DOĞRU,"SÜT KRİZİ KAPIDA"

Beyaz Altın Çiftçiyi Sevindirdi

15 Ekim Dünya Çiftçi Kadınlar Günü… 

''Beyaz Altın'' Pamuk Eski Günlerini Arıyor

‘Beyaz Altın’ Pamuk İçin Büyük İşbirliği

Soya Üreticisi Destek Bekliyor

TÜDKİYEB'den metereolojiye mobil uygulama önerisi

Gürer: “70 kuruşa mal edilen  domates tarlada 40 kuruş”

TARIM ARAZİLERİNDEN EMLAK VERGİSİ ALINMAMALI

Adana Çiftçiler Birliği Başkanı Mutlu Doğru,“Pamuktan Vazgeçemeyiz”

TZOB Genel Başkanı Bayraktar, "Süt üreticisi zorda"

9 TARIM İLACINA DAHA YASAK, 7 TANESİNE KISITLAMA GELDİ

Bilgiç’ten üreticilere çağrı: “Dalında olgunlaşmamış ürünü hasat etmeyin”

Seyhan Ziraat Odası’nda sulama birliklerine eleştiri

Bilgiç, “Adana tarımının gelişmesi vazgeçilmezimizdir”

Girmen, “ÇKS başvuru süresi uzatılmalıdır”

TARSİM BİLİM KURULUNDAN VALİ DEMİRTAŞ’A ZİYARET

TZOB Genel Başkanı Bayraktar, "Kalabalık şehirlerden kırsala göç başladı"

KORKUT: NARENCİYEDE YANGIN VAR

TZOB,"Doğal afetler çiftçinin peşini bırakmıyor"

Adana Çitfçiler Birliği Başkanı Mutlu Doğru, "Narenciyeyi Sıcak Vurdu"

“Buğday Taban Fiyatı Tatminkar, Prim Yetersiz”

Adana Çiftçiler Birliği Başkanı Mutlu Doğru, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından buğday taban fiyatı ve destekleme primlerini değerlendirirken, “Buğday taban fiyatı tatminkar ancak, prim beklentilerimizin altında oldu” dedi.

Başkan Mutlu Doğru, dünyayı saran ve ülkemizde de mücadelesi devam eden virüs salgınının tarım sektörünün önemini bir kez daha gözler önüne serdiğini belirterek, “Özellikle buğday gibi stratejik bir ürünün hasadına az bir süre kala, dünyanın içinde bulunduğu virüs salgını nedeniyle dışarıdan tarımsal ürün tedariğinin zorlaşacağı, tarımsal ürünlerde tüm ülkelerin millileşme akımı içine girdiği bu günlerde, hububat fiyatlarının erken açıklanması piyasaları düzenleme ve spekülasyonları önleme açısından önemli olmuştur” dedi.
 
DÜNYA FİYATLARI SEVİYESİNDE
Hasat döneminde hububat ithalatı yapılmayacağı taahhüdü ve açıklanan ton başına 1.650 TL’lik fiyatın dünya fiyatlarıyla aynı seviyede olmasının önemine dikkati çeken Başkan Mutlu Doğru, konuya ilişkin açıklamasında, “ İç piyasamızda buğdaya olan talebi arttıracağı kanaatindeyim. Bir zamanlar dünya fiyatlarıyla ürün almak isteyen ve yurt içi fiyatlarını yüksek bulan sanayici ve tüccarımızın bu fırsatı değerlendireceğini ümit ediyorum” ifadelerine yer verdi.

Hava şartları ve yağışın da ülke genelinde olumlu devam etmesi durumunda verimli bir yıl geçerse açıklanan fiyatın çiftçiyi tatmin edici seviyede olacağına inandığını vurgulayan Adana Çiftçiler Birliği Başkanı Mutlu Doğru, “Ancak yapılan açıklamadan geçen yıl ton başına 100 TL olarak verilen fiyat fark (prim) desteğinin, bu yıl diğer desteklerle beraber toplam 230 TL olduğu anlaşılıyor ki; bu yetersiz olacaktır” yorumunda bulundu.
 
TABAN FİYATI DİĞER DESTEKLER HARİÇ 200 TL BEKLİYORDUK
Doğru, bunun gerekçelerine de dikkati çekerek, şöyle devam etti:

"Çünkü çiftçi kazanamadığı için buğday ekmekten kaçınıyor, suyu da bulursa başka ürünlere yöneliyor. Çiftçiye buğday ektirmek için prim desteğini yüksek tutmak gerekir. Bizim beklentimiz buğday fiyatının 1.650 TL, geçen yıl tona 100 TL olan primin ise diğer destekler hariç 200 TL olması yönündeydi. Bu duruma da açıklık getirilirse bu yıl hasatta buğdayını satan çiftçi de, imkanı olup lisanslı depolarda bekleten de kazanacaktır."

Kurulduğu 1930’dan beri Türk çiftçisinin sesi olan Adana Çiftçiler Birliği Başkanı Mutlu Doğru, tüm buğday üreticilerine hayırlı ve bol kazançlı sezon temenni ettiğini sözlerine ekledi.
(VŞ)


Haber Kaynak : HABER MERKEZİ