Irak'ta şehidimiz var

TTB ve ATO’dan Hekime Psikolojik Şiddete Tepki  

Borsa Lisesi Mezunları “Paylaşmak mutluluktur”

Savcılıktan Ergun Mengi için tutuklama talebi

Prof. Başer: “100 bin ölüm eşiği aşılacak, tam kapanma şart”

BİRLEŞİK KAMU-İŞ,”ÖRGÜTLÜYKEN GÜÇLÜYÜZ”

"ANADOLU BASINI KİMLİĞİNE, MESLEĞİNE VE GELECEĞİNE SAHİP ÇIKMALIDIR"

Köy Enstitüleri Fikir ve Kültür Günleri başlıyor

"Deprem karşısında can ve mal güvenliği siyasete kurban edildi"

Siyasetin Mart ayı gündemi; Kongreler, Andımız ve İstanbul Sözleşmesi 

Karaca, Anadolu’daki gazete sahiplerine seslendi

Göger, “Ramazan kolileri esnaftan tedarik edilsin”

AVUKATLAR GÜNÜ KUTLANDI

Yüksel, "Üniversiteli kadınlar tedirgin"

Yazıcı,"Bunun ismi düpedüz bir muhtıra"

Emekli amirallerin bildirisine imza atanlar gözaltına alındı

104 emekli amiralin ortak açıklaması tepki çekti

ADANA YÜKSEK RİSK GRUBUNDA: PAZAR GÜNÜ SOKAĞA ÇIKMAK YASAK

JEOLOJİ MÜHENDİSLERİNDEN SALDA GÖLÜ RAPORU

TMMOB uyardı

"Bulaşılığı fazla olan yerler bilinmeyen yerlerdir"

104 emekli amiralin ortak açıklaması tepki çekti

Bildiride Meclis Başkanı Mustafa Şentop'un Montrö açıklaması sonrası başlayan tartışmaya, TSK'daki cübbeli amirale ve Atatürk tartışmalarına değinildi.

104 emekli amiralin imzasını taşıyan bir bildiri iktidar kanadından büyük tepki çekti.

Bildiride Meclis Başkanı Mustafa Şentop'un Montrö açıklaması sonrası başlayan tartışmaya, TSK'daki cübbeli amirale ve Atatürk tartışmalarına değinildi.

Bildirinin tam metni şöyle:

Yüce Türk Milletine,

Son zamanlarda gerek Kanal İstanbul, gerekse Uluslararası Antlaşmaların iptali yetkisi kapsamında Montrö Sözleşmesi’nin tartışmaya açılması endişe ile karşılanmaktadır.

Türk Boğazları, dünyanın en önemli suyollarından biri olup, tarih boyunca çok uluslu antlaşmalara göre yönetilmiştir. Bu antlaşmaların sonuncusu ve Türkiye’nin haklarını en iyi şekilde koruyan Montrö; sadece Türk Boğazlarından geçişi düzenleyen bir sözleşme değil, Türkiye’ye İstanbul, Çanakkale, Marmara Denizi ve Boğazlardaki tam egemenlik haklarını geri kazandıran, Lozan Barış Antlaşmasını tamamlayan büyük bir diplomasi zaferidir. Montrö, Karadeniz’e kıyıdaş ülkelerin güvenliğinin temel belgesi olup Karadeniz’i barış denizi yapan sözleşmedir. Montrö, Türkiye’nin herhangi bir savaşta, savaşan taraflardan birinin yanında istemeden savaşa girmesini önleyen bir sözleşmedir. Montrö, Türkiye’nin II. Dünya Savaşında tarafsızlığını korumasına imkân yaratmıştır. Bu ve benzeri nedenlerle, Türkiye’nin bekasında önemli bir yer tutan Montrö Sözleşmesinin tartışma konusu yapılmasına/masaya gelmesine neden olabilecek her türlü söylem ve eylemden kaçınılması gerektiği kanaatindeyiz.

Diğer taraftan; son günlerde basında ve sosyal medyada yer alan kabul edilemez nitelikteki bazı görüntüler, haber ve tartışmalar ömrünü bu mesleğe adamış bizler için çok derin bir üzüntü kaynağı olmuştur. TSK ve özellikle Deniz Kuvvetlerimiz son yıllarda; çok bilinçli bir FETÖ saldırısı yaşamış ve çok değerli kadrolarını bu hain kumpaslara kurban vermiştir. Bu kumpaslardan çıkarılacak en önemli ders; TSK’nin, anayasanın değişmez, değiştirilmesi teklif edilemez temel değerlerini titizlikle sürdürmesi zaruretidir. 

Bu gerekçelerle, TSK ve Deniz Kuvvetlerimizi bu değerlerin dışına çıkmış, Atatürk'ün çizdiği çağdaş rotadan uzaklaşmış gösterme çabalarını kınıyor ve tüm varlığımızla karşı çıkıyoruz. Aksi halde, Türkiye Cumhuriyeti, tarihte örnekleri olan, bunalımlı ve bekası için en tehlikeli olayları yaşama risk ve tehdidi ile karşılaşabilecektir.

Türk Milletinin bağrından çıkan şanlı bir geçmişe sahip, Ana ve Mavi Vatan’ın koruyucusu Deniz Kuvvetleri Komutanlığı personelinin Atatürk ilke ve devrimleri doğrultusunda yetiştirilmesi elzemdir. Ülkemizin her köşesinde denizde, karada, havada, iç güvenlik bölgesinde ve sınır ötesinde fedakârca görev yapan, Mavi Vatandaki hak ve menfaatlerimizin korunması için Atatürk’ün gösterdiği yolda canla başla çalışan cefakâr Türk Denizcilerimizin yanındayız. 

BİLDİRİYE TEPKİLER

Cumhurbaşkanlığı'ndan 'amiral bildirisine' ilişkin açıklama: Siz kimsiniz?   

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, 104 emekli amiralin yayımladığı bildiriyi hedef aldı.

"Neymiş, birkaç emekli amiral bir araya gelip bir 'bildiri' yazmışlar! 5. kol unsurları da hemen heyecanlanmış. Oturun oturduğunuz yerde. O Türkiye eskide kaldı! Bu millet 15 Temmuz’da darbe heveslilerini nasıl tepelediğini dosta düşmana gösterdi. Haddinizi bilin!" diyen Altun, "Siz kimsiniz? Ne hakla milli iradenin meşru temsilcilerine parmak sallıyorsunuz? Türkiye bir hukuk devletidir. Bunu asla unutmayın. Vesayetçiler bir daha asla demokrasimize zarar veremeyecek. Dış güçlerin ezik piyonları büyüyen, güçlenen Türkiye’nin önünü kesemeyecek!" ifadesini kullandı.

KALIN,"HADDİNİZİ BİLİN"
Aralarında Türker Ertürk ve Deniz Cora’nın da bulunduğu 104 emekli amiralin bildiri yayınlamasına ilişkin Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın,  "Haddinizi bilin ve yerinizde oturun" ifadesini kullandı.

Kalın, Twitter'dan yaptığı paylaşımda şunları kaydetti:

"Bir grup müteakit askerin darbe dönemlerini çağrıştıran açıklaması sadece kendilerini gülünç ve zavallı duruma düşürmüştür. Bilsinler ki aziz milletimiz ve temsilcileri bu zihniyete ve vesayet heveslilerine asla geçit vermeyecektir. Haddinizi bilin ve yerinizde oturun."

Süleyman Soylu'dan amirallerin bildirisine ilişkin açıklama
   
104 emekli amiralin imzasını taşıyan bildiriye ilişkin İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'dan açıklama geldi.

Soylu, "Büyük Türk milleti üniformaya aşıktır. Üniformayı taşımak şereftir. O şerefi emekli olduktan sonra taşımak daha büyük şereftir. Demokrasiye, devlete ve millete sadakatle bağlı, rütbesini üniformasını siyaset malzemesi yapmayanları daima şükranla yad ederiz... Ya diğerleri..." dedi.

AK PARTİ'DENTEPKİLER
TBMM Başkanı Şentop, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay ve AKP Genel Başkanvekili Kurtulmuş, 104 emekli amiralin bildirisini hedef alan açıklamada bulundu.

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, söz konusu bildiriyle ilgili sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Kahraman milletimiz 15 Temmuz'da sadece FETÖ'cü darbecileri değil, aynı kaynaktan beslendiğini bildiğimiz bütün darbe sevdalılarını da toprağa gömdü. Düşünce açıklama başka, darbe çağrışımlı bildiri hazırlamak başka” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay da, "Mezarlıkta ıslık çalan korkaklar misali, Millet İradesini ve Recep Tayyip Erdoğan’ın dik duruşunu hazmedemeyen darbe seviciler demokratik kurumlara, seçilmişlere ve de Türk Silahlı Kuvvetlerine ayar verme hadsizliğinde bulunmuşlar. Bu vesayet muhiplerinin hevesleri en son 15 Temmuz gecesi kursaklarında kalmış, millet olarak unutamayacakları bir ders vermiştik. Bugün de her platformda gerekli cevap en net şekilde verilecektir. Göze alabilene, hodri meydan" dedi.

AKP Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş da konuya ilişkin açıklama yaptı. Kurtulmuş “Eski Türkiye sevdalısı, vesayetçi, kendisini milli iradenin üstünde gören zihniyetin bazı temsilcileri yayınladıkları sözde bildiri ile siyasete akıl, millete ayar vermeye çalışıyorlar. O devirler geride kaldı! Haddinizi bilin! İçinize sinmese de şunu çok iyi anlayın ki; bu millet, vatanı da, mavi vatanı da, demokrasiyi de, milli iradeyi de bedelini ödeyerek korumuştur ve koruyacaktır” dedi.

Bahçeli "Amirallerin rütbeleri sökülmelidir' 
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli sosyal medya üzerinden 'Emekli Amiraller'i hedef aldı.

Montrö'nün tartışmaya açılmasına ve 'Sarıklı Amiral' görüntülerine tepki gösteren amiralleri hedef alan Bahçeli şunları söyledi:

"Muhtıra tarzında hazırlanarak gece yarısı servisi yapılan bildiride imzası bulunan amirallerin rütbeleri sökülmelidir. Emeklilik hakları kaldırılmalı, emekli maaşları kesilmelidir. Açıklanan bildirinin çok yönlü adli ve idari soruşturması yapılmalıdır."

MSB'den 'Emekli Amiraller' açıklaması

Milli Savunma Bakanlığı (MSB) 104 emekli amiralin Montrö Boğazlar Sözleşmesi hakkında açılan tartışmalara ve 'Sarıklı Amiral' görüntülerine ilişkin tepkilerine dari bir açıklama yaptı.

Açıklamada "Böyle bir bildiri yayınlamanın demokrasimize zarar vermekten, Türk Silahlı Kuvvetleri personelinin moral ve motivasyonunu olumsuz etkilemekten ve düşmanlarımızı sevindirmekten başka bir işe yaramayacağı açıktır. Bağımsız Türk yargısının gereğini yapacağına inancımız tamdır." denildi.

Jandarma Genel Komutanlığı,"Devletimize yapılan edepsizliktir"
Jandarma Genel Komutanlığı, sosyal medya hesabından Montrö'ye yönelik kamuoyunda gündeme gelen tartışmalara ve 'Sarıklı Amiral'e ilişkin açıklama yapan 104 amirali hedef aldı.

Jandarma Genel Komutanlığı'nın resmi Instagram hesabından yapılan açıklamada "Biz buradayız! Devletimize, Milletimize, demokrasiye ve hükümetimize sonuna kadar sadık ve bağlıyız." ibaresiyle şu mesaj paylaşıldı:

"Sebepsiz bahane ve hezeyanlar üzerinden yapılan açıklama tam manasıyla;Geçmişte taşıdıkları sıfatların devletin ve Milletin verdiği şerefin farkında olmayanların demokrasiye, hukuka, devletimize ve milletimize karşı yaptıkları edepsizliktir."

Atilla Kıyat'tan açıklama

 104 emekli amiralin bildirisinde imzası olan Koramiral ve eski Fenerbahçe Spor Kulübü yöneticilerinden Atilla Kıyat, söz konusu bildiriye ilişkin açıklama yaptı. 

Kıyat, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, "103 Amiral imzalı bildirimize tepki verenler, belli ki uyku sersemi iken okumuşlar. Sabahleyin, uykularını aldıktan sonra bir daha okurlarsa yaptıkları suçlamalardan utanç duyacaklardır" ifadesini kullandı. 

İmzacılardan Özbey'den Altun'a cevap

Bildirinin imzacılarından Mustafa Özbey'se, İletişim Başkanı Fahrettin Altun'a ilişkin olarak, "Okuduğunu anlamamış (!)" yorumunu yaptı.

Fahrettin Altun'un daha önce bildiriye yönelik 'Vesayet' yorumuna ilişkin Özbey Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, "Okuduğunu anlamamış (!) İfade özgürlüğünün ne olduğunu ise, hiç bilmiyor" dedi.

SORUŞTURMA AÇILDI

104 emekli amiralin imzaladığı bildiriye ilişkin Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nca soruşturma başlatıldı.

Başsavcılık tarafından yapılan açıklamada şöyle denildi:

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığımızca;

04/04/2021  tarihinde bazı internet siteleri ve sosyal medya mecralarında paylaşılan ve ‘103 amiralden Montrö bildirisi’ başlığı altında yayınlandığı belirtilen açıklamayı hazırlayanlar ile varsa irtibatlı oldukları kişilerin tespiti ve yasal gereğinin takdir ve ifası amacıyla re’sen soruşturma başlatılmıştır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur."

Altun'dan soruşturma açıklaması
Konuya ilişkin Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, "Sadece imzacılar değil, onları cesaretlendiren de hukuk önünde hesap verecek..." ifadelerini kullandı.

(VŞ)