BM Dağlık Karabağ konusunda müzakereleri sürdürmeye çağırdı

WHO'dan ölümcül uyarı

Biden: “Modern tarihin en kötü ekonomi ve iş ortamının ortasındayız”

Kovid-19 vaka sayısı Dünyada 70 milyona dayandı

Avrupa ve Çevresinde Göç ve İltica Politikaları Başarısız

ABD Kongresi'nin Ulusal Savunma Yetkilendirme Yasası taslağına Türkiye'ye yaptırım maddesi eklendi

Josep Borrell: "AB'de Türkiye'ye yaptırım konusunda isteksiz olan ülkeler var"

En çok silahlanan ülkeler israil ve ABD

BM: Salgın az gelişmiş ülkeleri vuruyor

Ermenistan Başbakanı Paşinyan'ın istifası için yoğun katılımlı protesto

Venezuela’da Pazar günü Ulusal Meclis seçimleri yapılacak

Azerbaycan ile Türkiye'yle birlikte Karabağ’da ileri teknoloji parkı anlaşması yapıldı

DSÖ'den yetersiz aşı uyarısı

Trump'un seçimlerde hile yapıldı iddiası sürüyor

Çin uzay aracı Çang’ı-5 Ay yüzeyine başarılı bir iniş yaptı

ABD Hazine Bakanı adayı Yellen, "Tarihi bir kriz ile karşı karşıyayız"

ABD Adalet Bakanı Barr,"Seçim sonucu değiştirecek bir hileye rastlamadık"

Katar ile ABD arasında askeri deniz anlaşması imzalandı

Almanya'da bir araç yayaları ezdi: 5 ölü, 15 yaralı

Beyaz Saray’da başkanlık affı için rüşvet soruşturması

MSB: Türk-Rus Ortak Merkezi mutabakatı imzalandı

UNICEF: "Alıkonulan çocuklar COVID-19 bulaşma riski altındalar ve serbest bırakılmalılar"

UNICEF, "Tehlikeli bir salgın sırasında alıkonan çocukların haklarını korumanın en iyi yolu onların güvenli bir şekilde tahliye edilmesidir”

UNICEF Genel Direktörü Henrietta Fore yaptığı açıklamada, “Dünyanın çeşitli ülkelerinde alıkonulan yüz binlerce çocuk,COVID-19 bulaşma riskiyle çok ciddi biçimde karşı karşıya bulunmaktadır.”

“Bu çocukların çoğu COVID-19 gibi hastalıkların yayılmasına son derece elverişli olan koşullarda, beslenme, sağlık ve hijyen hizmetlerine yeterli erişimin olmadığı kapalı ve aşırı kalabalık yerlerde tutulmaktadır. Bu tesislerde her an bir salgın ortaya çıkabilir.

“Alıkonulan çocuklar, özellikle salgın tedbirleri veya önleyici tedbirler nedeniyle personel sayısının veya bakım hizmetlerinin olumsuz etkilendiği durumlarda ihmal, istismar ve toplumsal cinsiyete dayalı şiddete karşı daha savunmasızdırlar.

“Dünyanın çeşitli yerlerinde çocuklar tutukluluk, göçmen gözetimi veya diğeridari gerekçelerle alıkonularak çocuk adalet sistemi içerisine girmekte, silahlı çatışmalar, ulusal güvenlik veya aktivizm gibi sebeplerle hapsedilmekte yahut da kapalı kurumlardakiebeveynleri ile birlikte yaşamaktadırlar. Bu durumdaki ve fiziksel veya ruhsal sağlık sorunları nedeniyle virüs bulaşma riski altında olan tüm çocuklar tahliye edilmelidirler.

“Bütün hükümetlere ve alıkoyma konusunda yetkili olan diğer tüm makamlara, ailelerinin yanına döndürülebilecek veya uygun bir alternatif uygulamaya güvenli şekilde yerleştirilebilecek durumda olan bütün çocukları derhal serbest bırakmaları için çağrıda bulunuyoruz. Bu alternatifler geniş aileleri veya diğer aile veya toplum temelli bakım hizmetlerini de kapsamaktadır.

“UNICEF aynı zamanda alıkoyma merkezlerine yeni çocukların kabulünün de durdurulması çağrısında bulunmaktadır.

“UNICEF ve İnsani Yardım Çalışmalarında Çocuk Koruma İttifakı, diğer önde gelen çocuk hakları kuruluşları, akademisyenler ve BM kuruluşları ile birlikte, salgın sırasında özgürlüğünden yoksun bırakılmış çocukları korumak için ilgili makamların alabilecekleri tedbirlere ilişkin bir rehber yayınlamışlardır. UNICEF, güvenli koşulların tespit edilmesi de dâhil, çocukların tahliyesi için gereken hazırlıklarla ilgili olarak tüm ilgili mercilere yardımcı olmaya hazırdır. 

“Çocukların korunma hakkı, güvenliği ve refahı özellikle dünyanın bugün karşı karşıya olduğu benzer kriz dönemleri de dâhil olmak üzere her zaman savunulmalıdır. Tehlikeli bir salgın sırasında alıkonan çocukların haklarını korumanın en iyi yolu onların güvenli bir şekilde tahliye edilmesidir.” 

(VŞ)


Haber Kaynak : HABER MERKEZİ