HALUK UYGUR'DAN "MANZARALARIM" FOTOĞRAF SERGİSİ

Çukurova Edebiyatçılar Derneği’nden "Analar Günü" şiir yarışması

GESAM Dünya Sanat Günü’nü kutladı

ARATOS DERGİSİ 18. YILINDA

Portakal Çiçeği Karnavalı sona erdi…

Selim Arslan’dan 26. Karikatür sergisi

Üç atölyeden “Kadın ve Ben” sergisi

AFAD’DA YENİ BAŞKAN CENGİZ TALTEKİN

EİB Moda Tasarım Yarışmasıyla kendi markalarını yarattılar

Nur Betül Arslan’dan ilk kişisel sergi

 BUGÜN DÜNYA TİYATROLAR  GÜNÜ

YAZAR CUMALİ ÇEK’LE SÖYLEŞİ

Altınoran Düşünce ve Sanat Derneği kongresini yaptı

BU YIL ALTIN STEVIE ÖDÜLÜ SABANCI VAKFI’NA

Adana Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları perde açıyor…

“SAKIP SABANCI YAŞAM BOYU BAŞARI ÖDÜLÜ” NEVRA SEREZLİ’YE VERİLDİ

SEYHAN’DAN ÖZEL TİYATROLARA DESTEK

Altınoran Sanat Sanal Galerisi açıldı

ASAF BUDAK’IN“ÇİZGİLİ DÜNYA” KARİKATÜR ALBÜMÜ YAYINLANDI

Seyhan Halk Eğitim Merkezi geçmişle günümüz arasında köprü

SABANCI VAKFI 2021 FARKINDALIK ÖDÜLÜ ALDI

Işığın Efendisi: İbrahim Zaman

Altınoran Düşünce ve Sanat Platformu, Türk Fotoğrafının büyük ustası İbrahim Zaman’ı konuk etti.Sille Sanat Sarayı Kulübü Başkanı Reha Bilir,-“İbrahim Zaman, bizim hocamızdır, öğretmenimizdir” dedi.

Altınoran Düşünce ve Sanat Platformu’nun “Altınoran Buluşmaları” adını verdiği online toplantısının dördüncü konuğu “Işığın Efendisi” olarak nitelendirilen İbrahim Zaman oldu.

Konya’da Kurulu olan Sille Sanat Sarayı Kulübü ile ortaklaşa düzenlenen etkinliğin açış konuşmasını yapan Altınoran Düşünce ve Sanat Derneği Başkanı Dr. S.Haluk Uygur, İbrahim Zaman’ın Türk Fotoğrafının büyüğü olduğunu belirterek,”O aslında ışıkların efendisidir” dedi.

84 yaşındaki İbrahim Zaman da konuşmasında ailesinin Bulgaristan’dan Türkiye’ye geldiğini ve kendisinin 1937 yılında Adapazarı’nda doğduğunu, küçük yaşta çırak olarak başladığı fotoğrafçılık yaşamını askerde de devam ettirdiğini söyledi.  Askerde komutanlara poz verirken “sağa dön, sola dön” şeklinde emirler verdiğini anlatan Zaman, “Askerlik dönüşü Adapazarı’nda mesleğime devam ettim ama merakımdan dolayı ben ötelerini anlamak, duymak ve bilmek istiyordum. Kendimi geliştirmek için İstanbul’da 2 yıl çalıştım ve daha sonra 65 yıl İstanbul’da kaldım” dedi.

İlkokul mezunu olduğunu bugüne kadar 7 kitabının yayınlandığını ve basıma hazır 22 kitabının daha bulunduğunu ifade eden İbrahim Zaman, “Allah çektirmesin diye bir söz vardır. Ben ise Allah herkese fotoğraf çektirsin” diyorum” şeklinde konuştu.

Duygusal anların yaşandığı etkinlikte İbrahim Zaman,bu etkinliği düzenleyen Altınoran ile Sille Sanat Sarayı Kulübü’ne ve katılımcılara teşekkür etti.

Sille Sanat Sarayı Kulübü Başkanı Reha Bilir de, “İbrahim Zaman, bizim hocamızdır, öğretmenimizdir. Bizim değerimiz olan bu insanlara yaşarken önem vermeliyiz. Konya’da bir seminer odamızın adını İbrahim Zaman koyarak ona olan vefa borcumuzu yaşarken yerine getirmeye çalıştık” ifadesini kullandı.

Programda eski sinema oyuncusu Tijen Par’ın seslendirdiği “Nil Vadisinde Zaman” ve “Boğaziçi” konulu İbrahim Zaman’ın gösterimi sunuldu.

(vş)