KİMSEYİ GÖRMÜYORLAR"

"Ülkemizin suları Katar'a mı devrediliyor?"

 “PANDEMİDE ESNAF DÜKKANINI KAPATIYORSA SOSYAL DEVLETİN  YARDIM ETMESİ GEREK”

“YENİ BİR SİYASET ANLAYIŞINI TÜRKİYE’YE GETİRMEK İSTİYORUZ”

BABACAN: ‘SALGININ BU NOKTAYA GELMESİNİN SORUMLUSU SARAY YÖNETİMİDİR’

“Sattıklarınız şahsi malınız değil, Cumhuriyet’in birikimleri”

CHP'Lİ BÜLBÜL: "İSRAF YÖNETİM TARZI OLDU"

Babacan:‘100 milyon doz aşı lazım ama daha grip aşısını bile yaptıramadık’

"EĞİTİMDE CEMAATLER DEĞİL DEVLET ETKİLİ OLMALI"

“Krizi çıkaran, AKP iktidarlarının uyguladığı ekonomi politikaları”

KILIÇDAROĞLU ADANA’DA

İMAMOĞLU: “KANAL İSTANBUL, SONU GELMİŞ BİR PROJEDİR”

 “15 MİLYON KİŞİYİ İLGİLENDİREN SİCİL AFFI ÇIKARILMALI”

TÜSİAD: “EKONOMİ VE HUKUK ALANINDA ÇÖZÜMLERİN İSTİŞARE ORTAMINDA ELE ALINMASINDAN MEMNUNİYET DUYDUK”

BERAT ALBAYRAK VARLIK FONU YÖNETİMİNDEN DE İSTİFA ETTİ

İYİ Parti'li Poyraz, "Cumhur İttifakı yüzde 30+1'i bulamayacaklar"

"ESNAFIN, ÇİFTÇİNİN, İŞLETMECİNİN, EMEKLİNİN CEBİNDEKİ DELİK BÜYÜYOR"

CHP'li Ünsal,"Salgında Avrupa'yı solladık"    

Muhalefet tepki gösterdi, AKP akademik kıyıma yol açacak maddeyi geri çekti

AKP, Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Kanunu’nda, “terör propagandası gerekçe gösterilerek akademisyenlerin ihracının önünü açan” düzenlemeden muhalefetin tepkileri üzerine geri adım attı.

YÖK Kanunu’nda akademisyenlerin özlük hakları, disiplin maddeleri, vakıf üniversitelerinin ekonomik durumlarına ilişkin tedbirler ile Milli Eğitim Temel Kanunu’da yapılan değişiklikle yaz döneminde telafi eğitimi yapılmasının önünü açan kanun teklifi TBMM’de kabul edildi. 
Maddenin çıkarılması için Milli Eğitim Komisyonu’nda ve TBMM Genel Kurulu’nda iktidara çağrıda bulunan CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, “Bu ülkenin büyük kaynaklar, büyük emeklerle yetiştirdiği değerli akademisyenlerinin geleceğini bir kalemde yok etmeyin. Daha önce ihraç edilen barış akademisyenlerinin üniversitelere dönüş yolunu da açın” dedi.
Çakırözer, daha önce Marmara Üniversitesi’ne bağlanan ve gelirlerine el konulan Şehir Üniversitesi’nin kapısına kilit vuracak maddeye de tepki göstererek, “Siyasi nedenlerle bir bilim yuvasını kapatıyorsunuz sonra da yolsuzluk vardı diyorsunuz. Madem yolsuzluk vardı çocuklarınızı neden oraya gönderdiniz? Yolsuzluk, usulsüzlük varsa niye hala soruşturma açmıyorsunuz” diye sordu.

“Barış akademisyenleri dönmeli”
“Propaganda gerekçesiyle akademiden ihraç” maddesine hem komisyon hem de TBMM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmalarla karşı çıkan CHP’li Çakırözer, “YÖK, milletin Meclisine yeni ihraçların önünü açacak madde getirmek yerine mevcut haksızlık ve adaletsizlikleri gidermelidir” dedi.

Çakırözer, “Bu suça ortak olmayacağız” bildirisine imza attıkları için KHK ile ihraç edilen, cübbeleri yerlerde sürüklenen, pasaportlarına el konulan akademisyenlerin üniversitelere dönüşünün sağlanmasını istedi.Anayasa Mahkemesi kararına karşın binlerce akademisyenin mağdur edildiğini belirten Çakırözer, sözlerinin devamında şu ifadeleri kullandı:

“Bir bildiriye imza attılar diye üniversitelerden yüzlerce hocamız ihraç edildi. Haksız hukuksuz yargılandılar. Hatta tutuklananlar oldu. Anayasa Mahkemesi tüm bunların hukuksuz olduğunu tespit etti. Şimdi yapılması gereken bu akademisyenlerin üniversitelerine dönüş yolunun açılmasıdır. Ayrıca, yine OHAL KHK’leri ile ihraç edilen ama mahkemelerin suçsuz bulduğu akademisyenlerimiz var. Onlara da bir mağduriyet daha yaşatılarak kendi üniversitelerine değil uzak üniversitelerde görevlendirilmeleri uygulamasından derhâl vazgeçilmelidir.”

Utku Çakırözer,“Yolsuzluk varsa niye soruşturma yok”

Yasa teklifindeki vakıf üniversitelerine el koyma yetkisi de TBMM’de tartışma yarattı. Vakıf üniversitelerine çeki düzen verilmesinin gerekli olduğuna dikkat çeken Çakırözer, şu ifadeleri kullandı:
“Ama bu kanun bu amaçla mı geliyor, yoksa el konulan Şehir Üniversitesine kilit vurmak için mi getiriliyor şüphelerimiz var. Bakın AKP iktidarının en etkili bakanlarından olan Ömer Dinçer diyor ki ‘Şehir Üniversitesini iki yıl sonra geri devredeceklerdi. Şimdi kanunla kapatıyorlar. Kanunda adım adım Şehir Üniversitesine yapacaklarını anlatıyorlar’ Yine Ömer, ‘Mesele borç değil. Daha iki yıl önce Erdoğan ‘Oraya kayyım atayacağız’ diyordu. Yolsuzluk varsa soruşturma niye yok!’diyor. Ben de Meclis kürsüsünden soruyorum: Yolsuzluk varsa, usulsüzlük varsa YÖK nerede? Savcılar nerede? Niye soruşturma açılmıyor.”
Şehir Üniversitesi’ne ve kurucu vakfına el konması kararının siyasi olduğunu belirten Çakırözer, “Çok açık biçimde siyasi bir mesele. Ama siyasi mücadele uğruna bir akademi, bilim yuvası kapatılır mı?  Sorsam şu salonda birçoğunuzun kendisi ya da çocukları o üniversitede eğitim görmüştür ya da görüyordur. Yolsuzluk, usulsüzlük varsa niye soruşturma açmıyorsunuz” dedi.
“Vatandaşın vergisiyle kimleri kurtarmadınız ki”
Şehir Üniversitesi’ne borçlarını ödemediği için el konmasına da tepki gösteren Çakırözer, konuşmasında şunları kaydetti:
“Deniyor ki: ‘Borcunu ödememiş.’ Bu Mecliste kaç tane kanun çıktı, kaç torba çıktı? Kimlere ne vergi afları ne ertelemeler çıktı? Kamu bankaları aracılığıyla yani vatandaşın vergisi ile kaç tane batık şirket kurtarıldı? Kaç tane anlı şanlı müteahhitlerin milyarlarca liralık vergi borcunu affederek halka ödettiniz. Telekom şirketlerinin tek kalemde 5 milyar liralık borçları silindi. Telekom’u sattığınız Hariri ailesinin beş kuruş para ödemeden milyarlarca dolar kâr payı alarak çekip gitmesine göz yumdunuz! Şimdi, ama mesele Şehir Üniversitesi olunca ‘ödeyeceğiz’ demelerine rağmen kapılar yüzlerine kapanıyor, iki yıl önce planlanan kayyum gönderiliyor. Bir eğitim kurumu ölüme terk ediliyor. Bu yapılanlar yanlıştır.”
YÖK Kanunu’nda akademisyenlerin özlük hakları, disiplin maddeleri, vakıf üniversitelerinin ekonomik durumlarına ilişkin tedbirler ile Milli Eğitim Temel Kanunu’da yapılan değişiklikle yaz döneminde telafi eğitimi yapılmasının önünü açan kanun teklifi TBMM’de kabul edildi. Genel Kurul görüşmelerine ise akademisyenleri görüşleri nedeniyle kamu görevinden çıkaracak disiplin maddesi ile ekonomik gerekçelerle vakıf üniversitelerine el konulmasının önünü açan maddeler damgasını vurdu.Kanundaki “kamu görevinden çıkarma” cezası kapsamına “terör propagandası” adı altında eklenmek istenen ve iktidar bloğu arasında da tartışmaya neden olan maddeye muhalefet büyük tepki gösterdi. Muhalefet ve kamuoyundan gelen tepkiler üzerine, akademisyenlerin düşünceleri nedeniyle üniversiteden atılmasına yol açılabilecek maddeden geri adım atıldı.


Haber Kaynak : HABER MERKEZİ