ALTINORAN'DA YENİ DÖNEM, YENİ SERGİLER, YENİ BİR GALERİ

ZOR YILLARIN GÜZEL ÇOCUKLARI’NIN 1. CİLDİ OKURLARIYLA BULUŞTU

Atık malzemelerden ‘Biz Her Yerdeyiz’ Sergisi açılacak

KADIN OYUNLARI FESTİVALİ  BAŞLADI

Ressam Sibel Çakar, ”Sanat,insanın ruhunu nakışlar"

Portakal Çiçeği Karnavalı 1-4 Nisan’da Online Düzenlenecek

Dört ressamdan "Yalanlar, Talanlar ve Mülteciler "sergisi

Türkiye Barolar Birliği'nden Avukat Atila Sav’ın adına iki ayrı yarışma

Hem kadınlar, hem tiyatrolar yaşasın!

YAĞDIRAN'I 65. SANAT YILINDA UNUTMADILAR

Ev konserlerine Adana da katkı verecek

AÇGSD Başkanı Tevfik Gökdemir oldu

“Kıbrıs Türk Yazarları Büst Koleksiyonu” Büyümeye Devam Ediyor

Ünal,"Sanat ruhun ilacıdır"

 “KENT SOSYOLOJİSİ VE KENT TARİHLERİ” KİTABI YAYINLANDI

ÇÜTAM Konferansları Devam Ediyor

Oyuncu Atilla Pekdemir yaşamını yitirdi

Çukurova Ödülü 2021 Dil Derneği’nin

Bedri Baykam'dan Kültür ve Turizm Bakanı'na açık mektup

Arkeolojik Mirasımız Kapılarını İnsanlık İçin Aralıyor

Fotoğraf Profesörü Bayhan, Brassai’yi anlattı

Fotoğraf sanatçısı Onan,”Fotoğraf özel olmalıdır”

Türkiye fotoğrafının öncü isimlerinden Timurtaş Onan, Altınoran Düşünce ve Sanat Platformu ile Sille Sanat Sarayı’nın konuğu oldu

-Timurtaş Onan, “Fotoğraf çekerken kendimi kaybediyorum, çok acı çektiğim de oldu çok zevk aldığım anlar da. Çekim yapacağım zaman fotoğraf için tüm özellikler varsa çekerim. Fotoğraflarım özel olmalıdır, bu özellikler yoksa o fotoğraflar sıradan olur. An gelir fotoğraf kendiliğinden oluşur. En önemli şey o anda hissettiğimdir" dedi.

41 yıldır fotoğraf sanatı ile uğraşan Timurtaş Onan, Altınoran Düşünce ve Sanat Platformu ile Konya’da kurulu olan Sille Sanat Sarayı’nın misafiri oldu.

Zoom üzerinden yayınlanan programı açan Altınoran Düşünce ve Sanat Derneği Başkanı Haluk Uygur, “Timurtaş Onan, Türkiye fotoğrafının önemli isimlerinden biridir, kendisine şehir fotoğrafçısı diyebiliriz, bunlardan bir tanesi de Ara Güler’dir. Kahvehaneye girdiğinizde karşınıza şapkalı biri çıkarsa onun adı Timurtaş Onan’dır” dedi.

Gerçekleştirdikleri etkinliklerle fotoğrafın hissedilmesini sağladıklarını ifade eden Uygur, “Sadece fotoğrafı değil, fotoğrafçıyı da anlamalıyız. Bu etkinliğimde Timurtaş Onan fotoğraf çekerken ne hissediyor, onu anlayacağız” dedi.

Sille Sanat Sarayı Başkanı Reha Bilir ise, “Ona fotoğraf delisi diyebiliriz. Onun deliliği dahiliğinden ileri gelmektedir, içinin dışa vurmasıdır bu delilik. O tam bir halk adamıdır, insanları ayırmaz insanlara aynı sevgi ve coşkuyla sarılır” dedi.

Bu konuşmadan sonra Timurtaş Onan’ı anlatan TRT 2’de yayınlanan belgesel izletildi. Daha sonra Onan, Romanların yaşadığı İstanbul’un Dolapdere ve Kasımpaşa ile Adana’da çektiği fotoğrafları ve bu fotoğrafları çekerken neler hissettiklerini anlattı. 41 yıllık fotoğrafçılık yaşamında hiç dayak yemediğini ve engellenmediğini ifade eden Onan,  “Çektiğim fotoğraflarda sosyo-kültürel ve sosyo-politik değişimleri gördüm, özellikle son 25 yıldır İstanbul’da insanın içini acıtan çok şey oldu, onları fotoğrafladım” dedi.

“Fotoğraf çekerken kendimi kaybediyorum, çok acı çektiğim de oldu çok zevk aldığım anlar da” diyen Onan, “Çekim yapacağım zaman fotoğraf için tüm özellikler varsa çekerim. Fotoğraflarım özel olmalıdır, bu özellikler yoksa o fotoğraflar sıradan olur. An gelir fotoğraf kendiliğinden oluşur. En önemli şey o anda hissettiğimdir” diye konuştu.

Timurtaş onan, ''Fotoğrafı aramaktansa sokaklarda yürür insanlarla tanışmayı, onların hikayelerini dinlemeyi severim. Bazen ilginç bir form dikkatimi çeker. An gelir fotoğraf kendiliğinden oluşur. En önemli şey o anda hissettiğimdir. Bazen kafamın içinde bir müzik duyarım, bir romandan bir iki satır veya bir film sahnesi aklıma gelir. İroni yer yer öne çıkan şeylerden biridir fotoğraflarımda. Sosyal sorunlardaki kaygılarımı da fotoğraflarımla anlatmaya çalıştım bazı projelerimde” şeklinde konuştu.

Soru cevaplarla program sona erdi.

(vş)