Sokaklar sessizliğe büründü

YENİ YILDA ALDIĞINIZ KARARLARIN ARKASINDA DURUN

Prof. Dr. Nevzat Tarhan: “En yan etkisiz ilaç alınmayan ilaçtır"

Evde kaldık, oyunlara daha fazla para harcadık 

İSTANBULDAKİ BARAJ HAVZALARINDAN 40 TON ATIK ÇIKTI

Adana’da asfalt çalışmaları sürüyor

POLİS ADAYLARINDAN ADANAYA HEM CAN HEM KAN

Pandemi sürecinde zaman iyi değerlendirilmeli

PTT AŞ VE AZERPOST ARASINDA İŞ BİRLİĞİ PROTOKOLÜ

Turizm sektöründe ilk hareketlenmeler iç pazarda olur

YURTTA HAVA SICAKLIKLARI DÜŞÜYOR, BUZLANMA VE ZİRAİ DON BEKLENİYOR

Adana'daki yağmur zor anlar yaşattı

COVID-19’UN ETKİ ETTİĞİ 5 KALP-DAMAR PROBLEMİ

Ahmet Yahşi’ye son görev

Büyükşehir, Covid-19 salgınına karşı mücadeleyi sürdürüyor

YÜREĞİR BELEDİYESİ HER GÜN 2 BİN 511 AİLEYE SICAK YEMEK DAĞITIYOR

"Şehit Erkut Akbay mahallesinde neler oluyor?"

“Emekçi kardeşlerimin hepsiyle gurur duyuyorum”

"Bu zor koşullarda mücadele edip, başarmak hepimizin sorumluluğu”

Akay: “Muhtar ve halkın yönetimde söz sahibi olmasını önemsiyoruz”

“İfade ve Basın özgürlüğü önündeki engeller kaldırılmalı”

AOSB’DE YANGIN TATBİKATI

Adana Hacı Sabancı Organize Sanayi Bölgesi (AOSB) Müdürlüğünde, olası bir yangına karşı teorik bilgilendirme ve tatbikat yapıldı.

Sürdürülebilir ve kesintisiz üretim için sanayicilere sunduğu hizmetlerin yanı sıra eğitim çalışmalarını da sürdüren Adana Hacı Sabancı Organize Sanayi Bölgesi Müdürlüğü’nce, sanayiciler ve çalışanlar için, en büyük beşeri afetlerden olan “yangına” yönelik eğitim ve tatbikat gerçekleştirildi. 

AOSB Seyhan Toplantı Salonu’ndaki teorik eğitim Yangın Uzmanı Metin Sarac ve Falckon İtfaiye Müdür Yardımcısı Muharrem Solgun tarafından verildi.

İşletmelerde ortaya çıkabilecek olası yangın felaketlerini önlemek ve yangın anında yapılması gerekenler hakkında bilinç kazandırmak için düzenlenen eğitimde, Falckon Yangın Uzmanı Metin Sarac, yangının en büyük nedeninin beşeri unsurlar olduğunu dile getirdi. 

Saraç, “Yangınla insanlar arasında çok yakın bir ilişki vardır. Bazı doğal nedenlerin dışında yangınların çıkmasında en büyük etken olarak insanı görüyoruz. İnsanlara özgü umursamazlık, dikkatsizlik, aşırı güven gibi haller her zaman bir yangının başlamasına ve yayılmasına yol açabiliyor. Bunlardan daha önemli olan bir etken daha vardır ki o da bilgisizliktir. Endüstriyel tesislerde kullanılan başlıca makine ve ekipmanların muhakkak bakım ve kontrollerinin periyodik olarak, alanlarında uzman kişiler tarafından yapılması gerekmektedir.” dedi. 

Yangın Sırasında Neler Yapılmalı? 

Duman, yanık kokusu, yangın gibi anormal durumlarla karşılaşan kişilerin öncelikle soğuk kanlı davranmaları gerektiğini söyleyen Yangın Uzmanı Metin Sarac şunları kaydetti: 

“Yangın görülen yerin acele tahliyesi sağlanıp hava cereyanını azaltmak için kapılar kapalı tutulmalı. Yangın ikaz sistemi kullanılmalı. Koridorlardaki yangın zili veya yangın çanı ile çalışanlar uyarılmalı, itfaiye ekibi yangını söndürmeye sevk edilmeli. Kurtarma ekibi eşyaların tahliyesine yardım etmeli ve tahliye edilen eşyanın güvenliğini sağlamalı. İlk yardım ekibi hazır duruma getirilmeli.”

Yangın esnasında yapılması gerekenleri anlatan Sarac, sunumun ardından katılımcılara uygulamalı olarak bir yangının nasıl söndürüldüğünü gösterdi. 

AOSB İtfaiye Merkezi’nde devam eden “Yangın Önleme ve Söndürme Eğitimi ve Tatbikatı”nda itfaiye erleri kontrollü olarak ateş yaktı. Yangın ekipmanlarını giyen erler, katılımcılara farklı yangın söndürme yöntemlerini uygulamalı olarak anlattı. (Öİ)


Haber Kaynak : HABER MERKEZİ