Irak'ta şehidimiz var

TTB ve ATO’dan Hekime Psikolojik Şiddete Tepki  

Borsa Lisesi Mezunları “Paylaşmak mutluluktur”

Savcılıktan Ergun Mengi için tutuklama talebi

Prof. Başer: “100 bin ölüm eşiği aşılacak, tam kapanma şart”

BİRLEŞİK KAMU-İŞ,”ÖRGÜTLÜYKEN GÜÇLÜYÜZ”

"ANADOLU BASINI KİMLİĞİNE, MESLEĞİNE VE GELECEĞİNE SAHİP ÇIKMALIDIR"

Köy Enstitüleri Fikir ve Kültür Günleri başlıyor

"Deprem karşısında can ve mal güvenliği siyasete kurban edildi"

Siyasetin Mart ayı gündemi; Kongreler, Andımız ve İstanbul Sözleşmesi 

Karaca, Anadolu’daki gazete sahiplerine seslendi

Göger, “Ramazan kolileri esnaftan tedarik edilsin”

AVUKATLAR GÜNÜ KUTLANDI

Yüksel, "Üniversiteli kadınlar tedirgin"

Yazıcı,"Bunun ismi düpedüz bir muhtıra"

Emekli amirallerin bildirisine imza atanlar gözaltına alındı

104 emekli amiralin ortak açıklaması tepki çekti

ADANA YÜKSEK RİSK GRUBUNDA: PAZAR GÜNÜ SOKAĞA ÇIKMAK YASAK

JEOLOJİ MÜHENDİSLERİNDEN SALDA GÖLÜ RAPORU

TMMOB uyardı

"Bulaşılığı fazla olan yerler bilinmeyen yerlerdir"

"Sorumlularından yargı önünde hesap sorulmalı"

Türkiye Barolar Birliği tarafından Hocalı soykırımının 29. yılı nedeniyle yapılan açıklamada,“Soykırımın sorumlularından yargı önünde hesap sorulması beklentimizi dünya kamuoyuna bir kez daha ilan ediyoruz” ifadelerine yer verildi

Türkiye Barolar Birliği, “29 yıldır dinmeyen acı HOCALI KATLİAMI” başlığı ile yazılı bir açıklama yaptı. Açıklamada, 25-26 Şubat 1992'de Karabağ'ın Hocalı kasabasında Ermeni birliklerince gerçekleştirilen katliamın üzerinden 29 yıl geçtiği belirtildi. “Ermeni silahlı güçleri, bu tarihte 613 sivil ve savunmasız Azerbaycan yurttaşını, insanlık dışı yöntemlerle katletti” denilen açıklamada, şöyle devam edildi:

“Azerbaycan Cumhuriyeti'nin siyasi sınırları içindeki Hocalı'nın yerleşik ahalisinin kadın erkek, yaşlı, çocuk ayırımı yapmadan, katledilmesinin sorumlularının yargı tarafından cezalandırılması gerekirken ödüllendirilmesi üzerinde düşünülmelidir. Ermeni birliklerine komuta edenler ile dönemin doğrudan sorumluları olan Robert Koçaryan ile Serj Sarkisyan'ın sonraki dönemlerde peş peşe Ermenistan Cumhurbaşkanı seçilmeleri bu ödüllendirmenin en çarpıcı örneğidir.”

Suçlarını açıkça itiraf ettiler

Hocalı'da 613 kişinin yaşamına mal olan vahşetin, BM tarafından kabul edilen soykırım suçunun bütün kriterlerine uyduğu hatırlatılan açıklamada, “Bölgeyi Azerbaycan Türklerinden arındırmak amaçlı toplu kıyımda bir etnik kimlik ve etnik aidiyet bilinçli şekilde hedef seçilmiştir. Katliamın sorumlularından Sarkisyan ve Melkonyan, Hocalı vahşetinin hemen ardından, bu eylemin intikam almak ve neler yapabileceklerini göstermek için gerçekleştirildiğini açıkça itiraf etmişlerdir. Bu katliam sürecinde Karabağ dışındaki Azerbaycan topraklarının önemli bir kısmı da işgal edilmiştir. Ermenistan Cumhuriyeti tarafından doğrudan desteklenen silahlı güçler Azerbaycan toprağını uluslararası hukuka aykırı olarak işgal etmiştir.” denildi.

Yargı önünde hesap sorulmalı

AGİT Minsk Grubu ve diğer uluslararası kuruluşların, Karabağ'daki hukuk dışı işgalin sonlanması ve mülklerinden kovulan Azerbaycan Türklerinin evlerine dönebilmesi için sonuç almayan açıklamalar dışında etkili çalışma yürütmediklerine dikkat çekilen açıklamada, şöyle devam edildi:

“Azerbaycan halkının iradesi ve haklı mücadelesi ile Azerbaycan Silahlı Kuvvetlerinin uluslararası Hukuka uygun harekâtı, geçtiğimiz aylarda bölgedeki hukuk dışı işgalin önemli ölçüde ortadan kalkmasını sağlamıştır. Hocalı soykırımının 29. yılında bu acımasız vahşetin masum kurbanlarına Allah'tan rahmet dilerken, soykırımın sorumlularından yargı önünde hesap sorulması beklentimizi dünya kamuoyuna bir kez daha ilan ediyoruz.”(CO)