ADANA’NIN ŞAMPİYON ÖĞRENCİLERİ ANKARA BİLETİNİ ALDI

Prof. Özgünen’in adı Ç.Ü'de amfiye verildi

Uluslararası Gamification Projesi tamamlandı

Kolejliler geri dönüştürdüler, kazandılar

YÜREĞİR BELEDİYESİ ÜCRETSİZ BESYO KURSU DÜZENLEDİ

ADANA’DA YENİLİKÇİ BİR EĞİTİM ANLAYIŞI GELİŞTİRİLDİ

EĞİTİM-SEN, "LGS iptal edilmeli"

“3. Sanayiye Uygulanabilir Öğrenci Projeleri Yarışması” Ödülleri Sahiplerini Buldu

Kültür elçileriyle masaldan matematiğe

Milli Eğitim Bakanı: Planımız Eylül’de okulları beş gün açmak

İçişleri Bakanlığı’ndan LGS Genelgesi

SULUCA ORTAOKULU’NDA etwinning ÇALIŞMALARI

Ç.Ü. Adana Meslek Yüksekokulu Öğrencileri İçin Oryantasyon Programı

SEYHAN'IN ‘GEZİCİ BİLGİ EVİ’ HİZMETE GİRDİ

MİLLİ EĞİTİM BAKANI’NDAN YÜZ YÜZE EĞİTİM AÇIKLAMASI

Bakan Selçuk'tan eğitime ilişkin 3 tarih

KÜÇÜKLER DE KOD YAZABİLİR

ATÖLYE SEYHAN’DA ROBOTİK KODLAMA EĞİTİMLERİ 

Cumhurbaşkanı Erdoğan kararıyla 8 yeni fakülte kuruldu

ÇUKUROVA BELEDİYESİ ROBOTİK KODLAMA EĞİTİMİYLE ÇOCUKLARI GELECEĞE HAZIRLIYOR

Uzaktan eğitime üç günlük mola

ADASO BAŞKANI KIVANÇ,“TÜM MEZUNLARI İSTİHDAM EDECEĞİZ”

Adana Sanayi Odası Başkanı Zeki Kıvanç, “4 Yıl öğrenci sonrasında aranan elaman olacak. 4 yıllık eğitimin sonunda tüm öğrencilerimiz nitelikli birer çalışan haline gelecek” ded

Milli Eğitim Bakanlığı, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ve TOBB ETÜ arasında imzalanan Mesleki Eğitim İş Birliği Protokolü kapsamında Adana Ticaret Odası, Adana Sanayi Odası, Adana Ticaret Borsası ve Adana Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi arasında protokol imzalandı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Adana Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Kıvanç, “Bildiğiniz üzere nitelikli işgücünün temelini iyi bir eğitim oluşturuyor. Ara elaman konusunda özellikle sanayi alanında bu konuda uzun yıllardır çok ciddi bir darboğaz vardı. Yıllardır dile getirilen ama bir türlü hayata geçirilemeyen bir adım atıldı. Milli Eğitim Bakanımız Ziya Selçuk ve TOBB Başkanımız RifatHisarcıklıoğlu cesur ve kararlı politikası sayesinde Türkiye’de bir ilk başladı. Milli Eğitim Bakanlığı ve TOBB arasında ‘Mesleki Eğitim İş Birliği Protokolü’ imzalandı. Bu protokol kapsamında her ilde bir meslek lisesi Sanayi ve Ticaret Odalarının ve Borsalarının yönetimine verildi. 81 ilde 81 meslek lisesi projesi kapsamda bugün bizler de Adana Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ile birlikte bir protokol imzaladık.” dedi.

 

KIVANÇ, “MESLEKİ EĞİTİMDE YENİ BİR DÖNEMİN KAPILARINI ARALANACAK”

Piyasada talep gören niteliklere göre hazırlanan, yeni ve dinamik bir mesleki eğitim modeline geçildiğini belirten Kıvanç, “Adana da faaliyet gösteren Oda ve borsalarımız iş birliği ile buralardaki mesleki eğitimi dinamik ve sektörün ihtiyaçları doğrultusunda tasarlamayı hedefliyoruz. Okullarda atölyeler ve laboratuvarlar kuracağız, mevcut olanları yenileyeceğiz. Ar-Ge ve beceri tasarım atölyelerini faaliyete geçireceğiz. Gerektiği durumlarda Eğitim içeriklerini TOBB başta olmak üzere Adana oda-borsa ve organize sanayi bölgemiz desteğiyle revize edeceğiz. 120 yıllık tarihi geçmişe sahip olan Adana’nın en eski okulu olan Adana Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, ümit ediyorum ki kısa bir süre içerisinde mesleki eğitimde yeni bir dönemin kapılarını aralanacak.” dedi.

KIVANÇ, “EĞİTİM DÜNYASI İLE SANAYİCİLER BİR ARADA”

Adana Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi özelikle okul seçimlerinde ailelerin için önemli bir kriter olacağını da dile getiren Kıvanç, “Adana Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi özelikle okul seçimlerinde ailelerin için önemli bir kriter olacak. Bunun en büyük nedeni, öğrenci sektörler iç içe olacak ve çağın gerektiği teknolojilere uygun donanımlı olarak yetişecek. Bunun için gerekli çalışmalarımız başladı. Amacımız 4 yıllık eğitimin sonunda tüm öğrencilerimizi nitelikli birer çalışan haline getirebilmek ve iştiham etmek. Biz bu çocukları kendi çocuklarımız gibi sahipleneceğiz. Bu motivasyonun tekrar güçlendiği bir dönemde nitelikli eğitimin ve dolayısıyla nitelikli istihdamın, sanayi ve üretim toplumu olmanın en değerli anahtarı ve çözümü olacak. Bu proje ve iş birlikleriyle önümüzdeki dönemde mesleki eğitimin yıldızının yeniden parlayacak. Kısmet olursa başarılı olan tüm mezunlarımızı işe yerleştireceğiz. Her biri 4 yılın sonunda aranan iyi birer çalışan olarak yetişmiş olacaklar. Kim bilir belki de aralarında girişimciler çıkacak ve ilerde işveren olarak istihdam yaratacak noktalara gelecek.” diye konuştu.

Bugün artık üretim toplumu, sanayi toplumu olma hedeflerinin, devletin en üst organları tarafından çok net bir şekilde ifade edildiğini ve bu bağlamda güçlü adımlar atıldığını hatırlatan Kıvanç, bu motivasyonun tekrar güçlendiği bir dönemde nitelikli eğitimin ve dolayısıyla nitelikli istihdamın, sanayi ve üretim toplumu olmanın en değerli anahtarı ve çözümü olacağını belirtti. 

DURGUN, “ADANA’MIZA EN BÜYÜK KATKIYI SAĞLAYACAK OKULLARIN BAŞINDA YER ALACAKTIR”

Adana Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin çok büyük avantajı olduğunu söyleyen Adana İl Milli Eğitim Müdürü Veysel Durgun, “Adana Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin çok büyük avantajları var. Bunların başında çok tarihi ve köklü bir geçmişe sahip olması. Şu anda okulumuz 6 önemli dalda hizmet vermektedir. Milli Eğitim Bakanlığı ve TOBB böyle bir çalışmayı yaptığında o ile en büyük katkıyı sağlayabilecek okulu tespit edecek bir çalışma neticesinde yapıldı. Adana Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi de oda-borsalarımızın desteği ile birlikte Adana’mıza en büyük katkıyı sağlayacak okulların başında yer alacaktır.” dedi.

Adana Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi konferans salonunda gerçekleştirilen tanıtım toplantısıokul mevcut yapısı, bölüm ve sınıflar incelendikten sonra son buldu.

Adana Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi gerçekleştirilen tanıtım toplantısına Adana İl Milli Eğitim Müdürü Veysel Durgun, Adana Ticaret Odası Başkanı Atila Menevşe, Adana Sanayi Odası Başkanı Zeki Kıvanç, Adana Ticaret Borsası Başkanı Şahin Bilgiç, meclis başkanları, okul idari kadrosu, öğretmenler ve çok sayıda oda-borsa üyesi iş adamı katıldı.

(VŞ)