Hamaney’den Trump’a suikast iması

Mısır ve Tunus iş birliğini artırma yolunda

"Mutasyon virüs daha ölümcül olabilir"

ABD’lilerin salt çoğunluğu Trump'ın yargılansın diyor 

Biden, Kanada Başbakanı Trudeau ve Meksika Devlet Başkanı Obrador ile görüştü

AB Yüksek Temsilcisi Borell'den Türkiye'ye eleştiri

Lenin Kızıl Meydan'daki Mozolesi başında anıldı

Moldova Rusça'yı resmi dillerden çıkarttı

Biden: Covid-19'dan ölümler gelecek ay 500 bini geçebilir

AB sınırları kapatmıyor

Bağdat'taki saldırıyı IŞİD üstlendi

Avrupa Parlamentosu'ndan Demirtaş kararı

Taliban’dan Biden’a ABD güçlerini Afganistan’dan çekme çağrısı

Türkiye, PKK’ya karşı Irak ile ‘mutabakata’ vardı

AB, Beyaz Saray'ın yeni liderini 'memnuniyetle' karşıladı

Joe Biden, ilk gününde 17 kararname imzaladı

Viyana Filarmoni Orkestrası'ndan seyircisiz konser

Akdeniz'de sığınmacı teknesi battı: En az 43 ölü

Dışişleri Bakanlığı'ından '12 mil kararı' açıklaması

TRUMP: “BİR ŞEKİLDE GERİ DÖNECEĞİZ”

BİDEN YEMİN EDEREK ABD BAŞKANLIĞI GÖREVİNİ DEVRALDI

AB,”Gelin 9 Mayıs'ı Birlikte Kutlayalım”

Avrupa Birliği, 70 yıl önce 9 Mayıs 1950 günü Schuman Bildirisi’nin yayımlanmasıyla barış ve istikrar yönünde adımlarını atmaya başladı.

1985 yılından bu yana 9 Mayıs AB Kurumları tarafından ve AB’ye üye tüm devletlerde ve aday ülkelerde “Avrupa Günü” olarak kutlanıyor.   

AB Türkiye Delegasyonu tarafından yapılan açıklamada,”Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu olarak biz de 9 Mayıs’ı, konserlerden tartışma oturumlarına, festivallerden Ramazan çadırlarına kadar Türkiye’nin dört bir yanında çeşitli etkinliklerle kutlamaktayız. Ve bu yıl da Covid-19 salgınının yarattığı olağanüstü koşullara karşın müzik ve tartışma programlarıyla insanları bir araya getirmeye devam etmek istiyoruz. Bu amaçla hazırladığımız program 9 Mayıs günü öğlen saatlerinde AB Türkiye Delegasyonu youtube kanalında ve Türkiye’nin çeşitli kanallarında yayımlanacak” denildi. 

Programda, AB-Türkiye işbirliğinin yanı sıra 1950 Schuman Bildirisi, AB-Türkiye işbirliği ve Covid-19 ve AB’nin verdiği mücadele gibi güncel konuların ele alınacağı, ayrıca programda AB Gençlik Orkestrası ve Türkiye’deki müzisyenlerin icra edeceği müzik performanslarına da yer verileceğibildirildi.

Yapılan açıklamada şunlar kaydedildi:

“Programa aralarında Dışişleri Bakan Yardımcısı ve AB Başkanı Büyükelçi Kaymakcı, Türkiye Belediyeler Birliği Başkanı Fatma Şahin ve İKV Başkanı Ayhan Zeytinoğlu’nun da yer aldığı, Türkiye’deki siyaset, basın, sanat ve akademi camiasından isimler konuk edilecek. 

Akademisyen Prof. Deniz Ülke Arıboğan, yazar Ahmet Ümit ve araştırmacı Bekir Ağırdır pandemi konusunda değerlendirmelerde bulunacak. Türkiye’den ve AB’den sanatçılar görüşlerini paylaşacak. AB destekli proje örneklerinin yer aldığı bir video, geçmişten bu yana çok yönlü işbirliğimize ışık tutacak. 

Program kapsamında Beethoven’den Ravel’e Avrupa’dan çeşitli müzik eserlerinin sahnelenmesinde Avrupa Birliği Gençlik Orkestrası’na Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası’ndan sanatçılar eşlik edecek. 

9 Mayıs Cumartesi saat 12.00’de AB Türkiye Delegasyonu, T24, Karar TV ve Superhaber TV’nin Youtube kanallarında ve NTV ve A-Haber TV kanallarında bizlere katılın! “

(VŞ)


Haber Kaynak : HABER MERKEZİ