Çukurova Edebiyatçılar Derneği’nden "Analar Günü" şiir yarışması

GESAM Dünya Sanat Günü’nü kutladı

ARATOS DERGİSİ 18. YILINDA

Portakal Çiçeği Karnavalı sona erdi…

Selim Arslan’dan 26. Karikatür sergisi

Üç atölyeden “Kadın ve Ben” sergisi

AFAD’DA YENİ BAŞKAN CENGİZ TALTEKİN

EİB Moda Tasarım Yarışmasıyla kendi markalarını yarattılar

Nur Betül Arslan’dan ilk kişisel sergi

 BUGÜN DÜNYA TİYATROLAR  GÜNÜ

YAZAR CUMALİ ÇEK’LE SÖYLEŞİ

Altınoran Düşünce ve Sanat Derneği kongresini yaptı

BU YIL ALTIN STEVIE ÖDÜLÜ SABANCI VAKFI’NA

Adana Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları perde açıyor…

“SAKIP SABANCI YAŞAM BOYU BAŞARI ÖDÜLÜ” NEVRA SEREZLİ’YE VERİLDİ

SEYHAN’DAN ÖZEL TİYATROLARA DESTEK

Altınoran Sanat Sanal Galerisi açıldı

ASAF BUDAK’IN“ÇİZGİLİ DÜNYA” KARİKATÜR ALBÜMÜ YAYINLANDI

Seyhan Halk Eğitim Merkezi geçmişle günümüz arasında köprü

SABANCI VAKFI 2021 FARKINDALIK ÖDÜLÜ ALDI

Sağlıkçıların tükenmişliği çamurda şekil buldu

Çukurova Ödülü 2021 Dil Derneği’nin

Ödül 22 Mart 2021 Pazartesi Adana’da düzenlenecek törenle Dil Derneği yöneticilerine verilecek.

  Çukurova Sanat Girişimi’nce düzenlenen Çukurova Ödülü bu yıl ilk kez bir tüzel kişiliğe, derneğe verildi. Çetin Yiğenoğlu, Orhan Apaydın, Yaşar Öztürk, Sevim Sezer ile Asuman Söylemez’den oluşan Seçici Kurul, “Dil Devrimi’nin ülküsel bilincini canlandırma, Türkçemizin gelişimini sürdürebilir kılma ereğiyle yaptığı çalışmalar dolayısıyla” 2021 Çukurova Ödülü’nün Dil Derneği’ne verilmesini kararlaştırdı.

Seçici Kurul, “Ödül Gerekçeleri”ni şu yaklaşımlarla oluşturdu:

İnsanları anlamlı kılan, yaşamlarına anlam kazandıran, toplumları bir arada tutan dildir. İletişim, bildirişim aracı olarak dil, insana evreni anlama, evrene de kendini anlatma olanağı sunar. İnsanlığı dünyaya, evrene yayarak keşfetmeye iten, taşıyıcı tekerleklerden uzay araçlarına değin birçok şeyi doğuran dildir, düşüncedir.

Dil varsıllaştıkça insan da, toplum da güçlenir.

Maddi dünyada insan yapımı her şeyin üzerinde imzası, damgası olan dil-düşünce birliği, içsel/tinsel dünyada, bilimde, felsefede, ekin-sanatta, edebiyatta, müzikte, hukukta, eğitim- öğretimde, günümüzün sanal dünya yaşamında da belirleyicidir.

Yaşamak-yaşatmak, anlamak-anlatmak, öğrenmek-öğretmek, iletmek-iletişim kurmak... yaşamsal her alanda temel öge dildir. Dil insanın, toplumun kimliğidir.

Dil-düşünce iyi yönde kullanılan bir araç/aygıt olduğu denli, -ne yazık ki- kötü/zararlı erekler için de kullanılabilmektedir. Bize özgürlük sunan dil, dünyamızı bir kafese, cezaevine de dönüştürebilmektedir.

Dil-düşünce yetisi, her şeye karşın,  insanı dünyada yalnızlıktan, tutsaklıktan kurtarmıştır. İnsanlık, evrendeki yalnızlığıyla tutsaklığından da bu yetisinin ışığıyla, bu ışığın gücüyle kurtulacaktır.

Bu inançla; insanı, toplumu, dilini ele geçirerek egemenlik altına almaya çalışanlara karşı özgürlük, bağımsızlık savaşı vermekle yükümlü dil-düşünce yetimizin, yazı gücümüzün ayrımına varmamızı sağlayarak geliştirilmesi konusunda önemli çalışmalar yapan Dil Derneği “2021 Çukurova Ödülü”ne uygun bulunmuştur.

Daha önce Çukurova Ödülü alan sanatçıların, bilim insanlarının isimleri şöyle:

Nihat Ziyalan (2009), Taha Toros (2010), Ayla Kutlu (2011), İpek Ongun (2012), Prof. Dr. Erman Artun (2013), Ülkü Tamer (2014), Yaşar Kemal (2015), Mehmet Aksoy-Necah İbrahim (2016), Haluk Uygur (2017), İsa Çelik (2018), Nedim Gürsel (2019), Tariq Ali (2021)

(vş)