DÜNYA ÇAPINDA CORONAVİRÜS SALGININDA VAK’A SAYISI 100 MİLYONA YAKLAŞTI

Hamaney’den Trump’a suikast iması

Mısır ve Tunus iş birliğini artırma yolunda

"Mutasyon virüs daha ölümcül olabilir"

ABD’lilerin salt çoğunluğu Trump'ın yargılansın diyor 

Biden, Kanada Başbakanı Trudeau ve Meksika Devlet Başkanı Obrador ile görüştü

AB Yüksek Temsilcisi Borell'den Türkiye'ye eleştiri

Lenin Kızıl Meydan'daki Mozolesi başında anıldı

Moldova Rusça'yı resmi dillerden çıkarttı

Biden: Covid-19'dan ölümler gelecek ay 500 bini geçebilir

AB sınırları kapatmıyor

Bağdat'taki saldırıyı IŞİD üstlendi

Avrupa Parlamentosu'ndan Demirtaş kararı

Taliban’dan Biden’a ABD güçlerini Afganistan’dan çekme çağrısı

Türkiye, PKK’ya karşı Irak ile ‘mutabakata’ vardı

AB, Beyaz Saray'ın yeni liderini 'memnuniyetle' karşıladı

Joe Biden, ilk gününde 17 kararname imzaladı

Viyana Filarmoni Orkestrası'ndan seyircisiz konser

Akdeniz'de sığınmacı teknesi battı: En az 43 ölü

Dışişleri Bakanlığı'ından '12 mil kararı' açıklaması

TRUMP: “BİR ŞEKİLDE GERİ DÖNECEĞİZ”

İran ABD'yi şikayet etti

İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, ülkesinin Venezuela’ya petrol sevkıyatını engellemeye yönelik girişimlerde bulunduğu gerekçesiyle ABD’yi BM’ye şikayet etti.

İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, ülkesinin Venezuela’ya petrol sevkıyatını engellemeye yönelik girişimlerde bulunduğu gerekçesiyle ABD'yi, Birleşmiş Milletler'e (BM) şikayet etti.

İran Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamaya göre Zarif, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres'e hitaben bir mektup yazdı.

Zarif, mektubunda, "ABD'nin yasadışı, tehlikeli ve kışkırtıcı tehditleri, uluslararası barış ve güvenliği tehdit eden bir tür korsanlıktır. ABD'nin dünyada güç kullanmayı bırakması ve uluslararası hukukun kuralına, özellikle de açık denizlerde nakliye özgürlüğüne saygı duyması gerekmektedir" ifadelerine yer verdi. Bakan Zarif, ABD'nin söz konusu tehditlerine karşı İran'ın gerekli tedbirleri alacağını ifade etti.

İsviçre’nin Tahran Büyükelçisi bakanlığa çağrıldı
Öte yandan, İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Abbas Arakçi, Washington ile Tahran yönetimi arasında arabuluculuk faaliyeti yapan İsviçre'nin Tahran Büyükelçisi'nin İran Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldığını açıkladı. Arakçi, İran ile Venezuela’nın ticari ilişkilerinin tamamen meşru ve yasal olduğunu belirterek ABD’nin İran tankerlerine herhangi bir müdahalesinin “serbest deniz taşımacılığı, uluslararası ticaret ve serbest enerji akışına” tehdit olarak görüleceğini bildirdi.

Arakçi bu durumda İran’ın yanıtının hızlı ve caydırıcı olacağını kaydetti.

İran medyası: ABD savaş gemileri ve devriye uçağı gönderdi
İran medyasında, ABD'nin, İran tarafından Venezuela'ya gönderilen yakıt tankerlerini engellemek için 4 savaş gemisi ve bir devriye uçağını Karayipler'e gönderdiği iddia edilmişti. Venezuela Dışişleri Bakanı Jorge Arreaza da 14 Mayıs'ta Twitter hesabından yaptığı açıklamada, ABD'nin Venezuela'ya benzin getiren gemileri taciz ettiğini belirterek, "Bu, uluslararası yasaların ve Venezuelalıların temel haklarının açık bir ihlalidir" demişti.

Venezuela ABD yaptırımları nedeniyle petrol rafinelerini etkin bir biçimde çalıştıramazken, İran ürettiği petrolü yaptırımlar nedeniyle satmakta zorlanıyor. Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro’nun geçen ay İran’dan akaryakıt talep ettiği bildirilmişti.

(vş)


Haber Kaynak : HABER MERKEZİ