BENZİN VE DİZELİN YERİNİ LPG ALACAK

Süs bitkilerinin yurt dışı satışlarının yüzde 15 artırılması hedefleniyor

YÜCE, "TÜRKİYE TÜM ENERJİSİNİ RÜZGÂRDAN KARŞILAYABİLİR"

AĞAÇ İŞLEME MAKİNELERİ SEKTÖRÜNDEN PANDEMİYE RAĞMEN İHRACAT REKORU

BASK’TAN MEMURLARA İKRAMİYE İÇİN CUMHURBAŞKANINA 16’NCI BAŞVURU

"Gübre fiyatlarındaki zam  bir yılda yüzde 80’i geçti"

Araç muayenesi kredi kartı ile yapılabilecek

Deri sektörü sanal fuarlarla pandeminin olumsuz etkilerini azalttı

Adana; büyük bir sanayi sitesine daha kavuşuyor

Rusya Türk domatesinin kotasını 250 bin tona çıkardı

İHRACATTA ARTIŞ REKORTMENİ AHKİB

01 Burda’yaSıfır Atık Belgesi

KKTC'nin Yerli Otomobili Günsel, Adanalı Mühendislerin İmzasını Taşıyor

YD-ÜFE yıllık yüzde 37,56 arttı, aylık yüzde 0,76 azaldı

ASHİB URGE PROJESİYLE YENİ PAZARLARA ULAŞIYOR

Çin’e kuru meyve ihracatı yüzde 21 arttı 

Zeytinyağı ihracatı yüzde 20 arttı

TÜRKİYE ELEKTRİĞİNİN %8,44’ÜNÜ RÜZGARDAN KARŞILADI

"KORONAVİRÜS FIRSATÇILARI İNSAN SAĞLIĞINI TEHDİT EDİYOR"

AHBİB 40’I AŞKIN ÜLKEDE İHRACATINI ARTIRDI

Feyzioğlu: "CMK tarifesinden KDV alınmasını kaldırmak zorundayız"

"Çiftçinin büyüyen sorunları artık çözülmek zorunda"

Adana Seyhan Ziraat Odası Yönetim Kurulu Üyesi Cahit İncefikir, corona virüs salgınıyla mücadele döneminde daha da önem kazanan gıdada sorun yaşanmaması için, çiftçinin yıllardır büyüyen sorunlarının çözülmesi gerektiğini söyledi

Adana Seyhan Ziraat Odası Yönetim Kurulu Üyesi Cahit İncefikir, stratejik sektörler arasında ilk sıralarda yer alan tarımın, corona virüs nedeniyle tüm dünyada ticaretin neredeyse tamamen durduğu dönemde öneminin daha da arttığını vurguladı. Salgının uzun sürmesi halinde gıda sıkıntısı yaşanmasına yönelik kaygıların bulunduğunu ve bu tehlikenin giderek yaklaştığını kaydeden İncefikir, “Korkulanın olmaması için çiftçinin üretebilmesi ve bunun tüketiciye kabul edilebilir fiyatlarla ulaşması gerekiyor. Ancak salgın öncesi bile bu konuda büyük sıkıntılar varken, şimdi sorunlar büyüdü” dedi.

 

ÇİFTÇİ ÜRETİMDEN KOPUYOR

Ekonomik nedenlerle son 17 yılda hem ekilen arazi büyüklüğünün, hem de çiftçi sayısının azaldığını kaydeden İncefikir şu bilgileri verdi: “Son 17 yılda çiftçimiz, Trakya’nın 2 katı büyüklüğündeki 34 milyon dönüm alanı araziyi ekmekten vazgeçti. Çiftçi Kayıt Sistemi’ndeki çiftçi sayısı 2,8 milyondan, 2,1 milyona düştü. Çiftçimiz neden ekmekten vazgeçti? Yaklaşık 700 bin çiftçimiz neden mesleğini bıraktı? Bunların yanıtları belli. Eken, biçen, üreten köylü, topraktan, kırsaldan, üretimden koptu. Daha da önemlisi, bu kopuşla birlikte tarımsal alandaki yetenek ve bilgi birikimimizi kaybediyoruz.”

 

‘İTHALAT’ ÇÖZÜM OLAMAZ

Tarımda, üretim açığı için ‘ithalat’ın hiçbir zaman çözüm olarak düşünülmemesi gerektiğini vurgulayan Cahit İncefikir, salgında bu gerçeğin daha da keskinleştiğini kaydetti. İncefikir, “Küresel corona virüs salgınında her ülke kendi yurttaşının gıda güvencesini sağlamak için ihracatı ya kısıtlıyor ya da tamamen yasaklıyor. Böyle bir durumda, paramız olsa bile gıda ihtiyacımızı karşılamak için ithalat yapıyoruz. Bu nedenle, koşullar ne olursa olsun üretmek, başta buğday, mısır ve soya olmak üzere tüm bitkisel ürünlerde kendi kendimize yetmek zorundayız” dedi.

 

ÇİFTÇİ BORÇ YÜKÜ ALTINDA

Tohum, gübre, ilaç ve mazot gibi girdilerdeki maliyet artışı nedeniyle çiftçilerin krediye yöneliminde son yıllarda patlama olduğunu ifade eden İncfikir şunları söyledi: “2004-2019 yılları arasında kullanılan tarımsal kredilerde çok hızlı bir artış olmuştur. 2004 yılında 2,4 milyar TL olan kısa vadeli krediler 2018 yılında 26 milyar TL’ye; 2004 yılında 2,5 milyar TL olan orta ve uzun vadeli krediler 2018 yılında 71 milyar TL’ye; 2004 yılında 209 milyon TL olan takipteki krediler 2018 yılında 3,4 milyar TL’ye çıkmıştır. Böylelikle 2004-2018 yılları arası kullandırılan toplam nakdi kredi 100 milyar TL’ye ulaşmıştır.”(CO)


Haber Kaynak : HABER MERKEZİ