Hem kadınlar, hem tiyatrolar yaşasın!

YAĞDIRAN'I 65. SANAT YILINDA UNUTMADILAR

Ev konserlerine Adana da katkı verecek

AÇGSD Başkanı Tevfik Gökdemir oldu

“Kıbrıs Türk Yazarları Büst Koleksiyonu” Büyümeye Devam Ediyor

Ünal,"Sanat ruhun ilacıdır"

 “KENT SOSYOLOJİSİ VE KENT TARİHLERİ” KİTABI YAYINLANDI

ÇÜTAM Konferansları Devam Ediyor

Oyuncu Atilla Pekdemir yaşamını yitirdi

Çukurova Ödülü 2021 Dil Derneği’nin

Bedri Baykam'dan Kültür ve Turizm Bakanı'na açık mektup

Arkeolojik Mirasımız Kapılarını İnsanlık İçin Aralıyor

Fotoğraf Profesörü Bayhan, Brassai’yi anlattı

Kadın Oyunları Festivali başlıyor

Yılın EN’leri Sonuçları Belli Oldu

Adanalı Bozkaya’ya ‘’Türkiye’nin Seyahat Rotalarını Keşfet’’ ödülü

Işığın Efendisi: İbrahim Zaman

Kepirtepe’nin geçmişle şimdiki hali bu sergide

Fotoğraf sanatçısı Onan,”Fotoğraf özel olmalıdır”

Nâzım Hikmet'in 119. doğum günü kutlanıyor

SABANCI VAKFI’NIN 5. KISA FİLM YARIŞMASININ KAZANANLARI BELLİ OLDU

AB'den İnsan Hakları Film Günleri ve Kısa Film Yarışması

Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu, tam 10 yıldır, İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi kabulünün yıldönümünde, Türkiye’de AB İnsan Hakları Kısa Film Yarışması düzenliyor.

"Avrupa Birliği 10. İnsan Hakları Kısa Film Yarışması’nın ödülleri çevrimiçi yapılacak tören ile sahiplerini bulacak.  

Süregelen pandemiye rağmen, tüm tür ve tekniklere açık olan yarışmada, insan hakları konusunda söyleyecek sözü olan tam 87 amatör ve profesyonel yönetmen yer aldı.  Bu yıl, toplumsal cinsiyet eşitliği konusunda düşünmeyi teşvik eden özgün kısa filmler ayrıca ödüllendirilecek.   

Yarışmanın ana kategoride 11 finalisti, toplumsal cinsiyet eşitliği kategorisinde 7 finalisti Ön Jüri Üyeleri Hacettepe Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. Çağla Karabağ, film eleştirmeni ve SİYAD Sinema Yazarları Derneği üyelerinden Hasan Nadir Derin ve Ankara Film Festivali Program Koordinatörü Ozan Gürbüz’ün çalışmalarının ardından 2 Aralık’ta açıklandı. 

2020 yılı etkinliklerinde Delegasyon, bir ilki gerçekleştirdi ve Anadolu Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi ve Sinema Televizyon Başkanı Prof. Dr. Nezih Orhon işbirliğiyle kısa film çekimine dair bilgileri hap haline getirip 1’er dakikalık "Kısa film Çekim Tüyoları" video serisi yayımladı.  Yanı sıra Delegasyon, Birleşmiş Milletler Kadın Birimi işbirliğiyle “Toplumsal Cinsiyet Eşitliğine Duyarlı Senaryo Yazım E-Atölyeleri” düzenledi.  Yoğun ilgi gören bu atölye çalışmaları sonbahar aylarında 3 dönem tekrarlanarak düzenlendi.  Katılımcılar İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi ve Birleşmiş Milletler Sürdürülebilirlik Hedefleri bağlamında olmak üzere insan hakları ve konusundaki beklentilerini ve eşitsizliklere dair seslerini duyurmak istediklerini ifade etti.   

Bu yıl, uluslararası barış ve güvenliği sağlamak, uluslararası dostluk ilişkilerini geliştirmek ve sosyal ilerlemeyi, daha iyi yaşam koşulları ve insan haklarını teşvik etmek amacıyla kurulan Birleşmiş Milletler'in 75. yılını kutluyoruz.  AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Nikolaus Meyer-Landrut konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı 

“Avrupa Birliği'nde insan haklarının korunmasını, en başından beri, Birliğimizin temeli haline getirdik.  Medeni, siyasi, ekonomik, sosyal ve kültürel haklar arasında fark gözetmeksizin, tüm insan haklarını evrensel, bölünemez ve birbirine bağlı haklar olarak değerlendiriyoruz.

Dünyamız değişiyor ve değişirken de, insan haklarının korunması ve ilerletilmesi her zamankinden çok önem taşıyarak daha fazla çaba gerektiriyor.”

 

Jüri üyeleri Oyuncu ve Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu İnsani Yardım Programı Sözcüsü Sn. Songül Öden, Yapımcı ve Yönetmen Sn. Semra Güzel Korver, Eleştirmen ve Oyuncu Sn. Emrah Kolukısa, Anadolu Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi ve Sinema Televizyon Başkanı Prof. Dr. Nezih Orhon, Gazeteci ve Fox Haber Genel Yayın Yönetmeni Sn. Doğan Şentürk, ödül törenini öncesinde toplanarak, finalist filmler arasından kazananları belirleyecekler.  

(CO)