Feyzioğlu: "CMK tarifesinden KDV alınmasını kaldırmak zorundayız"

İşlenmiş doğal taş ihracatı 1 milyar doları aştı

DİSK, "İşsize ve işçiye derman olamayan fon:İSF"

Bankalar EFT ve havale ücretlerine zam yaptı

İkinci el araç satışı durma noktasında

Memurlar ek zam istiyor

BASK: “MEMUR VE EMEKLİ AYLIKLARINA EK ZAM KAÇINILMAZ OLMUŞTUR”

Yılbaşında en çok beyaz et tükettik

Sürdürülebilir üretim yapanlar gelecekte var olacak

Akaryakıta indirim geliyor

EİB'den yapılan tarım ürünleri ihracatı 5 milyar doları aştı

Asgari ücretle neler değişti?

Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği'nden 9 üründe pestisit analiz

Mobil uygulamalara 111 milyar dolar harcandı

Ticarette Yeni Evre

EMO,“EPDK’NIN 2021 YILI MÜJDESİ YİNE ZAM OLDU”

2021 MEYVE VE SEBZE İHRACATINDA FIRSAT YILI

EİB, 2020 yılında 216 ülkeye ihracat yaptı

Alkin, Çukurova GİAD üyeleriyle buluştu

TCDD, KÖPRÜ VE DEMİRYOLU İNŞAAT İŞLERİ YAPTIRACAK

İGİAD’IN 2021 YILI İNSANİ GEÇİM ÜCRETİ (İGÜ) 4.134 TL

Sahibinden kiralık ya da satılık ev ilanı yasaklanıyor

Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanan yönetmeliğe göre kiralık ve satılık ev ilanları internetten sadece yetki belgesi olan emlakçılar tarafından verilebilecek.

Ticaret Bakanlığı’nca ilk olarak 5 Haziran 2018 tarihinde hazırlanan ancak itirazlar sonucu yürürlüğe giriş tarihi ertelenen Taşınmaz Ticareti Yönetmeliği’nin yeni bir erteleme çıkmazsa 31 Ağustos’a kadar yürürlüğe girmesi bekleniyor.

Yönetmelikle Taşınmaz Ticareti Yetki Belgesi getirilirken bu belgeye sahip olmayanların kiralık ya da satılık ev ilanı vermeleri yasaklanıyor. Düzenleme kiralık ve satılık ev ilanlarının internetten yalnızca yetki belgesi olan emlakçılar tarafından verilebilmesini öngörüyor. Yetki belgesi olmadan satılık ya da kiralık ilanı verenlere ise 25 bin TL para cezası kesilecek.

Yapılan düzenlemenin ardından internetten sahibinden satılık ve kiralık daire ilanları da bu kişilerin yetki belgesi olmaması nedeni ile otomatik olarak yasaklanmış olacak. Bundan sona vatandaş internet üzerinden kendine, babasına, kardeşine, eşine ait olan konut, daire, işyeri ve arsa gibi taşınmazlar için hiçbir şekilde satış işlemi yapamayacak.

İnternet üzerinden verilen ilanlar üzerindeki tüm yetki emlakçılara geçecek. İnternetten kiralık daire ya da satılık ev gibi sahibinden satılık ilanları sadece yetki belgesi olan emlakçılar tarafından verilecek.

Emlakçılık yetki belgesi olmadan çalışmaya devam eden emlakçılara ise durumun tespit edilmesi halinde 25 bin TL para cezası kesilecek. Yetki belgesi almayan emlakçıların da çalışmalarına izin verilmeyecek. Emlakçılık yetki belgesi almak isteyen kişilerin ise mutlaka belirli kriterlere sahip olmaları istenecek.

Emlak365.com'un haberine göre; ilk olarak 2018 senesinde gündeme gelen taşınmaz ticareti yönetmeliği emlakçıların yoğun başvuruları üzerine birkaç kez ertelenmek zorunda kalmıştı. Resmi Gazete ile yayımlanan son düzenlemeye göre Taşınmaz Ticareti Hakkında Yönetmelik için verilen son tarih 31 Ağustos 2020 olarak duyurulmuştu. Yani 31 Ağustos 2020 tarihi itibari ile yeni bir erteleme kararı çıkmadığı takdirde taşınmaz ticareti yetki belgesi resmi olarak yürürlüğe girmiş olarak kabul edilecek.

(VŞ)


Haber Kaynak : HABER MERKEZİ