Vali Elban Çukurova Belediyesini Ziyaret Etti

Vali Elban’dan Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral İbrahim Koyuer’e Ziyaret

“Psikiyatri Uzmanlarının ruh sağlığını bozmayın”

 “Sağlıkçılar ekonomik olarak da tükenmişlik sınırına itilmektedir”

WhatsApp : 'MESAJ GİZLİLİĞİNİZ HİÇBİR ŞEKİLDE ETKİLENMİYOR'

FACEBOOK VE WHATSAPP’IN VERİLERİN PAYLAŞILMASI ZORUNLULUĞU DURDURULDU

Ahmet Yahşi Çarşamba günü toprağa verilecek

ÇKHD: "MELEK İPEK TUTUKSUZ YARGILANSIN"

AHMET YAHŞİ’Yİ KAYBETTİK

ÇGC, ‘Milletimizin müşterek sesi özgürce yaşamalı’

Çetin, “Medya çalışanları bayram kutlayacak durumda değil”

Karalar, “Basın başlı başına bir kuvvet, bir mektep, bir rehberdir”

BAŞKAN KOCAİSPİR’İN GAZETECİLER GÜNÜ MESAJI

TGF; 10 Ocak Çalışamayan Gazetecilerle ! Buruk Yaşanıyor

TGS, "İşsizlik sarmalında 10 Ocak yaşıyoruz"

Taşkın, “Çalışan Gazeteciler Günü Kutlu Olsun”

ADANA BAAROSU'NDAN 10 OCAK KUTLAMASI

WhatsApp Sözleşmesinin Bilinmeyenleri

Türk Eğitim Vakfı’nın Uzaktan Eğitimde Eşit Fırsat Hareketi’ne Katkı

TGS İzmir Şubesi Başkanı Hüner: ''10 Ocak artık 'anma' günüdür

“ÜNİVERSİTELERİN SAYGINLIĞI, SADECE ÜNİVERSİTELERİN DEĞİL HEPİMİZİN SORUNUDUR”

TAŞKIN, “ENGEL YOK, ENGELSİZ YAŞAMAK VAR”

Anadolu Sağlık-Sen Genel Başkanı Necip Taşkın, Engelliler Haftası nedeniyle yaptığı açıklamada, engelliler için farkındalık oluşturulması gerektiğini söyledi.

Devletin Anayasa ile tüm vatandaşlara sağladığı hakların engelli vatandaşlarımız içinde geçerli olduğunun altını çizen Taşkın, bütün vatandaşların Anayasal haklarını kullanmada yasa önünde eşit olduğunu belirterek şunları söyledi:

“Hiç kimse engelli engelsiz ayrımı yapamaz. Engelli engelsiz tüm vatandaşlar eşit haklara sahiptir. Engelli vatandaşlara da sosyal haklarının eksiksiz sağlanması gerekir. Bu çerçevede engelli vatandaşlarımızın da diğer bireyler gibi sosyal hayatın içinde yer almasını sağlayacak düzenlemeler yapılmalıdır. Düzenlemelerin eksikliği nedeniyle engelli vatandaşlarımızın sokağa çıktığında ne kadar zorlandıklarını görüyoruz. Bu nedenle engelliler için tüm şartların iyileştirilmesi gerekiyor.

Bütün hastanelerde engelli bireyler için danışma masaları oluşturmuş, onların hastane ortamlarında ihtiyaçlarını karşılayacak düzenlemeler yapılmıştır. Bunlar sevindirici gelişmeler olmakla birlikte tüm kamu kurumlarında engellilerin sosyal ve kültürel ihtiyaçlarını rahatlıkla karşılayabilecekleri yeni düzenlemeler yapılması gerekmektedir. Diğer bireyler gibi alınan hizmetten en iyi şekilde faydalanmaları sağlanmalıdır. Engelli vatandaşlarımıza fırsat eşitliği tanınmalıdır.

Devlet, engelli vatandaşların istihdamına gereken hassasiyeti göstermelidir. Onların topluma kazandırılmaları ve üretime katkı sağlamaları için düzenlemeler yapılmalıdır. Devlet, engelli bireylerle barışık olmalı, onlarla sağlıklı iletişim kurulabilmesi için çalışma yapmalıdır. Engelli haklarının korunması için vatandaşlar bilinçlendirilmelidir. İş hayatındaki olumsuzluklarengelli vatandaşlarımızın yaşamlarını zorlayan unsurlardır. Onların yaşamlarını kolaylaştırıcı projeler üretilmesi, hayata geçirilmesi için işbirliği içinde çalışma yapılmalıdır. Engelli vatandaşlarımız kendilerini değersiz hissetmemelidir.Onların ihtiyaçlarının karşılanması noktasında birlikte hareket etmek insanlık borcumuzdur.

Bu duygu ve düşünceler kapsamında tüm engelli vatandaşlarımıza sağlıklı, mutlu ve huzurlu günler diliyorum.”

(VŞ)


Haber Kaynak : HABER MERKEZİ