Çukurova Edebiyatçılar Derneği’nden "Analar Günü" şiir yarışması

GESAM Dünya Sanat Günü’nü kutladı

ARATOS DERGİSİ 18. YILINDA

Portakal Çiçeği Karnavalı sona erdi…

Selim Arslan’dan 26. Karikatür sergisi

Üç atölyeden “Kadın ve Ben” sergisi

AFAD’DA YENİ BAŞKAN CENGİZ TALTEKİN

EİB Moda Tasarım Yarışmasıyla kendi markalarını yarattılar

Nur Betül Arslan’dan ilk kişisel sergi

 BUGÜN DÜNYA TİYATROLAR  GÜNÜ

YAZAR CUMALİ ÇEK’LE SÖYLEŞİ

Altınoran Düşünce ve Sanat Derneği kongresini yaptı

BU YIL ALTIN STEVIE ÖDÜLÜ SABANCI VAKFI’NA

Adana Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları perde açıyor…

“SAKIP SABANCI YAŞAM BOYU BAŞARI ÖDÜLÜ” NEVRA SEREZLİ’YE VERİLDİ

SEYHAN’DAN ÖZEL TİYATROLARA DESTEK

Altınoran Sanat Sanal Galerisi açıldı

ASAF BUDAK’IN“ÇİZGİLİ DÜNYA” KARİKATÜR ALBÜMÜ YAYINLANDI

Seyhan Halk Eğitim Merkezi geçmişle günümüz arasında köprü

SABANCI VAKFI 2021 FARKINDALIK ÖDÜLÜ ALDI

Sağlıkçıların tükenmişliği çamurda şekil buldu

ÇÜTAM Konferansları Devam Ediyor

Prof. Dr. Kanter, “Kemalettin Tuğcu Romanlarında Sosyal Tenkit” başlıklı konuşmasıyla ÇÜTAM katılımcılarıyla canlı yayında buluştu.

 

 

Çukurova Üniversitesi(ÇÜ) Türkoloji Araştırmaları Merkezi (ÇÜTAM) Kültür Evi etkinlikleri kapsamında, ‘cutam1996’ Instagram hesabı üzerinden yapılan canlı yayının konuğu, Mardin Artuklu Üniversitesi - Edebiyat Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Beyhan Kanter oldu. Prof. Dr. Kanter, “Kemalettin Tuğcu Romanlarında Sosyal Tenkit” başlıklı konuşmasıyla ÇÜTAM katılımcılarıyla canlı yayında buluştu. 

 Konuşmasına Kemalettin Tuğcu’nun hayatıyla ilgili bilgi vererek başlayan Prof. Dr. Kanter, yazarın 1902 yılında İstanbul Çengelköy’de doğduğunu ve hayatı boyunca edebiyatla bağlantılı olarak birçok işle ilgilendiğini söyledi. Tuğcu’nun, yazı hayatına 1935 yılından itibaren başladığını dile getiren Prof. Dr. Kanter, yazarın 1955 yılında ‘Doğan Kardeş Matbaası’nda müdür olduğunu belirtti. Kemalettin Tuğcu’nun yaşamı boyunca ayağıyla ilgili bazı sağlık problemleriyle uğraştığını da hatırlatan konuşmacı, bu durumun onun romanlarındaki karakterlere de yansıdığından söz etti.

 Kemalettin Tuğcu Romanlarında Sosyal Tenkit

Tuğcu’nun romanlarının sosyolojik gerçekliği net bir şekilde yansıttığını ifade eden Prof. Dr. Kanter, yazarın aynı zamanda bir dönem romancısı olduğunu ve onun romanlarındaki karakterlerin bir dönemin sosyolojik gerçekliğini yansıttığını dile getirdi. Tuğcu’nun 450’ye yakın romanı olduğunu belirten Prof. Dr. Kanter, bunların yanı sıra yazarın, dönemindeki gazetelerde tefrika edilen bazı eserleri olduğunu da söyledi. Konuşmasına, Kemalettin Tuğcu romanlarından ve bu romanlarda ele alınan konulardan bahsederek devam eden Prof. Dr. Kanter, Tuğcu romanlarında çoğunlukla öksüz, yetim tiplerinin, zavallı ve olumsuz anne arketiplerinin var olduğunu ifade etti.  Yazarın romanlarında bir rol model çizme kaygısı olduğunu hatırlatan konuşmacı, bu romanlarda bazı mesajlar verilmeye çalışıldığının da altını çizdi. 1940’lı yıllardan 1970’li yılların sonuna kadar Tuğcu’nun çok okunan bir yazar olduğu bilgisini veren Prof. Dr. Kanter, onun eserlerinde çocuklara merhamet, doğruluk ve dürüstlük gibi hususların aşılandığını ve bunun olumsuz karakterler üzerinden yapılmaya çalışıldığını belirtti.

 Prof. Dr. Kanter, konuşmasını tamamladıktan sonra ÇÜTAM katılımcılarından gelen soruları da yanıtladı. Çukurova Üniversitesi Türkoloji Araştırmaları Merkezi Müdürü Prof. Dr. Deniz Abik konuşma sonrası, canlı yayın konuğu olan Prof. Dr. Beyhan Kanter’e katkı ve katılımlarından dolayı teşekkürlerini sundu.

 (vş)