Hem kadınlar, hem tiyatrolar yaşasın!

YAĞDIRAN'I 65. SANAT YILINDA UNUTMADILAR

Ev konserlerine Adana da katkı verecek

AÇGSD Başkanı Tevfik Gökdemir oldu

“Kıbrıs Türk Yazarları Büst Koleksiyonu” Büyümeye Devam Ediyor

Ünal,"Sanat ruhun ilacıdır"

 “KENT SOSYOLOJİSİ VE KENT TARİHLERİ” KİTABI YAYINLANDI

ÇÜTAM Konferansları Devam Ediyor

Oyuncu Atilla Pekdemir yaşamını yitirdi

Çukurova Ödülü 2021 Dil Derneği’nin

Bedri Baykam'dan Kültür ve Turizm Bakanı'na açık mektup

Arkeolojik Mirasımız Kapılarını İnsanlık İçin Aralıyor

Fotoğraf Profesörü Bayhan, Brassai’yi anlattı

Kadın Oyunları Festivali başlıyor

Yılın EN’leri Sonuçları Belli Oldu

Adanalı Bozkaya’ya ‘’Türkiye’nin Seyahat Rotalarını Keşfet’’ ödülü

Işığın Efendisi: İbrahim Zaman

Kepirtepe’nin geçmişle şimdiki hali bu sergide

Fotoğraf sanatçısı Onan,”Fotoğraf özel olmalıdır”

Nâzım Hikmet'in 119. doğum günü kutlanıyor

SABANCI VAKFI’NIN 5. KISA FİLM YARIŞMASININ KAZANANLARI BELLİ OLDU

Hat sanatçısı Ethem Çalışkan 93 yaşında

Altınoran Düşünce ve Sanat Platformu ile Sille Sanat Sarayı, ortak online etkinlikte Etem Çalışkan’ın doğum gününü kutladı.

 

5 Ocak 1928 tarihinde Tarsus ilçesinin Göçük Köyünde doğan hattat, gazeteci, ressam Etem Çalışkan’ın 93. Yaş günü Altınoran Düşünce ve Sanat Platformu ve Konya’da kurulu olan Sille Sanat Sarayı’nın birlikte düzenlediği on line etkinlikle kutlandı.

Zoom üzerinden online olarak,  Anıtkabir'in hatlarını yazan, Atatürk'ün imzasından esinlenerek "K.Atatürk" kaligramını üreten Etem Çalışkan ile beraber 150 kişinin katıldığı etkinlikte Etem Çalışkan’ın tüm yaşamı anlatılırken, Çalışkan da hayatı, anıları ve sanatı üzerinde konuşmalar yaptı.

Altınoran Düşünce ve Sanat Derneği Başkanı Dr. Haluk Uygur, Etem Çalışkan’ın Dünya devi olan bir Türk büyüğü olduğunu söyledi.

Etem Çalışkan’ın eserlerinin dünyaca ünlü olan Miro’dan ileri Matisse’den renkli olduğunu ifade eden Uygur, “Çalışkan’la harflerden sonra renkler devreye girmiştir. Eserlerinde yazılar giderek azalırken renkler artmaya başlamıştır” dedi.

Etem Çalışkan’ın çok sayıda Atatürk portesi çizdiğini belirten Uygur, “Onun tabloları aslında bir öykü kitabıdır. Aynı zamanda mizahtır. Kötü yönetimlerin eleştirisidir. Tüm tabloları bir düşünürün felsefe kitabıdır” dedi.

Etem Çalışkan’dan teşekkür

Etem Çalışkan da, kendisinin doğum gününü kutlayan ve bu etkinliği düzenleyenlere teşekkür etti. Çalışkan, konuşmasında, “’Türk kültürünü muasır medeniyet seviyesinin üzerine çıkartacağız’  sözüne değinerek “Ben bu söze yenilikçi olmayı ekliyorum. Bir insanın doğumundan ölümüne kadar nasıl bir değişim gösteriyorsa, sanatta da klasikten günümüze gelinceye kadar çağdaş ve yenilikçi olmak gerekir” dedi.

“Ben Gazi Mustafa kemal Atatürk ve Cumhuriyete ve vatana bağlıyım” diyen Çalışkan, hat sanatına nasıl başladığını anlattı. Çalışkan,  hocası Hattat Emin Barın ile birlikte Anıtkabir’de Atatürk mozolesinin altında bulunan Atatürk’ün toprağa konulduğu mezarını gördüğünü söyledi.

Gazetecilik yaşamına da değinen Çalışkan, bir çok gazetede Atatürk portreleri çizdiğini ve çizdikleri eserlerin 10 Kasım’larda büyük gazetelerin birinci sayfasında yayınlandığını söyledi.

Bir soru üzerine bir eserindeki “Karınca filden büyüktür” sözüne açıklık getiren Etem Çalışkan, “Bu bir düşüncedir. Karınca çalışkandır. Çalışkanlığın simgesidir. Fil ise daha büyük ve tembeldir” ifadesini kullandı.

Etkinliğe, CHP eski Genel Başkanlarından Altan Öymen gönderdiği bir video ile katılarak, “Etem Çalışkan çalışmalarıyla gazeteleri geliştirmiştir” dedi.

Eleştirmen Dr. Okan Toygar , Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Kütüphane Daire Başkanı Ahmet Karataş, Gazeteci Yazar Çetin Yiğenoğlu,  Turhan Selçuk’un kızı Aslı Selçuk da etkinliğe katılarak Etem Çalışkan ile ilgili konuşma yaptı.

Etkinlik,  Etem Çalışkan’ın söylediği bir bozlak ile program sona erdi.

(vş)