Ayaz, “Türkiye’de sanat yeterince anlaşılmadı”

TARSUS’TA ARATOS GÖZLEMEVİ KURULUYOR

Ressam Çevirgen, “Sanat, estetik bakışın imzasıdır”

TÜREMEN’İN ÖĞRENCİLERİ HOCALARINI SERGİ İLE ANIYOR

Onan’dan Altınoran’da “Dönüşen Şehir” sergisi

“Dünya Sanat Günü ‘Wallace Hartley’ Ödülleri”sahiplerini buldu

Tepebağ'da kazı çalışmaları devam ediyor

Ressam Tokacı, ”Ruhumun rehberliğini yapıyorum”

ARKEOLOG HÜSEYİN ADIBELLİ’NİN TARSUS KİTABI ÇIKTI

HALUK UYGUR'DAN "MANZARALARIM" FOTOĞRAF SERGİSİ

Çukurova Edebiyatçılar Derneği’nden "Analar Günü" şiir yarışması

GESAM Dünya Sanat Günü’nü kutladı

ARATOS DERGİSİ 18. YILINDA

Portakal Çiçeği Karnavalı sona erdi…

Selim Arslan’dan 26. Karikatür sergisi

Üç atölyeden “Kadın ve Ben” sergisi

AFAD’DA YENİ BAŞKAN CENGİZ TALTEKİN

EİB Moda Tasarım Yarışmasıyla kendi markalarını yarattılar

Nur Betül Arslan’dan ilk kişisel sergi

 BUGÜN DÜNYA TİYATROLAR  GÜNÜ

YAZAR CUMALİ ÇEK’LE SÖYLEŞİ

ASAF BUDAK’IN“ÇİZGİLİ DÜNYA” KARİKATÜR ALBÜMÜ YAYINLANDI

Aratos Dergisi yeni kitaplar yayınlayarak yoluna devam ediyor. Aratos Yayınları son olarak Tarsuslu Karikatürist Asaf Budak’ın “Çizgili Dünya” adlı karikatür albümünü yayınladı.

Edinilen bilgiye göre, Aratos Yayınları’ndan Ocak ayından bu yana “Yeryüzü Olayları”, “Kent Sosyolojisi ve Kent Tarihleri”, “Tarih İçinde Bir Başkent Tarsus”, “Edebiyatımızda Bisiklet” ve “Geleneksel Tarsus Evleri” bir dizi kitabın yayınından sonra “Çizgili Dünya” adıyla ilk kez bir karikatür albümü çıktı.

“Çizgili Dünya” adlı karikatür albümünde 1965 Tarsus doğumlu karikatürist Asaf Budak’ın renkli ve siyah-beyaz 56 karikatür yer alıyor.

Yaşamının büyük bir bölümünde denizcilik yaparak sürdüren Asaf Budak, karikatürlerini çalıştığı gemilerde çiziyor.

Çok sayıda kişisel ve karma sergide eserleriyle yer alan karikatürist Asaf Budak, çizimleriyle ödül de almış. Halen Belçika'nın başkenti Brüksel’de yaşamakta ve üretmeye devam etmektedir.

Aratos Felsefe Dergisi Yayın Yönetmeni Uğur Pişmanlık, “Cumhuriyetten günümüze Tarsus’ta ilk olarak karşımıza ressam Mehmet Bal çıkar. Türk sineması için film afişleri çizen Mehmet Bal, İstanbul’a gitmeden önceki yıllarda Tarsus’ta tabela ve resim yapıyordu. Ressam Mehmet Bal aynı zamanda Tarsus’un ve Tarsus basınının ilk karikatüristidir.

İlk ve orta öğrenimini Tarsus’ta tamamlayan karikatürist Necati Abacı ile 1980 öncesi kuşaktan anabileceğimiz Gırgır çizerlerinden karikatürist ise Değer İskender lakabını kullanan Tarsus 1960 doğumlu Serdar Sarı vardır.

Öte yandan Tarsuslu tek kadın karikatürcüsü olarak ise Bayan Yanı adlı mizah dergisinde çizmeyi sürdüren İpek Özsüslü’yü sayabiliriz. Ve Asaf Budak’ı eklemek gerek.

Asaf Budak, güldürürken düşündüren esprileriyle ve güncel sorunlara bakışını yansıttığı çizgileriyle kendi tarzını yaratmış bir karikatürist. Onun bu üretimi hep zor koşullar içinde gerçekleşti ama hep çizmeyi sürdürdü.

Tarsuslu karikatürist Asaf Budak’ın Çizgili Dünya adlı bir karikatür albümünü Aratos Yayınları olarak yayınlamaktan mutluluk duyuyoruz.” diye konuştu.

(vş)