BM, yedi ülkenin oy hakkını askıya aldı

İtalya'da hükümet krizi

ABD Somali'deki askerlerini çekti ama,komşu ülkelere kaydırdı

Navalnıy hakkında 30 gün tutuklama kararı

DSÖ Genel Direktörü: Dünya feci bir ahlaki başarısızlığın eşiğinde

AB TÜRKİYE TRAFİĞİ ARTTI

Rus muhalif lider Navalnıy, Moskova'da gözaltına alındı

Çin ekonomisi yüzde 2,3 büyüdü

Biden'ın ilk kararnameleri hazır

Yıldız'a KKTC'de önemli görev

Filipinler'de helikopter kazasında 7 kişi öldü

İran: "ABD diplomatlarımızı hedef alıyor"

Üç büyük Avrupa ülkesi İran'a karşı

Paris'te protesto

Filistin yaza seçimlere hazırlanıyor

BM tarafları anlaştırdı: Libya’da geçiş hükümeti oluşturuluyor

Hindistan-ABD ilişkileri S-400 alımı nedeniyle geriliyor

“BİDEN YÖNETİMİNDE ABD-TÜRKİYE İLİŞKİLERİNİN GELECEĞİ İÇİN İYİMSER OLMAK OLASI DEĞİL"

WhatsApp geri adım attı

3 bin göçmen ABD yollarında

KKTC’de COVID-19 Aşısı Yaptırmak İsteyenlerin Oranı Yüzde 46

AB'den HDP'li belediyelere kayyum atanmasına eleştiri

AB Komisyonu Başkan Yardımcısı Josep Borrell, HDP'li belediyelere kayyum atanmasıyla ilgili Türkiye'nin hukuki yükümlülüklerine vurgu yaptı ve Türkiye'ye 'yerel demokrasilerin işleyişi önündeki engelleri kaldırılmasını istedi.

HDP yönetimindeki beş belediyeye daha Cuma günü kayyum atanmasına Avrupa Birliği eleştirdi.

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi ve AB Komisyonu Başkan Yardımcısı Josep Borell, Türkiye'de "muhalefet partilerine bağlı belediyelere karşı karar ve eylemlerin siyasi kaynaklı olduğu görünümü verdiğini ve derin endişe yarattığını" söyledi.

Geçen Cuma günü HDP'li beş belediyeye daha kayyum atandığına işaret eden Borrell, 2019 yılı ağustos ayından bu yana Türkiye'nin güneydoğusunda görevden alınan belediye başkanı sayısının 45'e ulaştığına dikkat çekti. Borrell, "Buna ek olarak Mart 2019'daki yerel seçimlerden bu yana yüzlerce yerel siyasetçi, seçilmiş kamu görevlisi ve HDP'nin binlerce üyesi terörizm bağlantılı suçlardan gözaltına alınmış, diğer belediye başkanlarına karşı da soruşturmalar açılmıştır" dedi.

Yazılı açıklamada "Türk hükümetinin terörle mücadeleye meşru hakkı bulunmakla birlikte aynı zamanda bunu, kendi Anayasası ve Türkiye'nin uluslararası yükümlülükleri çerçevesinde hukukun üstünlüğü, insan hakları ve temel haklarla uyumlu bir şekilde yürütme sorumluluğunun da bulunduğu" belirtildi.

'Yerel demokrasiyi zayıflatıyor'
Geniş terörle mücadele ya da suç kanunlarına dayanarak siyasi önlemler alınamayacağını belirten Borrell, "Bu önlemler, seçilmiş yerel temsilcilere karşı yargı süreçlerinin aşırı kullanımı, nisan ayı ortasında Ankara ve İstanbul belediye başkanlarına karşı açılan soruşturma örnekleriyle de birleştiğinde, yerel demokrasinin uygun işleyişini ciddi bir şekilde zayıflatmaktadır" ifadesini kullandı.

AB yetkilisi, "Türkiye, Venedik Komisyonu'nun tavsiyeleri ve Avrupa Yerel Yönetimler Özerklik Şartı çerçevesinde üstlendiği yükümlülüklerle uyumlu olarak yerel demokrasinin işleyişi önündeki engelleri ortadan kaldırmalıdır" dedi.

Cuma günü HDP'li Siirt, Iğdır, Baykan, Kurtalan, Muş ve Altınova belediye başkanlarının yerine kayyum atanmıştı. Haklarındaki terör soruşturmaları nedeniyle daha önce görevden el çektirilen dört belediye başkanı gözaltına alınmıştı. HDP, 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde 65 belediye kazanmıştı. Belediyelerden 45'ine kayyum atandı, 21 belediye başkanı tutuklu bulunuyor. Sekiz başkan ise şu an gözaltında. HDP'nin kalan belediye sayısı 12.
(VŞ)


Haber Kaynak : HABER MERKEZİ