“TÜRKİYE’YE CUMHURİYET TARİHİNİN EN BAŞARILI 18 YILINI YAŞATTIK”

İÇİŞLERİ BAKANLIĞI: “50 İLDE DEVLETİ YILDA 3 MİLYAR ZARARA UĞRATAN VERGİ KAÇAKÇILIĞI ORTAYA ÇIKARILDI”

"Daha çok psikolog, psikiyatr ve sosyal çalışmacı ataması yapılmalıdır"

İMAMOĞLU: “HEDEF YILDA 20 KM METROYU İSTANBULLULARA KAZANDIRMAK”

CHP'Lİ NAZLIAKA, ZÜBEYDE HANIM’IN ANMA TÖRENİNE KATILDI

CHP'Lİ ÜNSAL,"TÜRKİYE'DE 70 MİLYON KİŞİYE AŞI YAPILMALDIR"    

CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI AKIN: "GERÇEK ENFLASYON TEZGAHTA"

"Bunlar çözüm üretmese de ilk seçimde gidecekler ve biz EYT çilesine son vereceğiz"

Erdoğan koronavirüs aşısı yaptırdı

AĞBABA, “GÜVENCESİZ SOKAK EMEKÇİLERİ TÜKENMİŞ DURUMDA”

VERGİ CENNETİNDEKİ ŞİRKETE VERİLEN 1,6 MİLYAR DOLAR KREDİ MECLİS’E TAŞINDI

“CUMHURBAŞKANIMIZ YEMİNİNE SADIKTIR”

CHP'Lİ TORUN’DAN “MENEMEN” AÇIKLAMASI

AKP'li Canikli,"Türkiye'den korkmakta haklılar"

CHP’DEN “EBA’YA ERİŞİME GÖRE NOT” UYGULAMASINA TEPKİ!

AKP'li Kandemir,"Eğer cesaretiniz varsa yeni yollar açabiliyorsunuz"

CHP'Lİ AKIN: YANLIŞ ENERJİ POLİTİKALARIYLA VATANDAŞIN PARASINI FÜTURSUZCA HARCIYORLAR

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Medya Oscar Ödülleri Töreni’ne katıldı

TBMM DİJİTAL MECRALAR KOMİSYONU BAŞKANI YAYMAN'DAN WHATSAPP AÇIKLAMASI

CHP'li Altay "2020 anayasa ve ekmeğin askıya alındığı bir yıl olarak kapatıldı"

CHP'li Karakurt: Menemenlinin milli iradesi gasp edildi

Oruç’tan Adana F Tipi Kapalı Cezaevi için soru önergesi

Oruç, “Adana F Tipi Kapalı Cezaevi’nde Covid-19 salgını karşısında risk grubunda olan mahpus sayısı nedir? Kronik hastalığı olanlar ve bağışıklığı zayıf olanlar için hangi önlemler alınmıştır?” dedi.

HDP Adana Milletvekili Tulay Hatımoğulları Oruç, TBMM Başkanlığına Adalet Bakanı Abdülhamit Gül tarafından cevaplaması istemiyle soru önergesi verdi. Oruç, “Adana F Tipi Kapalı Cezaevi’nde Covid-19 salgını karşısında risk grubunda olan mahpus sayısı nedir? Kronik hastalığı olanlar ve bağışıklığı zayıf olanlar için hangi önlemler alınmıştır?” dedi.

Oruç önergesinde şunları sordu:

“Adana F Tipi Kapalı Cezaevi’nde mahpusların darp edildiğine ilişkin basında çıkan haberler ve mahpus yakınlarının başvurusu üzerine 10.04.2020 tarihinde Adana F Tipi Kapalı Cezaevinde Fatih Özgür Aydın, Umut Gündüz Altun, Fikret Kara ve Sezai Demirtaş isimli mahpuslarla avukat görüşü gerçekleştirilmiştir. Bu görüşmeler sonucunda Adana Barosu Cezaevi İzleme Komisyonu Başkanı Avukat Tugay Bek tarafından yayınlanan raporda; hapishanede yaşanan hak ihlallerine ve koronavirüs salgınına karşı yeterli önlemlerin alınmamasına dikkat çekilmiştir.

Raporda; görüşülen mahpusların, özgürce sanatını yapabilmek için yaptığı açlık grevinde hayatını kaybeden Helin Bölek’i anmak için yaptıkları protesto eylemi nedeni ile, infaz koruma memurlarının doğrudan doğruya cezalandırma kastı ile hareket edip işkenceye varan kötü muamelede bulunduğu anlatılmıştır. Mahpusların vücutlarında gözlenen darp izlerinin, anlatımları doğrular nitelikte olduğu vurgulanmıştır. Mahpuslar, daha önce de infaz koruma memurlarının kötü muamelesine maruz kaldıklarını ve şikayetlerinden bir sonuç çıkmadığını ifade etmiştir.

Cezaevinde koranavirüs tedbirlerinin ise göstermelik bir şekilde uygulandığı raporda yer almıştır. Mahpuslara verilen eldiven ve maskelerde sayıca sınırlama olduğu belirtilmiştir. Dezenfektan malzemelerin mahpuslara ücretsiz olarak temin edilmesi ve mahpusların bağışıklık sistemini güçlendirmek için ek gıda yardımında bulunulması gerektiği vurgulanmıştır.

Bu bağlamda;

  1. Fatih Özgür Aydın, Fikret Kara, Sezai Demirtaş ve Umut Gündüz Altun’un gardiyanlar tarafından darp edildiği iddiası doğru mudur?
  2. Konu ile ilgili bir soruşturma başlatılmış mıdır? Mahpusların daha önce de infaz koruma memeurlarının kötü muamelesine maruz kaldıkları ve şikayetlerinin sonuçsuz bırakıldığı iddiası doğru mudur?
  3. Cezaevlerinde mahpuslara kötü muamele ve işkence iddiaların giderek artmasına ilişkin önleyici bir çalışmanız var mıdır?
  4. Cezaevi çalışanları tarafından mahpuslara uygulanan kötü muamele ve işkencenin bu görevlilere yönelik cezasızlık politikası ile ilgili olduğuna dair kanı oluşmaktadır. Bu durumu engellemek üzere çalışmalarınız var mıdır?
  5. Adana F Tipi Kapalı Cezaevi’nde mahpuslara ve görevlilere yeterli koruyucu ekipman verilmemesinin sebebi nedir?
  6. Mahpuslar için yeterli sayıda ücretsiz kolonya, dezenfektan, maske ve eldiven tedariki neden sağlanmamıştır? Ayda iki adet eldiven verildiği, bu maske ve eldivenleri atmayın dendiği, mahpusların yıkayarak bunları kullandığı doğru mudur?
  7. Adana F Tipi Kapalı Cezaevi’nde mahpuslara Covid-19 salgını için test yapılmış mıdır? Yapılmış ise kaç adet yapılmıştır? Bu testlerden kaçı pozitif çıkmıştır? Pozitif çıkan mahpus ile temas eden diğer mahpuslar için önlem alınmış mıdır?
  8. Adana F Tipi Kapalı Cezaevi’nde Covid-19 salgını karşısında risk grubunda olan mahpus sayısı nedir? Kronik hastalığı olanlar ve bağışıklığı zayıf olanlar için hangi önlemler alınmıştır?
  9. Bakanlığınızın Covid-19 virüsüne karşı cezaevlerinde aldığı önlemler nelerdir? Hapishaneler hangi sıklıkla dezenfekte edilmektedir?”

Haber Kaynak : HABER MERKEZİ