Hem kadınlar, hem tiyatrolar yaşasın!

YAĞDIRAN'I 65. SANAT YILINDA UNUTMADILAR

Ev konserlerine Adana da katkı verecek

AÇGSD Başkanı Tevfik Gökdemir oldu

“Kıbrıs Türk Yazarları Büst Koleksiyonu” Büyümeye Devam Ediyor

Ünal,"Sanat ruhun ilacıdır"

 “KENT SOSYOLOJİSİ VE KENT TARİHLERİ” KİTABI YAYINLANDI

ÇÜTAM Konferansları Devam Ediyor

Oyuncu Atilla Pekdemir yaşamını yitirdi

Çukurova Ödülü 2021 Dil Derneği’nin

Bedri Baykam'dan Kültür ve Turizm Bakanı'na açık mektup

Arkeolojik Mirasımız Kapılarını İnsanlık İçin Aralıyor

Fotoğraf Profesörü Bayhan, Brassai’yi anlattı

Kadın Oyunları Festivali başlıyor

Yılın EN’leri Sonuçları Belli Oldu

Adanalı Bozkaya’ya ‘’Türkiye’nin Seyahat Rotalarını Keşfet’’ ödülü

Işığın Efendisi: İbrahim Zaman

Kepirtepe’nin geçmişle şimdiki hali bu sergide

Fotoğraf sanatçısı Onan,”Fotoğraf özel olmalıdır”

Nâzım Hikmet'in 119. doğum günü kutlanıyor

SABANCI VAKFI’NIN 5. KISA FİLM YARIŞMASININ KAZANANLARI BELLİ OLDU

“ARATOS FELSEFE YAZILARI” KİTABI YAYINLANDI

Bugüne kadar derginin eki olarak yayınlanan kitapların sayısı 47’yi buldu. Aratos Yayınları’ndan çıkan son kitap ise “Aratos Felsefe Yazıları” başlığını taşıyor.

Aratos Dergisi yeni kitaplar yayınlayarak yoluna devam ediyor. Bugüne kadar derginin eki olarak yayınlanan kitapların sayısı 47’yi buldu. Aratos Yayınları’ndan çıkan son kitap ise “Aratos Felsefe Yazıları” başlığını taşıyor.

Aratos Yayınları 2020’de, 1. Sosyoloji Araştırmaları Sempozyumu’nun konusu olan “Basın Sosyolojisi”, Tarsuslu yazar Koral Boro’nun “Çocukluğumun/Gençliğimin Türk Sineması ve Artistleri” ile gazeteci-yazar ve Aratos dergisi yayın yönetmeni Uğur Pişmanlık’ın “Yeryüzü Olayları” kitabını yayınlamıştı.

Edinilen bilgiye göre, 2021 yılının ilk kitabı olarak çıkan “Aratos Felsefe Yazıları”, Aratos dergisinde yayınlanan yazıların bir seçkisi olarak yayınlandı.

“Aratos Felsefe Yazıları” kitabında yazılarıyla yer alan akademisyen ve yazarlar şunlar; Prof. Dr. Uluğ Nutku, Arslan Kaynardağ, Prof. Dr. Ömer Naci Soykan, Prof. Dr. Afşar Timuçin, Prof. Dr. Zehra Gülaşkın, Prof. Dr. Kamuran Elbeyoğlu, Prof. Dr. Sabri Büyükdüvenci, Prof. Dr. Bekir S. Gür, Doç. Dr. Mustafa Günay, Celal Gürbüz, Prof. Dr. Tevfik Çavdar, Doç. Dr. Erdem Çiftçi, Prof. Dr. Örsan K. Öymen, Prof. Dr. Adnan Gümüş, Prof. Dr. Ertuğrul Rufayi Turan, Prof. Dr. Yasin Ceylan, Prof. Dr. Betül Çotuksöken, Doç. Dr. Özlem Duva, Prof. Dr. Silvina Nicholson, Prof. Dr. Doğan Göçmen, Prof. Dr. Eyüp Erdoğan, Turan Alptekin, Yüksel Pazarkaya, Uğur Pişmanlık.

Aratos dergisi yayın yönetmeni gazeteci-yazar Uğur Pişmanlık, kitabı eski kuşak felsefecilerden Arslan Kaynardağ anısına ithaf ettiklerini belirterek, “Aratos Felsefe Yazıları’, Aratos dergisinde yayımlanmış felsefe yazılarının bir derlemesidir. Böylece tamamı olmasa da felsefe yazılarından oluşan bir toplu seçkiyi okurla buluşturmayı ve bunları kitap olarak da kalıcılaştırmayı amaçladık. Derginin çeşitli tarihli sayılarda yayımlanmış yazılar yer almaktadır.

Aratos dergisinin yola çıktığı ilk sayıdan itibaren dergimize, felsefe okulumuza, sanatevimize yazılarıyla katkıda bulunan, emek veren, gönül veren tüm değerli hocalarımıza teşekkür ediyor ve saygıyla selamlıyoruz.

Aratos dergisi olarak, Tarsus kent tarihi ve kültürünün yanı sıra edebiyat ile felsefi kitaplarını yayınlamayı önemsiyoruz. Bazı kitaplarımızın 2 ya da üç kez baskı yapmış olması bizim açımızdan çok anlamlıdır” diye konuştu.

(vş)