Vali Elban Çukurova Belediyesini Ziyaret Etti

Vali Elban’dan Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral İbrahim Koyuer’e Ziyaret

“Psikiyatri Uzmanlarının ruh sağlığını bozmayın”

 “Sağlıkçılar ekonomik olarak da tükenmişlik sınırına itilmektedir”

WhatsApp : 'MESAJ GİZLİLİĞİNİZ HİÇBİR ŞEKİLDE ETKİLENMİYOR'

FACEBOOK VE WHATSAPP’IN VERİLERİN PAYLAŞILMASI ZORUNLULUĞU DURDURULDU

Ahmet Yahşi Çarşamba günü toprağa verilecek

ÇKHD: "MELEK İPEK TUTUKSUZ YARGILANSIN"

AHMET YAHŞİ’Yİ KAYBETTİK

ÇGC, ‘Milletimizin müşterek sesi özgürce yaşamalı’

Çetin, “Medya çalışanları bayram kutlayacak durumda değil”

Karalar, “Basın başlı başına bir kuvvet, bir mektep, bir rehberdir”

BAŞKAN KOCAİSPİR’İN GAZETECİLER GÜNÜ MESAJI

TGF; 10 Ocak Çalışamayan Gazetecilerle ! Buruk Yaşanıyor

TGS, "İşsizlik sarmalında 10 Ocak yaşıyoruz"

Taşkın, “Çalışan Gazeteciler Günü Kutlu Olsun”

ADANA BAAROSU'NDAN 10 OCAK KUTLAMASI

WhatsApp Sözleşmesinin Bilinmeyenleri

Türk Eğitim Vakfı’nın Uzaktan Eğitimde Eşit Fırsat Hareketi’ne Katkı

TGS İzmir Şubesi Başkanı Hüner: ''10 Ocak artık 'anma' günüdür

“ÜNİVERSİTELERİN SAYGINLIĞI, SADECE ÜNİVERSİTELERİN DEĞİL HEPİMİZİN SORUNUDUR”

SALMAN,“TMMOB’NİN YASASI DEĞİŞTİRİLMEK İSTENİYOR”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve partisi AKP’nin, pandemi döneminin zor koşullarından yararlanmakta sakınca görmediğini, belirten Erol Salman hatta hükümetin bunu bir fırsat olarak değerlendirdiğini kaydetti.

 

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Adana İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri Erol Salman, Türkiye Covid 19 salgınıyla uğraşırken, AKP Hükümeti’nin, Anayasa’nın kamu kurum ve kuruluşu niteliğindeki 135. maddesine dayalı 6235 sayılı TMMOB Kanunu’nu değiştirmek için yasa tasarısı yapmak için çalışma başlattığını söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve partisi AKP’nin, pandemi döneminin zor koşullarından yararlanmakta sakınca görmediğini, belirten Erol Salman hatta hükümetin bunu bir fırsat olarak değerlendirdiğini kaydetti.  Salman, “gerek meslek odalarını hedef alması, gerekse Olimpos ve Salda gibi doğal varlıklarımızı heba etme projeleri, yeni kayyum atamalarından da son günlerin örnekleri olarak açık ve net olarak görmekteyiz.  İktidara yönelik en ufak bir eleştirinin bile soruşturma gerekçesi olduğu ülkemizde,  yandaşlarının televizyon ekranlarından, sosyal medyadan karşılarına aldıkları kesimlere her türlü tehdidi savurması ise bir suç unsuru olarak görülmemektedir” dedi.

“KAMUSAL SORUMLULUĞU OLAN TMMOB, EMEKÇİDEN VE HALKTAN YANA”

Türkiye’de, demokrasiden, haktan, emekten yana olmanın iktidar için suç sayıldığını söyleyen Salman şöyle devam etti:

“TMMOB, kamusal yetkileri ile denetim yapmakta, ülkemize, kamusal varlıklarımıza, halkımıza zarar veren projelere ve politikalara karşı çıkmakta, emekten, barıştan ve demokrasiden yana saf tutmaktadır.  TMMOB, bilimsel, teknik esaslar doğrultusunda görüş oluşturarak hazırladığı raporlarla,  açtığı davalarla, ülke kaynaklarının uluslararası sermaye ve yandaş sermaye çevrelerince talan edilmesine karşı durmaktadır.  TMMOB’nin engellenmek istenmesi sermaye talanın önünde duran muhalif bir güç olması,  toplum adına denetim kanallarını çalıştırmasından kaynaklanmaktadır.   TMMOB,  derelerimizin, ormanlarımızın, sulak alanlarımızın, madenlerimizin,  kıyılarımızın ve kentlerimizin geleceğini savunmaktır.  TMMOB Salda, AOÇ, Olimpos, Alpu, Fırtına Vadisi, Munzur ve Kazdağları’nın yok edilmesine karşı durmaktır.”

TMMOB GİBİ DİĞER MESLEK ODALARI DA İKTİDARIN HEDEFİNDEDİR

TMMOB’nin demokrasi mücadelesinin önemli bir unsuru olduğunu dile getiren Salman sözlerini şöyle sürdürdü:

“TMMOB, duruşuyla mücadelesiyle, taviz vermeyen tarzıyla, emekten, barıştan yana olan, insanca yaşamın korunmasına yönelik çalışmalarıyla ülkemizin en saygın kurumlarından biridir. Tüm bunlar otoriter bir iktidar için rahatsız edici ve olmaması gereken unsurlardır. Bu nedenle TMMOB’nin muhalif gücünü ve etkisini kırmak,  kamusal denetim yetkisini gasp etmek, Odalarımız üzerinde otoriter bir denetim kurmak istemektedirler. TMMOB gibi diğer meslek odaları da iktidarın hedefindedir. Milyonlarca insanı temsil eden meslek örgütlerimiz ilerici, halktan yana, toplumcu mücadele çizgileri nedeniyle ve antidemokratik uygulamalara, kamuyu zarara uğratan girişimlere karşı güç birliği içinde mücadele ettikleri için hedef alınmaktadır. Bu saldırıya karşı da her zaman olduğu gibi birlikte mücadele etmektedirler. Birliğimizi hedef alan bu saldırılar ilk değildir. TMMOB, darbe dönemlerinde de ortaya çıkarılan, iktidarın yıllardır ajandasında bulunan, defalarca gündeme getirilen bu tür girişimlere daha önce izin vermemiştir. TMMOB’nin sesini kısmaya hiç kimsenin gücü yetmeyecektir. Yeniden karşımıza çıkartılan bu saldırıya karşı; ülkemizin bilim ve teknikten güç alan, demokrasi ve barış mücadelesinden vazgeçmeyen,  laikliğe ve cumhuriyet değerlerine sahip çıkan mühendis, mimar ve şehir plancıları kararlılıkla, dirençle mücadele edecektir.”

(VŞ)


Haber Kaynak : HABER MERKEZİ