ÇGC’de 8 Mart coşkusu

TEKSTİL EMEKÇİSİNDEN YOUTUBE’DA KADIN TEMALI SERGİ

 “KADINLAR BİRBİRİNE SES OLDU, ORTAK SORUNLARINI PAYLAŞTI”

 “KADINA YÖNELİK ERKEK ŞİDDETİ VE KADIN CİNAYETLERİ İNSANLIK SUÇUDUR”

Özelmacıklı, "Kadınların Konut Sahipliği Artıyor"

Kadın Kooperatiflerinden Rektör Prof. Dr. Tuncel’e Ziyaret

Bayraktar, “Kadın çiftçilerimiz olmazsa Türkiye aç kalır”

Taşkın,” Kadın haklarına yönelik yapılan düzenlemeler yetersiz kalmıştır.”

ATEŞ, “KADIN HAKLARI İNSAN HAKLARIDIR"

BARO BAŞKANLARINDAN KUZU VE BAŞSAVCISI SABRİ BEYTORUN’A ZİYARET 

İMO, “İstanbul Sözleşmesi etkin bir şekilde uygulanmalıdır”

BAŞKAN ERDEM’DEN 8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ MESAJI 

Karalar, “Kadına fırsat eşitliği için omuz omuza mücadeleye devam"

Esendemir, “Kadınlar yaşam Yolculuğumuzun mimarıdır”

Mantı, “Her alanda daha çok kadın olmalı”

Sönmez, “Tüm kadınlar emekçidir”

 YAMANYILMAZ, "ETİKETTE KADIN LOGOSU GÜÇLÜ SİNERJİ YARATACAK’

TÜRKONFED “GÜNÜMÜZ, KADINLARI GÖRÜNÜR KILSIN”

ASİM'DEN KARALAR VE VALİ  ELBAN'A ÇAĞRI:” ADANA'YA SAHİP ÇIKIN”

ZİRAAT MÜHENDİSLERİ’NDEN FARKLI 8 MART KUTLAMASI

YURT GENELİNDE ŞUBAT AYI YAĞIŞLARINDA KAYGI VERİCİ AZALMA

TGS İzmir Şubesi Başkanı Hüner: ''10 Ocak artık 'anma' günüdür

Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) İzmir Şubesi Başkanı  Halil İbrahim Hüner, basın emekçilerinin 60 yılda, “kesintisiz” devam eden kayıplarla, kutlanılacak değil “Anılacak Gün”e dönüştüğünü bildirdi.

Hüner, yaptığı yazılı açıklamada, gazetecilerin özgürlükleriyle birlikte özlük haklarını da kaybettiğini, bu nedenle, iş, aş, özgürlük, barış ve adalet taleplerini sürekli gündemde tutup, 1961 kazanımlarının üstüne çıkana kadar mücadele edeceklerini belirtti.

Gazetecilerin, 10 Ocak 1961 yılında Resmi Gazete’de yayımlanan 212 sayılı yasayla bir dizi hak ve güvenceye kavuştuğunu hatırlatan Hüner, şunları kaydetti:

“10 Ocak, bayram olarak kutlanıyordu. Gazetecilerin kazanımları 1971'deki askeri muhtırayla ağır darbe alınca, ‘Bayram’, ‘Gün’e döndü. Ama darbeler aralıksız devam edince, bugün ortada “Gün” de kalmadı. Artık, 10 Ocak olsa olsa ‘Anma’ günü olabilir. Çünkü gazetecilerin hiçbir hak ve özgürlüğü kalmadı. Son yıllarda 15 binin üzerinde basın çalışanı işini kaybetti, 67 gazeteci, yönetici ve yazar cezaevinde. Anadolu'da Basın İlan Kurumu'ndan ilan desteği alan binin üzerinde yerel gazete kapandı.''

Artık kimin gazeteci olduğuna memurların karar verdiğini, basın kartlarının haksız-hukuksuz şekilde yenilenmediğini ya da hiç verilmediğini iddia eden Halil İbrahim Hüner, “İşini tarafsız yapmaya çalışan gazeteciler işsizliğe mahkûm edildi. Çalışabilenler de ağır şartlar altında eziliyor” dedi.

Ağır siyasi baskının yanında, ekonomik sıkıntıların da dayanılmaz hale geldiğini ifade eden Hüner, açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Basın emekçilerinin sorunlarının başında işsizlik geliyor. Son yıllarda sektörde yüzde 70 daralma yaşandı. Gazeteler ve televizyonlar, ihtiyaçlarının yüzde 30’u kadar emekçiyle iş yürütüyor. Çalışanlar,  örgütlü, sendikalı olmadıkları için hak ettikleri ücretleri alamıyor. Kendilerini bile geçindiremeyen genç gazeteciler evlenip, yuva kurmaya cesaret edemiyor. Zindanlara tıkılabiliriz, hatta öldürülebiliriz. İşsiz kalabiliriz, basın kartlarımız devlet tarafından yenilenmez ya da iptal edilebilir, mahkemelere çıkarılabiliriz. Özgürlüklerimiz ayaklar altına alınabilir. Ancak bizim sözümüz var; gazetecilik görevimizi onurlu, erdemli ve teslim olmadan yerine getirip, kaybettiğimiz haklarımızı elde edene kadar mücadelemizi sürdüreceğiz. Haklar elimizden kayıp giderken üzerimize düşeni yapıp yapmadığımızı da özeleştiri konusu yapaya devam edeceğiz.”(CO)