Ayaz, “Türkiye’de sanat yeterince anlaşılmadı”

TARSUS’TA ARATOS GÖZLEMEVİ KURULUYOR

Ressam Çevirgen, “Sanat, estetik bakışın imzasıdır”

TÜREMEN’İN ÖĞRENCİLERİ HOCALARINI SERGİ İLE ANIYOR

Onan’dan Altınoran’da “Dönüşen Şehir” sergisi

“Dünya Sanat Günü ‘Wallace Hartley’ Ödülleri”sahiplerini buldu

Tepebağ'da kazı çalışmaları devam ediyor

Ressam Tokacı, ”Ruhumun rehberliğini yapıyorum”

ARKEOLOG HÜSEYİN ADIBELLİ’NİN TARSUS KİTABI ÇIKTI

HALUK UYGUR'DAN "MANZARALARIM" FOTOĞRAF SERGİSİ

Çukurova Edebiyatçılar Derneği’nden "Analar Günü" şiir yarışması

GESAM Dünya Sanat Günü’nü kutladı

ARATOS DERGİSİ 18. YILINDA

Portakal Çiçeği Karnavalı sona erdi…

Selim Arslan’dan 26. Karikatür sergisi

Üç atölyeden “Kadın ve Ben” sergisi

AFAD’DA YENİ BAŞKAN CENGİZ TALTEKİN

EİB Moda Tasarım Yarışmasıyla kendi markalarını yarattılar

Nur Betül Arslan’dan ilk kişisel sergi

 BUGÜN DÜNYA TİYATROLAR  GÜNÜ

YAZAR CUMALİ ÇEK’LE SÖYLEŞİ

ARATOS DERGİSİ 18. YILINDA

Adını Antik çağda yaşamış şair, matematikçi ve gökbilimci Tarsuslu filozof Aratos’tan alan dergi şu ana kadar 103 sayı yayınlandı.

Tarsus’ta 2004 yılında yayın hayatına başlayan Aratos tarih, felsefe, kültür ve sanat dergisi Aratos 18. yılında. Adını Antik çağda yaşamış şair, matematikçi ve gökbilimci Tarsuslu filozof Aratos’tan alan dergi şu ana kadar 103 sayı yayınlandı.

  Edinilen bilgiye göre Aratos, Tarsus’ta cumhuriyetten bu yana yayınlanan en uzun süreli kültür sanat dergisi oldu.

Aratos dergisi yayın hayatına başladığı 2004 yılından bu yana 103 sayı yayınlandı, derginin ekinde Tarsus tarihi ve kültürünü yansıtan ayrı basım 50 adet kitap çıkarıldı. Ayrıca Aratos dergisi 2015 yılında bir kültür ve sanatevine dönüştü. Dergi bünyesinde oluşturulan Aratos Felsefe Okulu 10. yılına girdi ve dergi adına yapılan bir girişimle Türkiye genelinde 25 kentte felsefe okulu kuruldu.
Aratos Dergisi ve Kültür Sanatevi adına felsefeden, edebiyata, tiyatrodan, sinemaya ve konserden sergilere kadar yüzlerce etkinliğe imza attı.
Aratos felsefe dergisi, yayın yönetmeni gazeteci-yazar Uğur Pişmanlık, Aratos dergisinin Tarsus’un tek entelektüel yayını olduğunu belirterek, “Tarsus’ta cumhuriyettin ilk yıllarından başlayarak zaman zaman bazı dergiler yayınlanmıştır. Ancak kimi üç beş sayı, kimi 20-25 sayı çıkan bu dergilerin ömrü çok uzun olmamıştır. Ayrıca Tarsus için oldukça değerli ve anlamlı olabilecek kültür sanat dergiciliği bu kentte son derece kısır kalmıştır. Cumhuriyetten günümüze kadar Tarsus’ta neredeyse ortalama 10 yıla bir dergi düşmektedir. Antik çağda çok sayıda felsefe okulunun bulunduğu, filozofların yetiştiği, cumhuriyet sonrasında da tiyatro, sinema ve edebiyat ile bilim alanında çok değerli isimleri yetiştiren Tarsus’un özellikle dergicilik konusundaki çoraklığı üzüntü vericidir” diye konuştu.
Pişmanlık ayrıca, Aratos dergisinin yereli aşan bir yayın ve bir anlamda da Türkiye’de yayınlanan en uzun süreli birkaç yerel dergiden biri olduğunu vurgulayarak, “Aratos dergisinin bugüne gelebilmesi de kolay olmadı elbet. Aratos’un ardında bir karınca ordusu var. Bu 18 yıllık süreçte dergiye her türlü desteği veren dostlarımıza, yazılarıyla besleyen yazarlarımıza yürekten teşekkür ediyoruz. Aratos 18 yıl önce çıktığı yolculuğa devam ediyor” dedi.

(vş)