Vali Elban Çukurova Belediyesini Ziyaret Etti

Vali Elban’dan Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral İbrahim Koyuer’e Ziyaret

“Psikiyatri Uzmanlarının ruh sağlığını bozmayın”

 “Sağlıkçılar ekonomik olarak da tükenmişlik sınırına itilmektedir”

WhatsApp : 'MESAJ GİZLİLİĞİNİZ HİÇBİR ŞEKİLDE ETKİLENMİYOR'

FACEBOOK VE WHATSAPP’IN VERİLERİN PAYLAŞILMASI ZORUNLULUĞU DURDURULDU

Ahmet Yahşi Çarşamba günü toprağa verilecek

ÇKHD: "MELEK İPEK TUTUKSUZ YARGILANSIN"

AHMET YAHŞİ’Yİ KAYBETTİK

ÇGC, ‘Milletimizin müşterek sesi özgürce yaşamalı’

Çetin, “Medya çalışanları bayram kutlayacak durumda değil”

Karalar, “Basın başlı başına bir kuvvet, bir mektep, bir rehberdir”

BAŞKAN KOCAİSPİR’İN GAZETECİLER GÜNÜ MESAJI

TGF; 10 Ocak Çalışamayan Gazetecilerle ! Buruk Yaşanıyor

TGS, "İşsizlik sarmalında 10 Ocak yaşıyoruz"

Taşkın, “Çalışan Gazeteciler Günü Kutlu Olsun”

ADANA BAAROSU'NDAN 10 OCAK KUTLAMASI

WhatsApp Sözleşmesinin Bilinmeyenleri

Türk Eğitim Vakfı’nın Uzaktan Eğitimde Eşit Fırsat Hareketi’ne Katkı

TGS İzmir Şubesi Başkanı Hüner: ''10 Ocak artık 'anma' günüdür

“ÜNİVERSİTELERİN SAYGINLIĞI, SADECE ÜNİVERSİTELERİN DEĞİL HEPİMİZİN SORUNUDUR”

TARSİM’DEN AÇIKLAMA

Tarım Sigortaları Havuz İşletmesi Anonim Şirketi, CHP Adana Milletvekili Müzeyyen Şevkin’in ,”Ürünü zarar gören çiftçi bir darbe de Tarsim'den yiyor” başlıklı haberinin gerçekleri yansıtmadığını ileri sürdü.

Tarım Sigortaları Havuz İşletmesi Anonim Şirketi  Hukuk ve Rücu Müdürü Melek Osma ve Genel Müdür Yardımcısı vekili Tufan Özel,  yaptıkları açıklamada, 3 Mayıs tarihinde yayınlanan “Şevkin ,”Ürünü zarar gören çiftçi bir darbe de Tarsim'den yiyor” başlıklı haberin gerçekleri yansıtmadığı ileri sürdüler.

Osma ve Özel tarafından yapılan açıklama aynen şöyle:

“Haberde Cumhuriyet Halk Partisi Adana Milletvekili Sayın Dr Müzeyyen Şevkin’in, 1-2 Mayıs tarihlerinde Adana ve Mersin'de sağanak yağış ve dolunun tarım alanlarında büyük hasara yol açtığı, yaşanan felaketin ardından tarlalarda üretilen ürünlerin yanı sıra bahçe ve seralardaki sebze ve meyvelerin zarar gördüğü, çiftçinin bu zor günlerinde Tarsim’in kabul edilemez tavırları ile karşı karşıya kaldığı, ürünleri zarar gören çiftçilerin tarlalarına hasar tespitine gelen Tarsim ekiplerinin anlaşılmaz bir tutumla sıfır hasar raporları tanzim ettiği ve bu mağduriyetin televizyon haberlerinde de yansıdığını içeren açıklamalar yer almıştır. Söz konusu açıklamalar kamuoyunda yanlış anlaşılmalara yol açmakta, devlet destekli tarım sigortaları sistemi ile ilgili önyargılı bir yaklaşım oluşturmakta, bu zorlu günlerde büyük emeklerle üretimini sürdürmeye çalışan ülkemiz üreticisinin sigortadan uzaklaştırıp onlara zarar vermektedir.

Tarsim, küresel düzeyde yaşanan iklim değişiklikleri sebebiyle şiddeti ve frekansı giderek artan çeşitleri risklere, doğal afetlere karşı ülkemizde tarımsal üretimde devamlılık, üreticinin gelirinde istikrar ve tarım ekonomisinde dengenin sağlanabilmesi amacıyla 2006 yılından itibaren üreticiye hizmet etmek üzere faaliyet göstermektedir. Sistemin ilgili tarafları Hazine ve Maliye Bakanlığı, Tarım ve Orman Bakanlığı, Türkiye Ziraat Odaları Birliği, Türkiye Sigorta Birliği ve Tarım Sigortaları Havuz Havuz İşletmesi’dir.Sonuç olarak Tarsim, kuruluş yapısı ve amacı itibarıyla kar amacı taşımayan, gönüllülük esasına dayanan ve tamamıyla üreticileri ile çalışan bir sistemdir.

Sistem çerçevesinde, sigorta yaptıran üretici yetiştiricilern primine % 67’ye varan devlet desteği sağlanmakta, teminat kapsamındaki bir risk nedeniyle hasar olması halinde, sigorta prensipleri ve teknikleri çerçevesinde hasar ödemesi gerçekleştirilmektedir. Kuruluşundan bugüne kadar çeşitli riskler ve doğal afetlerden ötürü ürünleri ve hayvanları zarar gören üretici ve yetiştiricilere Türkiye genelinde 6.2 milyar TL, Adana'da 204 milyon TL., Mersin'de ise 388 milyon TL. hasar ödemesi yapıldığının da altını çizmek isteriz. Bununla birlikte, Mersin ile bu süre zarfında en çok hasar ödemesi alan 3.il, Adana ise 7. il konumunda bulunmaktadır.

Sonuç itibariyle bu sene bölgede yağışların verimi olumlu yönde etkileyecek şekilde seyretmesi başakların verimliliğini de olumlu yönde etkilemiştir. Bu durum, bölgedeki üreticiler tarafından da bilinen ve kabul edilen bir durumdur. Tarsim’in anlaşılmaz bir tutum içinde 0 (sıfır) hasarlı raporları tanzim ettiği ve üreticileri mağduriyeti sürüklediği yönündeki açıklamalar gerçeği yansıtmamaktadır. Kaldı ki, söz konusu sigortalı üretici,  önceki yıllarda meydana gelen ve teminat kapsamında yer alan çeşitli risklerden ötürü ürünlerinin hasar görmesi sonucunda Tarsim’den hasar ödemelerini de alınmıştır.”

(VŞ)

 


Haber Kaynak : HABER MERKEZİ