Ayaz, “Türkiye’de sanat yeterince anlaşılmadı”

TARSUS’TA ARATOS GÖZLEMEVİ KURULUYOR

Ressam Çevirgen, “Sanat, estetik bakışın imzasıdır”

TÜREMEN’İN ÖĞRENCİLERİ HOCALARINI SERGİ İLE ANIYOR

Onan’dan Altınoran’da “Dönüşen Şehir” sergisi

“Dünya Sanat Günü ‘Wallace Hartley’ Ödülleri”sahiplerini buldu

Tepebağ'da kazı çalışmaları devam ediyor

Ressam Tokacı, ”Ruhumun rehberliğini yapıyorum”

ARKEOLOG HÜSEYİN ADIBELLİ’NİN TARSUS KİTABI ÇIKTI

HALUK UYGUR'DAN "MANZARALARIM" FOTOĞRAF SERGİSİ

Çukurova Edebiyatçılar Derneği’nden "Analar Günü" şiir yarışması

GESAM Dünya Sanat Günü’nü kutladı

ARATOS DERGİSİ 18. YILINDA

Portakal Çiçeği Karnavalı sona erdi…

Selim Arslan’dan 26. Karikatür sergisi

Üç atölyeden “Kadın ve Ben” sergisi

AFAD’DA YENİ BAŞKAN CENGİZ TALTEKİN

EİB Moda Tasarım Yarışmasıyla kendi markalarını yarattılar

Nur Betül Arslan’dan ilk kişisel sergi

 BUGÜN DÜNYA TİYATROLAR  GÜNÜ

YAZAR CUMALİ ÇEK’LE SÖYLEŞİ

Üç atölyeden “Kadın ve Ben” sergisi

Altınoran Düşünce ve Sanat Derneği, Salihli Fotoğraf Derneği ve Tekin Ertuğ atölyelerinden ortak sanal sergi açıldı.- Berna Ateşoğlu anısına düzenlenen sanal sergide 90 eser yayınlandı.

Altınoran Düşünce ve Sanat Derneği, Salihli Fotoğraf Derneği ve Tekin Ertuğ atölyelerinden oluşan ortak sanal sergi açıldı. Berna Ateşoğlu anısına düzenlenen sanal sergide 90 eser yayınlandı.

Altınoran Düşünce ve Sanat Derneği Başkanı Dr. S. Haluk Uygur,  kendi öncülüğü ve eğitmenliğinde Altınoran Düşünce ve Sanat Derneği, Salihli Fotoğraf Derneği ve Tekin Ertuğ Atölyesi’nin ortaklaşa gerçekleştirdikleri “Görünmeyeni Gösteren Fotoğraf Atölyesi” katılımcılarının eserlerinden oluşan serginin özdeki amacının, gördüğünü değil, düşündüğünü ve/ya hissettiğini fotoğrafın diliyle ortaya koyabilmek olduğunu söyledi.

Uygur, açtıkları sanal sergi hakkında şunları söyledi:

“Sanat etkinliğinin ‘kaba saptama’nın ötesinde bir yerde olduğu bilgisinden yola çıkılarak yapılan atölye çalışmasında, yaşadığımız dönemin en güncel meselelerinden bir olan ve medyada fazlaca yer tutan ”kadın” olgusunu empoze edildiği gibi değil, geniş bir perspektiften, derinlemesine ele alarak ve alışılagelen otoportre (özportre) yaklaşımından uzaklaşıp, bireyin hakikaten bizatihi kendisini ortaya koyacağı  “ben”i sanatın konusu yaparak nihai sözü fotoğrafik düzlemde dillendirmek esas alındı. Covid salgının hepimize evlere hapsettiği günlerde üç kardeş atölyede çalışan ve Türkiye’nin çeşitli yerlerine dağılmış olan fotoğrafçıların, zoom, facebook vasıtasıyla iletişim kurmak suretiyle katıldığı çalışma, aynı zamanda salgının oluşturduğu kısıtlamaya bir karşı duruş olarak da değerlendirilmelidir. Fotoğraf kariyerinde yeni olan ve ustalaşmış fotoğrafçıların bir araya gelerek değerli dostumuz Berna Ateşoğlu anısına yaptığı bu çalışmanın fotoğrafik değerini, bu karşı duruşun etkisiyle birlikte değerlendirmenizi dileriz.”

90 eserden oluşan sanal serginin açılışı da çevrimiçi olarak gerçekleştirildi. Açılış katılan sanatçılar, kendi eseri hakkında kısa açıklamalarda bulundular.

Haluk Uygur, Berna Ateşoğlu anısına hazırlanan serginin www.altinoransanat.com adresinden izlenebileceğini sözlerine ekledi.

(vŞ)