Büyükşehir'e bağlı Ulaşım A.Ş'de TİS sevinci

DOLAR 8 LİRA SEVİYESİNİN ÜSTÜNDE İŞLEM GÖRÜYOR

Fitch: Mevduatların yarısından fazlası döviz cinsinden

"Dünya Türk mandalinasına hücum etti"

Araç muayene ücretlerine zam yolda

‘AB, TÜRK MAKARNASINA UYGULADIĞI KOTAYI GÖZDEN GEÇİRMELİ’

Kapanan işyeri sayısı artış    

Ege İhracatçı Birlikleri “Sıfır Atık Belgesi” alan ilk ihracatçı birlikleri oldu

İkinci el araç fiyatları kontrol edilemiyor

Kasım ayında tüketici güven endeksi azaldı

GÜZELLİK FUARI AÇILDI

"İhracat hedeflerine erkek-kadın girişimci sayımızı eşitlediğimiz gün ulaşacağız"

Bilgiç, “Cumhurbaşkanımıza Akdeniz bölgemizin sorun ve taleplerini ilettik”

MERKEZ BANKASI POLİTİKA FAİZİNİ 4.5 PUAN ARTIRARAK % 15’E YÜKSELTTİ

AKİB, YAŞ MEYVE VE SEBZEDE ORTAK AKLI GÜÇLENDİRİYOR

SunExpress’ten bedeli karşılığında boş orta koltuk imkanı

AKİB, "KOBİ’LER 'PANDEMİDE İHRACAT PROJESİ' İLE GÜÇLENECEK"

HATAY FİDAN GÜNLERİ ADANA'DA BAŞLIYOR...

Yapı ruhsatı verilen yapıların yüzölçümü yüzde 58,1 arttı

Konut satışları düşüşe geçti

Borç yapılandırılması Resmi Gazetede yayınlandı

YARIN DÜNYA SÜT GÜNÜ

İncefikir, "Türkiye’de kişi başına ortalama yıllık 146 litre süt tüketilmektedir. AB ülkelerinde 342,5 litre, ABD’de ise kişi başına ortalama yıllık 292 litredir. Tüketimle orantılı olarak üretimimizi de artırmalıyız" dedi.

Seyhan Ziraat Odası Yönetim Kurulu Üyesi Cahit İncefikir, kırmızı et sorununun çözümünün süt üretiminin desteklenmesi ile mümkün olduğunu söyledi.

Hayvancılık sektörünün lokomotif ürünü olan sütün insan sağlığı için de çok önemli olduğuna değinen İncefikir, et hayvancılığının materyalini süt hayvancılığının sağladığına vurgu yaparak, “Sütün faydalarını anlatmak, süt içme alışkanlığının kazandırılması ve süt tüketiminin artırılması amacıyla, Uluslararası Sütçülük Federasyonu'nun 1956 yılında aldığı karar ile her yıl 21 Mayıs gününün, Federasyon’a üye tüm ülkelerle birlikte ülkemizde de “Dünya Süt Günü” olarak kutlanmaktadır” dedi.

ANA VARSA DANA VARDIR

Süt üreticisinin yaşadığı sıkıntılardan dolayı Dünya Süt Günü’nü buruk kutladığını belirten İncefikir, normalde 1,5 olması gereken süt yem paritesinin yem fiyatlarına gelen yüzde 18 civarındaki zamdan sonra paritenin 1'e gerilediğine dikkat çekerek şöyle konuştu:

“2019 yılı TÜİK verilerine göre 17.872.331 büyükbaş, 48.481.479 küçükbaş hayvan varlığımız var. Büyükbaş hayvancılığın ayakta kalabilmesi, kırmızı et üretiminde sıkıntı yaşanmaması, ancak sütün istikrarlı, yeterli ve güvenceli bir pazara sahip olmasıyla mümkündür. Özetleyecek olursak ana varsa dana vardır. Üretimin sürdürülebilirliğini sağlamak için çiğ süt/yem paritesinin en az 1,5 olmasını sağlayacak tedbirlerin alınması gerekmektedir.”

ÇİĞ SÜT DESTEKLEME PRİMİ ARTIRILMALI

Türkiye’de süt tüketimi konusunda yapılan araştırmaya göre kişi başına ortalama yıllık 146 litre süt tüketildiği, bu oranın 23 litrelik kısmının içme sütü, geri kalanının ise süt ürünleri olduğunu ifade eden İncefikir konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Sağlık açısından süt tüketimimizi artırmalıyız. AB ülkelerinde 342,5 litre, ABD’de ise kişi başına ortalama yıllık 292 litredir. Tüketimle orantılı olarak üretimimizi de artırmalıyız. Bu bağlamda 10 kuruş olan çiğ süt destekleme priminin 1 Ocak 2019 tarihindeki rakama yani 25 kuruşa çıkarılmalı. Aksi durumda yem fiyatlarındaki artışı karşılayamayan üretici damızlık hayvanlarını hızla kesime göndermek zorunda kalacaktır.”

(VŞ)


Haber Kaynak : HABER MERKEZİ