ÇGC’de 8 Mart coşkusu

TEKSTİL EMEKÇİSİNDEN YOUTUBE’DA KADIN TEMALI SERGİ

 “KADINLAR BİRBİRİNE SES OLDU, ORTAK SORUNLARINI PAYLAŞTI”

 “KADINA YÖNELİK ERKEK ŞİDDETİ VE KADIN CİNAYETLERİ İNSANLIK SUÇUDUR”

Özelmacıklı, "Kadınların Konut Sahipliği Artıyor"

Kadın Kooperatiflerinden Rektör Prof. Dr. Tuncel’e Ziyaret

Bayraktar, “Kadın çiftçilerimiz olmazsa Türkiye aç kalır”

Taşkın,” Kadın haklarına yönelik yapılan düzenlemeler yetersiz kalmıştır.”

ATEŞ, “KADIN HAKLARI İNSAN HAKLARIDIR"

BARO BAŞKANLARINDAN KUZU VE BAŞSAVCISI SABRİ BEYTORUN’A ZİYARET 

İMO, “İstanbul Sözleşmesi etkin bir şekilde uygulanmalıdır”

BAŞKAN ERDEM’DEN 8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ MESAJI 

Karalar, “Kadına fırsat eşitliği için omuz omuza mücadeleye devam"

Esendemir, “Kadınlar yaşam Yolculuğumuzun mimarıdır”

Mantı, “Her alanda daha çok kadın olmalı”

Sönmez, “Tüm kadınlar emekçidir”

 YAMANYILMAZ, "ETİKETTE KADIN LOGOSU GÜÇLÜ SİNERJİ YARATACAK’

TÜRKONFED “GÜNÜMÜZ, KADINLARI GÖRÜNÜR KILSIN”

ASİM'DEN KARALAR VE VALİ  ELBAN'A ÇAĞRI:” ADANA'YA SAHİP ÇIKIN”

ZİRAAT MÜHENDİSLERİ’NDEN FARKLI 8 MART KUTLAMASI

YURT GENELİNDE ŞUBAT AYI YAĞIŞLARINDA KAYGI VERİCİ AZALMA

Taşkın, “Çalışan Gazeteciler Günü Kutlu Olsun”

Taşkın, 10 Ocak’ın aynı zamanda basın sektöründeki işsizliğin, güvencesiz ve sendikasız çalışmanın da dikkate alınması gereken bir gün olduğuna vurgu yaparak basın sektörünün sorunlarının çözülmesi gerektiğinin altını çizdi.

Anadolu Sağlık Sen Genel Başkanı Necip Taşkın, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle yaptığı açıklama da, basın çalışanlarının haklarını yasal güvencesi aldığı 1961 tarihli 212 sayılı kanunun 10 Ocak 1961 tarihli Resmi Gazete de yayınlanarak yürürlüğe girmesiyle basın emekçilerinin büyük bir mücadele kazandığını ve o günden günümüze kadar 10 Ocak gününün Çalışan Gazeteciler Bayramı olarak kutlanmaya başladığını söyledi.

Türkiye’de 10 Ocak tarihini sadece “Çalışan Gazeteciler” olarak anmanın yanlış olduğuna dikkat çeken Taşkın, gazeteciler için bayram anlamına gelen 10 Ocak’ın aynı zamanda basın sektöründeki işsizliğin, güvencesiz ve sendikasız çalışmanın da dikkate alınması gereken bir gün olduğuna vurgu yaparak basın sektörünün sorunlarının çözülmesi gerektiğinin altını çizdi.

Özgür ve çoğulcu demokrasinin önemli göstergelerinden biri olan basın sektöründeki sorunların çözümü için yeni düzenlemeler yapılması gerektiğini söyleyen Necip Taşkın, halkın haber alma özgürlüğünün sağlanması gerektiğine işaret ederek şunları söyledi:

Demokrasilerin olmazsa olmazlarından olan gazetecilik mesleği, hayatın her alanında etkilidir. Doğru, tarafsız ve objektif sunulan haberler her zaman takdir edilmiştir. Bu şekilde mesleğini icra edenlerde, mesleğin onurunu ve şerefini yükselten insanlardır. Gazetecilik çok zor, sorumluluk isteyen, meşakkatli bir meslektir. Mesaisi olmayan bir meslektir. Çünkü gazeteciler her an mesai başındadır.

Gazetecilerin ekonomik sorunları giderilmelidir. İşten çıkarılma korkusu olmadan mesleğini güven içinde yapabilmelidir. Çalışanlar güvence altına alınmalı, toplu sözleşme hakkına sahip olmalıdır. Gazetecilik mesleğinin dünyada olduğu gibi ülkemizde de yarın düşüncesi olmadan, ekonomik ve sosyal haklarını elde etmiş, güven ve huzur içinde icra edilen meslek olması sağlanmalıdır.

Bu vesile ile 10 Ocak Dünya Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutluyor, fedakârca görevini yapan bütün gazetecilerimize bu anlamlı günde sağlık, mutluluk, başarı ve huzur dolu bir gelecek diliyorum.”

(vş)