Cumali KARATAŞ


UNUTULMAZ YILLARIN UNUTULMAZ SANATÇISI GÜLCAN OPEL


Çocuk yaşlarda sahnelere adım atan Gülcan Opel 1970-1995 yılları arasındaki sahne hayatında, 100 kadar plak, 5-6 longplay ve 80 kadar kaseti çıkmasının yanısıra  “Uykuda mısın Sevgili Yârim”, “Dane Dane Benleri Var Yüzünde”, “Tatlı Dile , Güler Yüze”  “Çok Zalimsin Sevdiğim”, “Seher Vakti Çaldım Yârim Kapısını” ve “Eskici” adlı eserlerle altın plaklar kazanmasının yanı sıra; sonradan müziğe girerek isim yapan kardeşi Nurcan Opel’le birlikte müzikte bir Opel fırtınası estirdiler.

 

***70-80’li yılların plak-kaset dünyasında çok popüler bir isimdiniz. Böyle bir popilist noktaya gelebilmek için müzik yolculuğuna ne zaman ve nasıl başladınız? 
---Yaşım küçük diye büyüttük; sanatçı olarak imza atabilmek için. 
***İlk kez nerde sahneye çıktınız? 
---13 yaşında Kız Lisesi’nin ortaokul bölümüne giderken, ilk kez Tarsus Parkı’nda sahneye çıktım. O yıllar süperdi… Tarsus halkının gidebileceği yer yoktu. Tarsus Parkı’ndaki havuzun içinde bulunan kayığın içinde sanatçılar okuyordu. Ben de orda sahne aldım. 
***Sonrasında nasıl devam etti müzik yolculuğunuz? 
--- Sonrasında İstanbul’a gittim. Unkapanı’nda Türkofon Plak firmasına Gülcan Yıldırım adıyla plak yaptım. Devamında da Mahmut Tezcan’ın Plak firmasınna geçtim ve plak yaptım. Devamında da birkaç plak çıkardım. Daha sonra soyadımı Mahmut Tezcan Opel yaptı. Bu ara “Ezneyle, Süzmeyle/Yâr Bulamadım Gezmeyle”, Arapçalı “Aladeluyna” adlı ilgi gören kitaplar çıkardım. Bu plak da tutuldu. Yüz binlerce sattı. Mahmut Tezcan bu plağı maç nda İstanbul’da maç arasında bu plağı koydular. Sonra yeniden Türkofon’a geçtim.   
***Genetik özellik olarak…
Katılıyorum…Annemden ses güzelliği geldi. Annemin söz ve müziği kendisine ait olan “Seher her Yellerin Başısın” adlı bestesi var. Bunu Arif Sağ okudu. Ben ayrıca okudum annemin bestesini. Kardeşim Nurcan Opel ve ayrıca Almanya’da bağlama çalan kardeşim Ali Rıza. Kardeşimin kızı Sinem müzik yapıyor ayrıca Almanya’da. Tarkan, Sinem’in sesinin çok güzel olduğunu söyledi. Ve ayrıca Tarkan…?
***Tarkan’la akrabalık dereceniz?..
---Tarkan teyzemin oğlu, kuzeniz yani. Tarkan’ın annesi Kayserili, babası Rizeli.  
***Ailen, çevreden, müzik dünyasından sanatsal yönden bir destek ve teşvik gördünüz mü? 
---Ailem karşı çıkmadı.yaşımı büyüttü, destekledi. 
***Yararlandığınız, eğitim aldığınız kişi ve kurumlar oldu mu?  
--- Tarsus Halk Eğitim Merkezi’nde ve daha sonraları İrfan Özbakır ve Selami Şahin’den müzik dersleri aldım.  
***Hangi plak firmalarında plak doldurdunuz? 
---Uzelli, Topkapı, Türkofon plak firmalarıyla birlikte, Mahmut Tezcan’ın plak firması olan Moda  Plak firmalarından plak çıkardım. Topkapı Plak’ta Arif Sağ’la birlikteydik. Arif Sağ hem oranın sanatçılarına çalıyor, hem de plak yapıyordu. 
***Kaç plak ve kaset çıkardınız? 
---100 kadar plak ve 5-6 longplayla, 70-80 kadar kasetim çıktı.  
***Bir de altın plak kazanmıltınız değilmi? 
---Evet birkaç tane altın plak aldım. Bunları da şöyle sıralayabiliriz: 
“Uykuda mısın Sevgili Yârim”, “Dane Dane Benleri Var Yüzünde”, “Tatlı Dile , Güler Yüze”  “Çok Zalimsin Sevdiğim”(Arapçalı), “Seher Vakti Çaldım Yârim Kapısını” ve Arif Sağ’ın “Eskici” adlı eseriyle altın plaklar kazandım.  “Tren Gelir Hoş Gelir” gibi, ortası “Ya Haci Şamtatlı kaç para” iyi sattı, Arabistan’da da çok sattı, altın plak kazandı. 
***Sanat hayatınız boyunca hangi sanatçılarla çalıştınız?  
---Arif Sağ’la çok çalıştım. İki ay Anadolu turnesine çıktık. Ayrıca Almanya’da turneye çıktık. Almanya’da organizatörlük yapan, bağlama çalan abim Ali Rıza Yıldırım’ın organizatörlüğünde Müslüm Gürses, Gülcan Opel, Ahmet Çiçek  8 ay kadar Almanya’da kaldık. Tüm Avrupa’yı turneyle dolaştık.     
***Kimlerin eserlerini okudunuz? 
---Sayısız eser sahibi sanatçılar var…                                                                                     ***Yurtiçi ve yurt dışın turnelere katıldınız mı? 
---İlk kez Neşet Ertaş, Nurcan Opel, Ahmet Çiçek’le yurt dışı turnesine çıktım. Almanya, Belçika, Hollanda gibi Avrupa ülkelerine bir yıl kadar süren bir turneye çıktık.. 
Müslüm’le yurt dışından dönünce, Müslüm İstanbul’a döndü. Ben evlilik yaptım, iki oğlum var. İki evlilik yaptım, ilkinden iki, ikincisinden iki olmak üzere dört oğlum var.
***Turnelerle ilgili bir anınız var mı? 
---Hatay’a Arif Sağ’la gelmiştik. Mercedes bir arabaydı. Ordaki konserde Arapça şarkılar da okumuştuk. Konser sonrası halk arabamızı havaya kaldırmıştı.  
***Ne zaman müziği bıraktınız.
---1995’de Antalya’da müziğe nokta koydum. 
---Yaşanan yoğun arabesk döneminden geçtiniz… Bu dönemde eserleriyle yer alan bir sanatçı olarak arabesk hakkındaki düşünceleriniz nelerdir? 
***Evet ben de arabesk plaklar, kasetler yaptım. Örneğin: Orhan Gencebay’ın “Batsın Bu Dünya”, “Arif Sağ’ın:”Batsın Bu Dünya”ve  Hakkı Bulut’un:”Ben Buyum” adlı eserleri de okuduklarım arasındaydı. Arabesk hakkındaki düüşüncelerime gelince… Arabesk, bütün insanların derdini paylaşan, insanları ortak bir duygu noktasında buluşturan bir müzik türü.                            

***Herhangi bir saz kullanıyor musunuz?
---İlk zaman biraz bağlama çaldım,”Tren Gelir Hoş Gelir” gibi şeyler. 
**Hangi yıllar arasında müzik dünyasında yer aldınız? 
---1970-95 arasındaki yıllardı. 
***Sizin müzik döneminizle bugünkü müzik dönemini karşılaştırdığınızda nasıl bir sonuç ortaya çıkıyor? 
—Tabii ki zaman değişti, teknoloji değişti. O yılları geri getirmek mümkün değil. Unutulmaz yıllardı… O zaman müzik daha iyi ve güzeldi. .. 
***Sanat ve sanatçıda üç olmazsa olmazınız nedir?
--- Karakter, güven ve sözünün eri olmak. 
***Beğendiğiniz sanatçılar kimlerdir?  
---Sanat dünyasındaki tüm sanatçıları seviyorum.Hepsinin eserleri güzeldir. Ayrıca, kuzenim diye değil ama Tarkan’ı seviyor ve takdir ediyorum. Her şeyiyle iyi sanatcı. Allah onu özene bezene yaratmış. 
---Belki de Tarkan sizi örnek almıştır… 
***Almanya’dayken, Programım bittiğinde Tarkan’ın babası bizi alıp götürdü üstümdeki kostümlü elbisemle. Tarkan daha küçük bir çocuktu. Antalya’da konser sonrası geldiğinde bana:”O pembe elbisen hâlâ duruyor mu  Gülcan Abla?” dedi.
***Adana Radyosu’nda program yaptınız mı? 
---Adana Radyosu’yla bağım olmadı ama İstanbul Radyosu’nda bulundum… Nida Tüfekçi ve Neriman Altındağ Tüfekçi’nin birlikte düzenledikleri sınavı kazanarak girdim TRT İstanbul Radyosu’na. Bir yıl kadar İstanbul Radyosu’de kalıp, daha sonra piyasaya döndüm.  
***Müzikte yapmak isteyip de yapamadığınız bir şey var mıdır? 
---Müzikte hepsini yaptım, yaşadım. İyi ki o yıllarda vardık, iyi ki yaşadık. 
 ***Beste yaptınız mı?  
---Bestelerim yok. 
***Derleme? 
---Derlemem de yok. 
***Sinemada yer aldınız mı? 
---Yer almadım.
***Kardeşiniz Nurcan Opel’le birlikte Tarsus’tan Türkiye’ye bir Opel fırtınası estirdiniz… Ne demek istersiniz bu konuda? 
---Kardeşimdi,canımdı, Allah rahmet eylesin. Sesi güzelolan yeteneklibirsanatçıydı. Beni, örnek aldı. Sonradan girdi müziğe. 
***Nurcan Opel ilk kez nerde ve nasıl sahneye çıktı? Ailenizin, sizin desteği var mıydı? 
---Rahmetli annem Rahime Hanım, bana destek olduğu gibi ona da destek oldu. Ben de ayrıca sahne hayatı için destek verdim, yardımcı oldum. Verdiğim konserlerde zaman zaman sahneye çıkardım.
***İlk defa nerde sahneye çıktı?
---Ceyhan Aile Çay Bahçesi’nde verdiğimiz konserde ilk defa sahnede yer aldı.
***Peki, teşekkür ederim, her şey için.
---Ben teşekkür ederim emeğiniz için.YAZARLAR

 • Pazartesi 23 ° / 7 ° Parçalı bulutlu
 • Salı 23 ° / 10 ° Sağanak
 • Çarşamba 23 ° / 10 ° Parçalı bulutlu
 • BIST 100

  1.329%-1,03
 • DOLAR

  7,8417% 0,36
 • EURO

  9,3623% 0,11
 • GRAM ALTIN

  449,47% -1,87
 • Ç. ALTIN

  741,6255% -1,87