Çukurova Üniversitesi Halkı Bilgilendirme Seminerleri Başladı

Eğitim-Sen "Yüzyüze eğitim uygun değil"

UZAKTAN EĞİTİM SÜRECİNİN AYRINTILARI BELLİ OLDU

Eğitim-Sen, "Eğitimde tam eşitlik sağlanmalıdır"

Eğitim Sen: "Çukurova Üniversitesi Online Sınav Kararını Gözden Geçirmeli"

"ÜNİVERSİTE-SANAYİ İŞBİRLİĞİ" KONUSUNDA AOSB'de TOPLANTI YAPILDI

ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ'NİN SINIRLARINI DAHA GÜVENLİ HALE GETİRME ÇALIŞMALARI

Dt. Güler, “Eğitimde haksızlıkların önüne geçilmelidir”

2020 KPSS sonuçları açıklandı

UĞUR’LU ÖĞRETMENLER İYİLİK PEŞİNDE MARATON KOŞACAK

Çukurova Üniversitesinden 700 Öğretmen Adayı Mezun Oldu

Rektör Prof. Dr. Tuncel: “Üniversitemle Gurur Duyuyorum…”

Bakan Selçuk'tan yüz yüze eğitim açıklaması

Prof. Dr. Tuncel, ÇÜ’de Eğitim Gören Bangladeşli Öğrencilerle Bir Araya Geldi

Çukurova Üniversitesine 215 Yabancı Öğrenci Bu Yıl İlk Kez Kayıt Yaptırdı

YAŞAM BOYU EĞİTİM ÖDÜLÜ ŞEVKET ERTEM’E VERİLDİ

YAŞAM BOYU EĞİTİM ÖDÜLÜ ŞEVKET ERTEM’E VERİLDİ

WBAF – Çukurova Üniversitesi AGM İşbirliği

OKULLARDA YÜZ YÜZE EĞİTİMDE ÜÇÜNCÜ AŞAMA 2 KASIM PAZARTESİ GÜNÜ BAŞLIYOR

Üniversite Sanayi İş Birliği Hız Kazanacak

PROF. GÜNEŞ YÜREGİR’İ KAYBETTİK

YAZARLAR

 • BIST 100

  1.325%0,34
 • DOLAR

  7,9191% -1,08
 • EURO

  9,4396% -0,89
 • GRAM ALTIN

  459,48% -1,23
 • Ç. ALTIN

  758,142% -1,23
 • Çarşamba 24 ° / 8 ° Parçalı bulutlu
 • Perşembe 20 ° / 8 ° Parçalı bulutlu
 • Cuma 21 ° / 7 ° Bulutlu

Prof.Dr. Süleyman Bozdemir,”Eğitim sisteminde süreklilik sağlanmalıdır”

Bozdemir, eğitimde değişim ve reform çalışmalarının biçimsel değişiklerle değil, eğitim programlarının yapı ve içeriğinin bilimsel temellere uygun çağdaş ve bilimsel bir temele dayandırmakla gerçekleştirilebileceğini  söyledi.

VAHİT ŞAHİN

ÇÜ Fen ve Edebiyat Fakültesi Emekli Öğretim Üyesi ve Gazetemizin Yazarı Prof. Dr. Süleyman Bozdemir, “Cumhuriyetin 100. Yılını kutlamaya 3 yıl kala Türkiye, çağdaş eğitimin hedeflerini gerçekleştirmeyi en önemli gündem konusu olarak ele almalı; bunun için bir eğitim seferberliği ilan etmelidir” dedi.

Eğitim seferberliğinde en gerçekçi yolun, bilimsel yöntemi kullanarak çözüm aramak olması gerektiğini ifade eden Bozdemir, “Öncelikle hedefler, 2023 Türkiye’sinde nüfusumuzun %100’ünü okur-yazar duruma getirmek, genç nüfus arasında bilgisayar okur-yazar oranını en üst düzeye ulaştırmak olmalıdır.  Her ilde “vatandaşlık eğitim merkezi” ya da “yaşam boyu öğrenme merkezi” açılmalıdır” önerisinde bulundu.

Bozdemir, şunları söyledi.

“Her eğitim sisteminde olduğu gibi Türk eğitim sisteminde süreklilik sağlanmalıdır. Eğitim programları, araştırma ve geliştirmeye dönük bir şekilde hazırlanmalı ve çağdaş dünyaya uyum sağlayacak şekilde öğrencileri hayata hazırlamalıdır. Eğitim uygulamaları çağdaş dünya standartlarına uygun bir şekilde yürütülmeli, sorgulayan, araştıran, yaratıcı ve özgür düşünebilen, yeni teknolojileri kullanabilen bireylerin yetişmesine olanak sağlayacak şekilde yürütülmelidir.

Cumhuriyetin 100. Yılını kutlamaya 3 yıl kala Türkiye, çağdaş eğitimin hedeflerini gerçekleştirmeyi en önemli gündem konusu olarak ele almalı; bunun için bir eğitim seferberliği ilan etmelidir. Eğitim seferberliğinde en gerçekçi yol, bilimsel yöntemi kullanarak çözüm aramak olmalıdır. Öncelikle hedefler, 2023 Türkiye’sinde nüfusumuzun %100’ünü okur-yazar duruma getirmek, genç nüfus arasında bilgisayar okur-yazar oranını en üst düzeye ulaştırmak olmalıdır.  Her ilde “vatandaşlık eğitim merkezi” ya da “yaşam boyu öğrenme merkezi” açılmalıdır. Bu merkezlerde Türkçe okur-yazarlık kursları, bilgisayar okur- yazarlığı, medya okur- yazarlığı, dijital (ICT) okur –yazarlığı, demokrasi, vatandaşlık hakları ve anayasa gibi çeşitli konularda kurslar düzenlenmelidir. 2023’e kadar Türkiye’de eğitim seferberliğini ve dijital devrimini gerçekleştirebilmek için içi hizmet aşkıyla dolu emekli olanlar dâhil görev başındaki tüm öğretim elemanları ve öğretmenlerin katılacağı “ Bir Saat da Türkiye İçin Çalış” ya da “ Dijital devrim için çağdaş eğitim” kampanyası düzenlenmelidir.”

Eğitimde değişim ve reform çalışmalarının biçimsel değişiklerle değil, eğitim programlarının yapı ve içeriğinin bilimsel temellere uygun çağdaş ve bilimsel bir temele dayandırmakla gerçekleştirilebileceğini kaydeden Bozdemir sözlerinişöyle sürdürdü:

“Bu amaca ulaşmak için eğitim programlarında çağdaş dünyada yerini alacak şekilde değişmeler yapılmalıdır. Bu değişim süreci, süreklilik ve sürdürülebilirlik ilkesi içinde ele alınmalı ve 21. Yüzyılın bilgi toplumuna uyum sağlayacak bireyleri yetiştirmeyi hedeflemelidir. Özellikle temel eğitim aşamasında öğrencilerin yaratıcı, eleştirel ve yansıtmacı düşünme becerilerinin gelişimine ağırlık verilmeli, değişime sınıfiçi uygulamalardan başlanmalı ve uzun dönemde okul temelli program geliştirme çalışmalarına yer verilmelidir. Eğitimde dijital devrimi genç nüfusla gerçekleştirmemiz konusunda kimsenin bir kuşkusu olmamalıdır.”

ÇÜ Fen ve Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Süleyman Bozdemir, “Gelecek, Türk gençlerinin, çağdaş, özgür, katılımcı, yaratıcı ve yenilikçi düşünce yapıları ile gerçekleşecektir. Bu bağlamda, Türk gençlerinin çağdaş uygarlık düzeyinin üstüne çıkma ülküsünü en üst düzeyde gerçekleştireceklerine olan inancımız tamdır” şeklinde konuştu.

(VŞ)

 


Haber Kaynak : HABER MERKEZİ