" “İKTİDARIN REFAHTAN ANLADIĞI ÜÇ BEŞ ZENGİN TÜRETMEK”

"ALADAĞ’DA YANAN HEPİMİZDİK"

 “ÇOCUKLARIMIZI TARİKAT YURTLARINA MAHKUM ETMEYELİM”

 “BU SENE SADECE  KOVİD-19 VİRÜSÜYLE DEĞİL, İSLAM DÜŞMANLIĞI VİRÜSÜ İLE MÜCADELE ETTİK”

"YANDAŞLARINDAN BAŞKA KİMSEYİ GÖRMÜYORLAR"

"Ülkemizin suları Katar'a mı devrediliyor?"

 “PANDEMİDE ESNAF DÜKKANINI KAPATIYORSA SOSYAL DEVLETİN  YARDIM ETMESİ GEREK”

“YENİ BİR SİYASET ANLAYIŞINI TÜRKİYE’YE GETİRMEK İSTİYORUZ”

BABACAN: ‘SALGININ BU NOKTAYA GELMESİNİN SORUMLUSU SARAY YÖNETİMİDİR’

“Sattıklarınız şahsi malınız değil, Cumhuriyet’in birikimleri”

CHP'Lİ BÜLBÜL: "İSRAF YÖNETİM TARZI OLDU"

Babacan:‘100 milyon doz aşı lazım ama daha grip aşısını bile yaptıramadık’

"EĞİTİMDE CEMAATLER DEĞİL DEVLET ETKİLİ OLMALI"

“Krizi çıkaran, AKP iktidarlarının uyguladığı ekonomi politikaları”

KILIÇDAROĞLU ADANA’DA

İMAMOĞLU: “KANAL İSTANBUL, SONU GELMİŞ BİR PROJEDİR”

 “15 MİLYON KİŞİYİ İLGİLENDİREN SİCİL AFFI ÇIKARILMALI”

TÜSİAD: “EKONOMİ VE HUKUK ALANINDA ÇÖZÜMLERİN İSTİŞARE ORTAMINDA ELE ALINMASINDAN MEMNUNİYET DUYDUK”

BERAT ALBAYRAK VARLIK FONU YÖNETİMİNDEN DE İSTİFA ETTİ

İYİ Parti'li Poyraz, "Cumhur İttifakı yüzde 30+1'i bulamayacaklar"

"ESNAFIN, ÇİFTÇİNİN, İŞLETMECİNİN, EMEKLİNİN CEBİNDEKİ DELİK BÜYÜYOR"

CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI İLGEZDİ: KÜLTÜR BAKANLIĞI EMEKLERİ YOK SAYDI!

Kültür ve Turizm Bakanlığı tiyatro oyunu sahnelenmesi için yapılan tüm emekleri yok sayarak, oyunun sahnelenme sürecinin kastın (oyuncu kadrosu) imzalanması ile başladığını iddia etti.

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi tarafından gündeme getirilen, Kültür Bakanlığı’nın Ayşe Emel Mesci’den talep ettiği, ancak sonra tüm hazırlıkları yapıldığı halde repertuvardan kaldırılan Martı oyunu ile ilgili bakanlık 11 ay sonra yanıt verdi. Bakanlık önce talep ettiği, sonra repertuvardan kaldırdığı oyun için “oyunun sahnelenme süreci kastın bütün görevlilerce imzalanmasının müteakiben başlamaktadır” iddiasında bulundu. 
CHP Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi, Devlet Tiyatrosu’nun önceki yıl ünlü yönetmen Ayşe Emel Mesci’den Anton Çehov’un “Martı” oyununu Ataol Behramoğlu’nun çevirisiyle sahnelemesi için teklif verdiğini hatırlatarak, “Teklif’te bulunan Devlet Tiyatroları. Mesci teklif üzerine Ankara’ya gidip oyuncuları seçiyor, bütün yazını oyun için çalışarak geçiriyor, tasarım için dekoratörle anlaşıyor, oyunun dramaturji çalışmasını tamamlıyor” dedi. Aylar süren hazırlık sürecinden sonra provalara başlanması beklenirken oyunun 3 kez ertelendiğini ve sonrasında da repertuvardan çıkarıldığını hatırlatan İlgezdi, “11 ay önce neden bu oyun kaldırıldı diye soru önergesi vermiştim. Bakan, Devlet Tiyatrolarının teklifi ile oyunu hazırlamaya başlayan ve aylarca yoğun emek harcanan bu süreci yok sayarak, ‘sahnelenme süreci kastın imzalanması ile başlar’ yanıtı verdi. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın sanata bakışı sanatçının emeğini yok saymak maalesef” diye konuştu. 
Genel Başkan Yardımcısı İlgezdi’nin soru önergesine Kültür ve Turizm Bakanlığı “oyunun sahnelenme süreci kastın bütün görevlilerce imzalanmasının müteakiben başlamaktadır” yanıtını verdi. CHP’li İlgezdi, “Tiyatro, oynanacak oyunun belirlenmesi ile başlayan ve sahneye konana kadar olağan üstü çabalarla icra edilen bir sanat dalı. Oynanacak oyun belirleniyor ve Mesci’ye teklifte bulunuluyor. Bu noktadan itibaren tüm süreçler tiyatronun içinde. Ancak Bakanlık aylarca süren çaba ve emeklerin bir değeri olmadığını ifade ederek, sözleşme imzalanmadığı için bir kayıp söz konusu değil diyor. Bu yaklaşım hastalıklı bir yaklaşımdır. Sanata böyle bakılmaz. Ayşe Emel Mesci’nin aylarca gösterdiği yoğun emeği yok sayıp üzerine oyununu engelleyenlerin ülkemizin kültür politikalarını yönetmesi ülkemiz için büyük kayıptır” dedi. 

(VŞ)


Haber Kaynak : HABER MERKEZİ